En Sosyal Blog

Nano Tanecikler Kemoterapide Kanser Hücrelerini Öldürüyor mu?

Nano Tanecikler Kemoterapide Kanser Hücrelerini Öldürüyor mu?

Pensilvanya Üniversiteli araştırmacılar 2 güçlü kanser ilacını doğal ortamda ayrışan nano taneciklerin içersine koyarak göğüs kanseri tedavisinde kullandılar. Nano taneciklerin (polimerzomlar) içersindeki boşluk, paklitaksel (Taxol) ve doksorubisin gibi güçlü kanser ilaçlarının buraya konularak kanser dokularına ulaştırılmalarını sağlıyor. Bu araştırma polimerzomların tıptaki geniş kullanım olanaklarını gösteriyor.

Bu yeni yöntem diğer ‘Truva atı’ tipindeki diğer tedavilerden daha çok olanak sağlıyor çünkü polimerzomlar sadece asidik kanser hücresi ortamında ayrışarak taşıdıkları ilaçları hedeflenen dokuya ulaştırmış oluyorlar.

Polimerzomlar 2 yapay polimer tabakasından oluşmakta. Molekül düzeyinde fosfolipidlerden büyük olamalarına rağmen benzer kimyasal özelliklere sahipler. Bu benzerlik sayesinde kanser hücrelerinin duvarlarında delikler açabiliyorlar. Polimerzomlar yapısal olarak çok küçük bir hücreye veya bir virüse benziyorlar.

Dış yüzeyi oluşturan büyük polimerler suda çözünmeyen paklitakselin taşınmasını sağlarken suda çözünen doksorubisin ise polimerzomun iç kısmında taşınıyor. Araştırmacılar bu polimerzom ilaç yapısının doğru karışımlar sağlandığı takdide kendi kendine oluştuğunu belirttiler.

Son araştırmalar paklitaksel ve doksorubisinin kanser tedavisinde beraber kullanıldıklarında daha etkin olduklarını gösteriyor. Fakat şimdiye kadar bu karışımı kanser dokularına ulaştıracak bir yöntem mevcut değildi. Polimerzomlar bu yokluğu ortadan kaldırarak bu ilaç karışımının kanser dokularına ulaştırılmasını sağladılar.

Polimerzomların şekli, büyüklüğü ve diğer özellikleri değiştirilerek farklı maddelerin vücudun çeşitli yerlerine taşınması sağlanabilir (gen terapisi gibi).

Pensilvanya Üniversitesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.