Mutlaka Ölmeden Okunması Gereken Kitap Listesi

Mutlaka Ölmeden Okunması Gereken Kitap Listesi

Mutlaka Ölmeden Okunması Gereken Kitap Listesi

Mutlaka Ölmeden Okunması Gereken Kitap Listesi

Kitap okumak büyük bir keyif ve aynı zamanda yeni Dünyalara bir keşiftir. Ancak bazı kitaplar vardır ki öyle bir yazarın kaleminden çıkmıştır ki bu kitaplar okuyucusunda iz bırakır. Tekrar tekrar okuma isteği uyandırır ve yeni bilgilerle donatır okuyucusunu. Klasikler içinde yer alan ve birbirinde farklı dünyaları anlatan bu kitaplar, mutlaka kütüphanenizin en güzel yerinde yerini almalıdır.

Bu kitaplardan bazıları ise Simyacı, Şeker Portakalı, Otomatik Portakal, Handan, Beyaz Diş, Ceza Sömürgesi, Yeşil Kiraz, Fatih Harbiye, 1984, Kürk Mantolu Madonna, Kurtlarla Koşan Kadınlar, Uçurtma Avcısı ve Bülbülü Öldürmek isimli kitaplardır. Ancak Suç ve Ceza ya da Aşk ve Gurur gibi kitaplar klasikler arasında yer almayı çoktan başarmış ve milyonlar tarafından beğenilerek okunmuştur.

Bir Harper Lee Eseri Bülbülü Öldürmek

Harper Lee tarafından yazılan Bülbülü Öldürmek isimli kitap, Pulitzer Edebiyat Ödülü’nü kazanmıştır ve yayımlandığı yıldan bu yana en çok ses getiren ve en çok konuşulan eserlerden biri olmayı başarmıştır. 1960 Yılında yayımlanan eser, tüm edebiyatseverlerin gönlünde özel bir yer edinmiştir. Eser, Amerika’da yaşanmakta olan ırkçılık sorununu bir çocuğun saf dünyasının gözünden anlatıyor. Bülbülü Öldürmek kitabının çocuk kahramanı olan Scout Finch’in gözünden yalın ama çarpıcı bir dil ile özgürlük, adalet, ayrımcılık ve eşitlik gibi güncel temaları anlatıyor yazar. Ayrıca yazar, tüm bu güncel temaları çocuk kahramanın büyüyüş öyküsü ile birlikte dokuyor ve iyilik ile kötülüğü de toplumsal olduğu kadar bireysel anlamda da mercek altına alıyor.

Franz Kafka’nın En İyilerinden Ceza Sömürgesi

Franz Kafka tarafından yazılmış olan onlarca eser arasından birisi de Ceza Sömürgesi isimli kitabıdır. Ceza Sömürgesi, ürpertici olduğu kadar garip atmosferi ile okuyucusuna neyse ki bir rüyaymış demeyi isteyebilecek kadar tedirgin ediciliği ile okunur. Ceza Sömürgesi isimli kitap, suç ve ceza arasında bulunan ilişkiye farklı bir bakış açısı getirmesi ile dikkat çekiyor. Franz Kafka, bu kitabını Birinci Dünya Savaşı’nın başladığı sırada kaleme almış ve yirminci yüzyıl ile birlikte ortaya çıkan insanın insana karşı totaliter bir acımasızlık sergilediği ve tüm Avrupa’yı da etkisi altına almayı başaran şiddet dolu atmosferin asında kendisi bilincinde olmasa dahi Praglı Kafka’yı nasıl eline geçirmiş olduğunun izlerini taşıyor.

Clarissa Pinkola Estes Eseri Olan Kurtlarla Koşan Kadınlar

Son zamanların en çok konuşulan eserlerinden biridir Kurtlarla Koşan Kadınlar ve Clarissa Pinkola Estes tarafından yazılmıştır. Kurtlarla Koşan Kadınlar, kadınların yaratıcı iç seslerine dönmeleri gerektiğini anlatır ve bu açıdan kurtlar ile kadınların benzer özellikleri olduğunu iddia ediyor. Kitapta duyguları ile hareket eden kadınlar, farklı kültürlerin masalları ile okuyucusuna aktarılıyor.

Peyami Safa’nın Güzel Eseri Fatih Harbiye

Peyami Safa tarafından yazılan Fatih Harbiye, Milli Mücadele sonrası 1930’lu yılların İstanbul’unda Tramvay ile birbirine bağlanan ama aslından birbirinden tamamen kopuk iki semt olan Fatih ve Harbiye’de bir genç kızın hüzünlü hikâyesini ustalıkla anlatılıyor. Bu iki semt arasında bir genç kızın yaşadığı gelgitleri, doğu ile batı kültürleri arasında bocalamakta olan bir Türk gencinin yaşadığı kimlik problemleri ile dönemin sosyal yapısına ışık tutmayı başaran hüzünlü bir hikâyedir Fatih Harbiye isimli eser.

Bir Dostluk Hikâyesi Uçurtma Avcısı – Halit Hüseyni

Halit Hüseyni tarafından yazılan Uçurtma Avcısı isimli kitap, okuyucusuna Emir ve Hasan isimli çocukların dostlukların öğrenebileceği pek çok şey içeriyor. Zengin bir iş adamının oğlu olan Emir ile o adamın yanında hizmetkâr gibi çalışmakta olan bir babanın oğlu olan Hasan’ın hikâyesi anlatılıyor. Emir ve babası Sovyet işgali sırasında ülkeyi terk etmiş olsa da Emir, çocukluk arkadaşı olan Hasan’ı hiç unutamaz. Uçurtma Avcısı isimli kitap, sadakatten ihanete, saflıktan çocukluğa ve babalardan oğullara kadar birçok mefhumu anlatmakta ve zengin toprakların yok edilişini ise arka fonda okuyucusuna aktarıyor.

Halide Edip Adıvar’ın Handan’ı                                                                                                             

Handan isimli kitap, yazarı olan Halide Edip Adıvar’a ün kazandıran bir eserdir ve Handan’ın evlilik ile aşk ilişkilerini konu edinmektedir. Handan, İngiliz terbiyesi ile yetişmiş ve 11. Abdülhamid rejimine karşı mücadele etmekte olan Nazım’ı reddeder ve Hüsnü Paşa ile evlense de mutlu olmaz. Handan’ın mutsuzluğu ise ona bir beyin kanaması ve bir bilinç kaybı getirmiştir.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir