Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Meme kanseri, meme dokusundaki süt kanalını oluşumunu sağlayan ve süt yapıcı hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalmasıyla ortaya çıkmaktadır.

Meme kanseri kadınlarda görülen kanserlerin %33’ünü oluşmaktadır. Tüm kanser hastalarının da %20’sini tehdit ediyor.

Meme kanseri neden olur?

Meme kanserinde en önemli risk faktörlerinden biri kadın olmaktır. Buna dayalı, özellikle kadınlık hormonu olarak da bilinen östrojene maruz kalınma süresinin uzun olmasının da meme kanseri riskini artırmaktadır. 12 yaşından önce adet (regl) görme, 55 yaşından geç menopoza girmek östrojen hormonuna maruz kalma süresini artırır. Hiç hamile kalmamış kadınlar için de risk geçerlidir. Doğurganlık çağında doğum kontrol hapları kullanmak da özellikle bu kullanımların 5 yılı geçmesi riski daha da artırmaktadır. Menopoz sonrası şikayetlerini gidermek için uygulanan hormon tedavisinde de östrojen hormonu bulunmaktadır. Bunun için bu hormonların da 5 yıldan fazla alınması meme kanseri gelişme riskini artırmaktadır.

Meme Kanserinden korunmak için bazı öneriler

Spor yapın

Düzenli yapılan spor, kilo kontrolünü sağlıyor ve risk faktörü olan yüksek östrojen seviyesini dengeliyor. Aynı zaman da bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Çalışmalar, menopoz öncesinde haftada en az 3 gün düzenli olarak spor yapmanın meme kanseri riskini aza indirdiğini gösteriyor. Menopoz sonrasında da düzenli olarak uygulanan spor, daha da önemli hale geliyor. Çünkü bu dönemde kilo alımı, östrojen düzeyini yükseltir ve meme kanseri riskini artırır.

Yağ tüketimini azaltın

Enerji alımını azaltıp, vücudunuzun yağ yüzdesini normal seviyelerde tutarak meme kanseri riskini biraz daha azaltabilirsiniz. Aldığınız toplam enerjinin sadece yüzde 20-25’inin yağdan gelmesine önem verin. Risk taşımıyorsanız bu yüzdelik oran 30’lara kadar çıkabilir.

Sigarayı ve alkolü bırakın

Sigara kullanımında, meme kanseri dahil olmak üzere birçok kanserin gelişme riskini yüksek oran da artırıyor. Ayrıca yapılan çalışmalar, her gün düzenli olarak 3 kadeh ve daha fazla alkol tüketenlerde ki meme kanseri riskinin tüketmeyenlere göre yüzde 40 daha fazla olduğunu göstermektedir. Bunun sebebi ise alkolün östrojen metabolizmasını etkilemesi ve risk faktörü olan östrojenin kandaki düzeyini yükseltmesidir.

Stresten uzak durun

Stres, bağışıklık sistemimizi zayıflatır. Bunun sonucunda meme kanseri riskini daha da artırır.

Kendiniz kendinizi muayene edin?

Ayna Karşısında: Öncelikle dik durup kollarınızı yana doğru sarkıtın, memenizde herhangi bir düzensizlik, derinin içe doğru çekilmesi, meme başının bir tarafa veya içe çekintisi ve renk değişikliği var mı diye bakın. Aynı işlemleri elleri iki yandan kalçanıza bastırarak göğüs kaslarınızı kasarak ve son olarak da kollarınızı yukarı doğru kaldırarak yapın.
Koltuk altı muayenesi: Koltuk altı göğüsün hemen arkasındaki çukurdur. Hem ayakta hem yatarak her iki koltuk altınızı diğer elinizin parmaklarını da kullanarak muayene edin. Ele gelen kitle veya hassasiyet olup olmadığına dikkat edin. Yaptığınız muayeneler sonucunda meme kanseri belirtileri varsa hiç vakit kaybetmeden doktora başvurun.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir