Migren Atakları İçin Ne Yapılmalıdır?

Migren Atakları İçin Ne Yapılmalıdır?

Migren Atakları İçin Ne Yapılmalıdır?

Baş ağrısının şiddetli bir şekilde artması ile ortaya çıkan migren ağrısı yaşam kalitesini bozan bir ağrıdır. Genellikle bayanlarda sık görülen migren ağrısı atak şeklinde kişileri rahatsız eder. Migren atakları ile başa çıkmanın en önemli yöntemi karanlık ve sessiz bir ortamda dinlenmedir. Migren atakları haftalık ve aylık olarak yaşanan şiddetli baş ağrısıdır. Kişileri oldukça zor bir hale getiren migren atakları bir nörolog tarafından değerlendirilmelidir. Nöroloji doktoru tarafından reçete edilen ilaçları kullanmak atak seyrini ve zamanını etkiler.

Migren Atakları Neden Olur?

Tüm kişilerde sık karşılaşılan ve sağlık problemleri arasında ilk sırada yer alan migren hastalığı sağlık alanında yapılan yenilikler sayesinde kontrol altına alınabiliyor. Migren hastalığı ve migren ataklarının oluşma nedenleri arasında genetik yatkınlık ve stres ilk sırada yer alır. Migren hastalığı teşhisi uzman bir nörolog tarafından yapılan muayene ve tetkikler sonucu ortaya çıkar. Nöroloji doktoru migren hastalığı ve migren atakları ile ilgili bilgileri hastayla paylaşır. Günümüzde migren hastalığı ve migren atakları tedavisi kesin olarak yoktur. Ancak atakların daha hafif atlatılmasını sağlayacak tedavi planı doktor tarafından yapılır.

Migren Atakları İçin Yapılması Gerekenler

Korkulu bir rüya olarak baş gösteren migren atakları kişileri rahatsız edici bir durumdur. Migren atakları için yapılması gereken en önemli detay konu stresten uzak kalmaktır. Bununla birlikte ıslak saçla dışarıya çıkmak migren ataklarını tetikleyici unsurlardandır. Ancak günümüzde çok sayıda migren ataklarını önleyici ilaç vardır. Burada dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de baş ağrısı ve migren atağı yaşayan kişilerin ağrı kesici ilaç kullanmasıdır. Migren atakları kişilerin tek başlarına tedavi edeceği bir hastalık değildir. Migren hastalığı belirtileri yaşayan kişilerin vakit kaybetmeden doktora başvurmaları gereklidir.

Şiddetli Migren Atakları

Şiddetli baş ağrısı yaşayan kişilerde ilk akla gelen hiç şüphesiz migren ataklarıdır. Migren atakları ve hastalığı tedavisi için çok sayıda etkili ilaçlar vardır. Migren ataklarının önüne geçmek için sessiz ve karanlık olan ortamlarda ağrı hafifleyene kadar dinlenmek önemlidir. Ayrıca baş bölgesine uygulanan soğuk buz kompresi ile ağrı biraz daha hafifler. Şiddetli migren ağrısı ve atağı yaşayan kişiler ağrı giderici ilaçları doktor kontrolünde almalıdır. Migren ataklarını önleyici yöntemler arasında en önemli kilit nokta gün içerisinde 2 litreye yakın su tüketilmesi gerektiğidir. Yapılan su tüketimi sayesinde migren atakları daha hafif bir şekilde seyreder. Bu bakımdan su tüketimine önem vermek gereklidir.

 Migren Ataklarından Kurtulma Yöntemleri

Hayat kalitesini düşüren migren atakları için stressiz bir yaşam kesin ve şarttır. Migren ataklarından kurtulma yöntemleri arasında ilk sırada yer alan ilaç tedavisine ek olarak evde yapılan tedavi seçenekleri de mümkündür. Kaynatılmış sıcak su buharı ağız ya da burun yolu ile teneffüs edildiğinde migren atağı yaşayan kişi önemli ölçüde rahatlama sağlar. Migren hastalığı yaşayan kişiler aktarlardan migren ataklarına iyi gelen doğal yağlardan destek alabilir. Bu tarz tedavi yöntemleri her ne kadar uzun süreli olmasa da atak sırasında kişilere etki eder. Bu kategoride atağı önleyici en önemli yağ çeşidi aloevera yağıdır. İçerisinde yer alan antioksidan madde sebebi ile migren ataklarında yüksek seviyede rahatlama sağlar. Aniden başlayan migren ağrısı ve migren atakları için evde yapılacak tedavi yöntemleri alternatif olarak tercih edilebilir. Ancak evde uygulanan yöntemlerle baş ağrısı tedavi edilemezse mutlaka doktora başvurmak gereklidir. Migren atakları tedavi yöntemleri arasında çok sayıda seçenek mevcuttur.

 

 

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir