Mide Ekşimesine Pratik Öneriler

Mide Ekşimesine Pratik Öneriler

Mide Ekşimesine Pratik Öneriler

Mide Ekşimesi, gastrointestinal sistemin çok yaygın bir problemidir. Korkunç semptomlardan oluşan bir derlemedir ve genellikle geçicidir ve birkaç gün içinde giderilir.

mide ekşimesi genellikle üst sindirim sistemini etkiler ve mide bulantısı, yetersizlik, hazımsızlık, şişkinlik, karın gazı veya ağızda ekşi veya metalik bir lezzet gibi semptomlara neden olabilir.

Mide ekşimesinin nedenlerinden bazıları asit reflüsü, peptik ülser, gastrit, gastroenterit ve şiddetli hazımsızlıktır. Aşırı miktarda baharatlı ve yağlı gıdalar, karbonatlı içecekler, çay ve kahve, aşırı düzensiz beslenme ve uyku düzenleri aşırı miktarda aşırı karın ağrısı ve mide ekşimesi riski taşır.

Mide ekşimesini iyileştirmek için etkili ve izlemesi kolay bazı ev ilaçları bulunmaktadır. Çözümler, ekşi bir midenizin neden olduğu rahatsızlık,yanma, şişkinlik ve ağrıdan hızlı bir rahatlama sağlar.

Belirtileriniz bir haftadan fazla sürüyorsa, irritabl bağırsak sendromu, inflamatuvar bağırsak hastalığı veya gastroözofageal reflü (GERD) hastalığı gibi kronik sindirim koşullarının olasılığını ekarte etmek için bir doktora görünün.

İşte mide ekşimesine son verecek bazı yöntemler.

Mide Ekşimesine Elma Sirkesi

Elma sirkesi kullanarak mide ekşimesi rahatsızlığınızı tedavi edebilirsiniz. Gaz, şişme ve aşırı gererek derhal rahatlama sağlayabilir.

İçindeki sağlıklı enzimler sindirim sağlığının iyileştirilmesi için yararlıdır. Ayrıca, asidik yapısı , sindirim sistemindeki zararlı bakterileri öldürmeye yardımcı olur ve mide pH’sını normal seviyesine getirir.

  1. Çorbanın 1 çorba kaşığı elma sirkesi, bir bardak ılık suyla karıştırın.
  2. İsteğe bağlı olarak, biraz  bal ekleyebilirsiniz.
  3. Ekşi karnınızı önlemek için her yemekten önce tüketin.

Mide Ekşimesine Zencefil

Mide ekşimesi için başka iyi bir evde çare zencefildir. Gaz, şişkinlik ve mide bulantısı gibi semptomları hafifletebilir.

Zencefilde zenceoller adı verilen maddeler, midede bulunan iltihaplanmayı ve tahrişi azaltmaya yardımcı olur. Zencefil aynı zamanda sindirim sularını ve sindirim sürecine yardımcı enzimlerin akışını uyarır.

  • Mide ekşimesi çok rahatsız edici bir hal aldıysa, zencefil çayı yardımcı olabilir. Çayı hazırlamak için, 1 çay kaşığı taze rendelenmiş zencefili bir fincana koyun ve kaynar suya dökün. Örtün, 10 dakika bekleyin demlensin. Her yemekten 20 dakika önce iç.
  • Başka bir seçenek zencefil suyu 2 çay kaşığı ve 1 çay kaşığı bal ekleyerek bir fincan ılık suyun içine koyup günde 2 kez içmektir.
  • Üçüncü seçenek, ½ çay kaşığı kuru zencefil tozu 1 su bardağı ayrana ilave etmektir. Karışımı iyice karıştırın ve günde birkaç kez bu karışımı içeceksin.

 

Mide Ekşimesine Rezene

Rezene de, ekşi bir mide semptomlarından kurtulmak için çok etkilidir.

Rezene gastrointestinal problemleri önleyebilir ve bağırsak mikrobiyolojisini sağlıklı tutabilir. Ayrıca antispazmodik, bu da her türlü karın ağrısından kurtulabilmesi anlamına geliyor. Hatta, karnınız karışmış olan gaz ve mide bulantısını azaltır .

  • Az miktarda rezene tohumlarını 2 çay kaşığı ezin ve 2 bardak suya ekleyin. Suyu kaynatın, sonra sıcaktan çıkarın ve 5 dakika kadar dikine bırakın. Çayı süzün ve hala sıcakken içte tutun.
  • Başka bir seçenek, birkaç yemek kaşığı rezene tohumu kızartmak, öğütmek ve elekten geçirmektir. Yemeğinizi yedikten sonra bu tozun ½ çay kaşığı su ile birlikte alın. Bu karışım birkaç ay sürecek.

Mide Ekşimesine Aloe Vera Suyu

Mide ekşimesi tedavisinde bir başka yöntem ise, Aloe vera yöntemidir, anti-inflamatuar özellikleri bakımından zengin olup, mide ve bağırsak astarındaki iltihaplanmayı ve tahrişe neden olur. Bu, asit reflü veya peptik ülser sebebi ile mşde ekşimesini ağrısını azaltır.

Ayrıca etkili bir müshil olmak, aloe vera sindirim süreci için iyidir.

  1. Yeni çıkarılan aloe vera jelinin 2 çorba kaşığı su veya şekersiz portakal suyu (veya herhangi bir diğer narenciye suyu) ile pürüzsüz olana kadar karıştırıcıyla karıştırın.
  2. Belirtileriniz düzelene kadar bunu günde bir kez iç.

Not: Aloe verayı fazla tüketmeyin, aksi takdirde ishale neden olabilir.

Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bu tedavi yöntemlerini düzenli bir şekilde uygulayarak mide ekşimesine son verebilirsiniz.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir