En Sosyal Blog

Nakliyecilerin Apartmana Verdiği Zararı Kim Öder?

Nakliyecilerin Apartmana Verdiği Zararı Kim Öder?

Soru: Siteye eşya taşırken, sitenin güvenlik kamerası zarar görürse kanunen kim yaptırır? Eşya taşıyan firmamı yoksa eşyayı taşıtan kişi mi?

Bu soru çok kompleks bir soru ve her türlü sonuca açık. Pek çok etkene göre sonuç değişir.

Cevap: Sözleşme Varsa; Bk 66 uyarınca adam çalıştıranın kusursuz sorumluluğu var. Yani taşıyan firmanın işverenine doğrudan dava açarak zararınızı giderebilirsiniz. Sigorta yapsalar bile taşıtanın malları için yapılacaktır. Ancak diyelim ki klasik örnektir ; “ Bir insaatın altından gecerken bir isci kafanıza tugla düsürse kime dava acarsınız? “ örneginden hareketle, iş sahibine değil direk yükleniciye açardım.Bu sebeple böyle bir yol izlenmeli. Ya da BK 49 uyarınca kamera kayıtlarında gösterilen, kamerayı kıran her kimse ona bu konuda ayrıca bir tazminat ödettirilmesi de makul diye düşünüyorum.

Sözleşme Yoksa;

Adam çalıştıranın kusursuz sorumluluğu kapsamında eşyanın Sahibi sorumlu olur. Çünkü burada adam çalıştıran eşyayı taşıtan kişi oluyor. Eğer sözleşme yapıp işi firmaya vermiş olsaydi sorumluluk taşıma firmasına ait olurdu. Burada bence önemli olan husus sözleşme yapılıp yapılmamış olması.

Şimdi baştan sözleşme yapmadığınızı varsayıyorum.
Bunlar sigorta da yapmamıştır. Normal şartlarda nakliye firması ödemeli ama kağıt üzerinde ödemiyorum dese hiç bi şey yapamazsınız gibime geliyor. Nakliyede baştan sözleşme ve full sigorta olmazsa olmaz yoksa olmayacak şeyler oluyor. Tecrübe ile sabit, çok geçmiş olsun.

Nakliye Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Ve Nakliye Sözleşmesinin Önemi;

Sözleşme karşınızda kimin olduğunu bilmek açısından da önemli. Ne yazık ki insanlar basına birşey gelmeden avukata danışmıyor. Sürekli danıştığı bir avukatı olmuyor. O yüzden hak mahrumiyetleri çok yaşanıyor. Sözleşmenin firma ile aranızda imzalanmis sayılması icin imzanın kaşenin üzerine atılması imzalayan kişinin sigorta girişinde yetkili kişi olarak yapılmış olması bey kendisi olması. Bunlar basit gibi görünen önemli konular.

Benzer konular hakkındaki sorularınızı yorum kısmından iletebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.