Müsebbiye köftesi nasıl yapılır?

Müsebbiye köftesi nasıl yapılır?

Müsebbiye köftesi nasıl yapılır?

MERHABALAR…. Müsebbiye köftesinin tarifini bundan üç yıl önce de yazmıştım. Ama öyle kıyıda köşede kalmaması gereken tariflerden olduğu için yeniden yazmak istedim. Bugün annemle yaptık.Aslında ben işin kızartma kısmında görev aldım,esas marifet yine annemdeydi:) Bu köfteyi seviyorum çünkü kızartılıp soğuduktan sonra buzluğa koyabiliyorsunuz. Ani bir misafir geldiğinde çıkarıp tavada ısıttığınızda lezzetinden hiçbirşey kaybetmiyor.

1 su bardağı ince bulgur

2 adet haşlanmış patates

250 gr. dana kıyma

1 adet kuru soğan,maydanoz

1 yumurta

Biraz un ve galeta unu

Tuz,karabiber,kırmızıbiber..

Önce patatesleri haşlıyoruz.Sonra yıkadığımız bulgurun üzerine ezdiğimiz sıcak patatesleri ekleyip güzelce yoğuruyoruz. Sonra ince ince doğradığımız soğanı,maydanozu,kıymayı ve baharatları ekleyip yoğurmaya devam ediyoruz. Köftelerimizi yuvarladıktan sonra bir tepsiye un serperek köfteleri unluyoruz.Unun fazlasını köftelerin üzerinden alıp önce yumurtaya,sonra da galeta ununa batırıyoruz.

Biz bugün yaparken galeta unu kullanmadık.Anneme tansiyonu nedeniyle galeta unu tuzlu geldiğinden sadece un kullandık.Siz canınız nasıl isterse öyle deneyebilirsiniz. Bu arada köfteleri yapıp buzluğa kaldırdınız diyelim.Misafir gelince çıkarırken yine daha önce yapıp buzlukta beklettiğiniz buzluk böreğini de çıkarıp pişirin. Yanına da bir salata… İşte herşey hazır…. SEVGİYLE VE DOSTLARLA KALIN

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir