Melatonin hormonu salgılatan besinler nelerdir?

Melatonin hormonu salgılatan besinler nelerdir?

Melatonin hormonu salgılatan besinler nelerdir?

Melatonin Hormonu, beynimizde karanlıkta salgılanan ve vücudumuzun direncini artıran, bağışıklığını düzenleyen mükemmel bir hormon dur.

Beynimizde geceyi seven bir hormon var; melatonin. Melatonin, beynin orta bölümlerinde bulunan pineal bez tarafından salgılanan bir hormon. Vücudumuzda bir hayli hormon var ve hepsinin başka başka işlevleri var. Melatonin bana en başka gelen. Zira bir başlangıç ve bitiş noktası var.

Melatonin salınımı karanlıkta başlayıp aydınlıkta bitiyor. Tam saat vermek gerekirse, melatonin 23:00 – 05:00 saatleri arasında salgılanıyor. 02:00 – 04:00 saatleri ise en yoğun salgıladığı anlar. Bu vaziyet bana biraz Shrek’te Fiona’nın prensesten dev kadına dönüşümü gibi geldi, daha bir sevdim, bağ kurdum. Canım melatonin, bakalım sen ne işe faydaymışsın…

Karanlıklar hormonu

Melatonine “karanlıklar hormonu” demek pek yakıştı. Zati aslında bu isimle de biliniyor. Zira gece saatlerinde faaliyete geçip güneşi gördüğünde kayboluyor, vampir gibi bir şey herhalde diyesi geliyor insanın.

Aydınlık ortama geçildiği anda melatonin salınımı duruyor. Peki salgılandığında ne mi yapıyor? Melatonin, hücreleri yeniliyor, vücudumuzun biyolojik ritmini tertip edip bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve yaşlanmayı da geciktiriyor. Büyüme hormonunu artırıp ergenliği başlatan da o. Başka bir deyişle müthiş bir hormon kendileri.

Melatonin yeterince salgılanmazsa

Melatonin bu kadar değerliyken yokluğunu düşünmek dahi istemiyor insan, zira melatonin yokluğu vücudumuza büyük bir yara demek.

Işığın varlığı melatonin salgılanmasını engelliyor, her şey işte o vakit başlıyor. Önce direncimiz kırılıyor, çünkü hücrelerimizin yenilenmesi duruyor. Bir sonraki adımda da biyolojik saatimiz sarsılıyor. Başka bir deyişle uyuyamıyoruz, daimi yorgun hissediyoruz, fiziksel ve tinsel tüm aktiviteleri gerçekleştirmekte zorlanıyoruz ve giderek unutmaya başlıyoruz. İşte tüm bunlar melatonin yoksunluğu demek.

Hayat melatonin olmadan yaşanacak gibi değil aslında. Çünkü sonunu düşünmek pek zor değil. Bunca şey vücudumuza yerleşince de hastalıklar baş gösteriyor ve akla gelmesi şart olan ilk hastalık da, kanser.

Burada enteresan bir tespitten söz etmek istiyorum. Doç. Dr. Ergun Çetinkaya’nın melatonin konusunda okuduğum bilgilendirmesinden yola çıkarak yazıyorum ben de ve orada en alakamı çeken şey, körlerin melatonin sayesinde kanser olma rizikosunun daha az olması. Çünkü bu taraftan bakınca karanlığın yararlarını melatonin ile doya doya yaşıyorlar. Elbette kimse bunu hayatasın. Fakat yeniden de her şeyin şükrünü bilmek gerek diye hissettirdi bana bu bilgi.

Melatonin hangi vaziyetlerde azalır

Karanlığı sevdiğine göre öncelikle ışığın olduğu yerde azalıyor, hem de hiç salgılanmıyor. Bu da demek oluyor ki, ateşin bulgunundan ampule varana kadar melatonin düzeyimizi düşürecek çok şey yaptık kendimize. Şimdi en azından gece saatlerinde karanlığa bürünmekte yarar var.

Bunun dışında bir sebep daha var onu azaltan, çöküntü. Evet, depresyon da melatonin salgılanmasını önlüyor. Depresyon rehabilitasyonunda kullanılan ilaçlar da melatonin düzeyini artırmaya yönelik veriliyor.

Hangi besinler melatonin hormonunu yükseltiyor

Fındık, badem, yer fıstığı, somon, papatya – anason- rezene çayı, soya fasulyesi, lahana gibi besinler akşam saatlerinde tüketildiğinde melatonin salgılanmasını artırıyor.

Melatonin düşmemesi için

Karanlıkta uyumak en mantıklı çözüm. Elbette karanlıkta uyuyamıyor olabilirsiniz. O vakit da en azında çok çok kısık ve kırmızı bir ışık seçenek etmekte yarar var. Bu vaziyette televizyon karşısında uyumanın da ne kadar zarar veren olduğunu da düşünebiliriz.

Karanlıkta uyumak diyorum fakat tabii bir de uyuyabilmek ehemmiyetli. Melatonin salgılanması için düzenli ve yeterli bir uyku koşul. Uykuyu engelleyecek her mani de ortadan kaldırılmalı.

Tabii ki bir meseleden söz ediyorsak stresten uzak kalmak gerektiğini söylemeden geçmek olmaz. Sıhhatli melatonin salgılanması için stres yaratacak her türlü duygudan uzak kalmak gerekiyor.

İçki ve sigara kullanımı da melatonin salgılanmasını azaltıyor. Yatmadan en az 2 saat önce yemek yeme, spor yapma, çay, kahve tüketimi gibi eylemlere bitirmek de bir çözüm olabilir.

Melatonin salgılanması için ilaç kullanmak olası, fakat bunu doktorlar yalnızca jetlag vaziyetlerinde öneriyor. Bunun dışında melatonin artsın diye ilaç kullanmak yerine natürel yollardan uygulanabilecek yolları tercih etmek daha doğru olacaktır.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir