En Sosyal Blog

Mikrodalga Nasıl Çalışır? Mikrodalga Fırın Zararlı Mı?

Mikrodalga Nasıl Çalışır? Mikrodalga Fırın Zararlı Mı?

Basit anlatırsam mikrodalga fırınların içinde yüksek frekanslı elektromanyetik dalgalar mevcut. Bu dalgaya doğrudan maruz kalırsan bir çok organınındaki sinir yapısına zarar verir. insanda diğer canlılar gibi et,sinir,kemik. kemik manyetik dalgadan etkilenmez ama sinir hücreleri ve et zarar görür. etin zarar görmesi ısınma yoluyla etin kızarması. sinir hücreside hem sıcaktan hemde dalgadan.

Mikrodalga nasıl çalışır?

Mikrodalga fırınlar dielektrik ısıtma denen bir mekanizma ile yiyecekleri ısıtırlar. Fırın, bir magnetron tarafından üretilen mikrodalgaları içindeki yiyeceğe gönderir. Mikrodalgalarda 2.45 GHz frekansinda mikrodalga kullanılır. Bunun anlamı bu elektromanyetik dalgadaki elektrik ve manyetik alanlar saniyede 2.45 milyar kez gidip gelir salınım yapar.

Bu dalgalar yiyeceğin içinden geçerken yiyecekteki su molekulleri ile etkileşir. Su molekulleri polar yani bir tarafı daha artı yüklü diger tarafi daha eksi yüklü moleküllerdir. Gidip gelen elektrik alanlari su molekullerini ileri geri döndürür. Dalgalı bir denizde sallanan bir cisim gibi düşünebilirsiniz. Su molekulleri hareket ettikce etraflarjndaki molekullere carpar ve onlari ısıtır. Sonuç olarak yiyecekler ısınır.

Içeriye su içeren bir canli koyarsak yiyecegi ısıttığı gibi ısıtır. Iceri koydugumuz bir et yemegini nasil ısıtıp pisiriyorsa canli bir fareyi de öyle pişirip ısıtır. Iceriye insan koyarsak da ayni şekilde ısıtıp pisirerek öldürür.

Mikrodalga fırınlar birer faraday kafesi yapısındadır. Yani icerideki mikrodalgayi iceride hapsedecek metal kapli kutu seklindedirler. Ekran kısmı delikli metal plakayla kaplıdır. Bu delikler mikrodalganin dalgaboyuna gore cok küçük oldugu icin disari mikrodalga çıkışına izin vermez. Yani mikrodalgada bir sorun, üretim hatası, delik vs olmadikca dışarıya fazla bir mikrodalga çıkışının olmaması gerekir.

Mikrodalga zararlı mı?

2.45 GHz mikrodalga frekansı iyonlaştırıcı ışınlara göre çok daha az enerji içerir ve herhangi bir iyonlaştırıcı etki yapamaz. Gorunur ışık bile kat kat daha enerjiktir. Bu nedenle ultraviyole ya da x ışınları gibi dnayi parcalayip ciddi zarar verecek bir etkileri yoktur. Sadece ısıtıcı etkileri olur.

Mikrodalga frekansı;

Wi-fi frekansıyla mikrodalgaların frekansı aynıdır. Telefonu wifiya bağlayıp whatsapptan aramaya çalışabilirsiniz. Wifi fırının içinde çekiyorsa bence kaçak vardır 🙂 Ayrıca bluetooth da aynı frekansı kullanıyor. Bir de fırın çalışırken wifi bağlantısının etkilenmesi durumunda fırını kontrol etmekte fayda var.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.