En Sosyal Blog

Milan Kundera, Var Olmanın Dayanılmaz Hafifliği

Milan Kundera, Var Olmanın Dayanılmaz Hafifliği

Hâlâ okumaya devam ettiğim bir kitabı anlatıcam, bunu da ilk defa yapacağım. Doğru mu bilmiyorum. Kitabımızın yazarı Milan Kundera, daha önce hiçbir kitabını okumadım ama okuyabilirim. Kararımı kitabı bitirince vereceğim.

Milan bey amcamız da bu oluyor.

Var Olmanın Dayanılmaz Hafifliği Konusu

Konudan ziyade benim geldiğim yere kadar bir özet geeceğim sizlere. Kitabımızın baş kahramanı, benim anladığım kadarıyla Dr.Tomas. Kendisi bir evlilik geçirmiş, 40’larında, kadınlarla sadece cinsel anlamda beraber olan, kadınlarla birlikte bir gece yatmaya bile tahamülü olmayan bir eleman. Ama sonunda o da bir sert kayaya çarpmış durumda; Tereza.

Tereza ise Tomas’ı kurtuluş olarak gören, aynı zamanda aşık olan bir garson kadın. Çocukluğu boyunca annesi tarafından tacize uğramış, aşağılanmış bir kadın. Kendi bedenini özel gören Tomas’a sığınıyor ama Tomas’ın da her bedeni aynı gördüğünü farkedince yıkılıyor.

II. Dünya Savaşı döneminde geçiyor kitabımız, Çek Cumhuriyeti’nde. Ve üstelik Prag‘da, yani çoğunlukla. Tabii hep gezip gördüğüm yerler, canlanıyor kafamda o sokaklar.. Şaka lan şaka, gezdiğimin yarısı uykuluydum diğer yarısında da kafam güzeldi. Tereza bir gün bütün hayatını bir valize sığdırıp Tomas’ın yanına geliyor. Tomas mecbur kabulleniyor, aşık oluyor ama kabullenemiyor. Doğasına aykırı.

Partnerlerinden birisi Tereza’ya bir dergide, karanlık odada bir iş ayarlıyor. Tereza ise fotoğrafçılığa kadar gidiyor. Tomas, Tereza onu sevsin diye bir köpek alıyor. Tereza ikisini de seviyor. Savaş çıkınca İsviçre’ye kaçmak durumunda kalıyorlar.

Ben buralarda kaldım…

Kitabın şimdiye kadarki gidişi gayet muazzam. Konusu itibari ile benim epey ilgimi çekti, benzer dertlerden muzdaripim. Daha doğrusu yalnızlık, ilişki yürütememe gibi konular oldukça ilgimi çeker. Ben de böyle bir manyağım işte.

Psikolojik açından baktığımda, okuduğum yere kadar olan Tereza’nın rüyaları müthiş konulardı. Yazarın yani Milan abinin tasvirleri ile benim tasvirler üç aşağı beş yukarı eşleşti. Tereza’nın ailevi yapısı olsun, gelişim süreci olsun gerçekten ilgi çekici biçimde kurgulanmış.

Kitabı kesinlikle tavsiye ederim ha.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.