Mantarlı Patates Püresi Tarifi

Mantarlı Patates Püresi Tarifi

Mantarlı Patates Püresi Tarifi

Birileri gelip bana,’’ birgün yemekle ilgili yazılar yazmaya başlayacaksın, ve içlerinde patatesli tarifler de olacak ‘’ deseydi gülüp geçerdim. Hatta biraz da kızardım. Ben ki ben, azılı Canan Karatay, Ahmet Aydın müridi; iflah olmaz sağlıklı beslenme fanatiği; ‘Organik Prenses’ Gülay. Evet bir arkadaşım bana bir keresinde böyle hitap etmişti 🙂

Neyse, gelelim tarife; bu tarif en azından kızartma değil. Mantarlı patates püresi yapıyoruz..

Ben önceleri çok patates püresi yapardım, çok da severdim. Zamanla patatesi hayatımdan çıkardıkça püreyi de yapmaz oldum.

Bu tarifin en güzel yanı içinde sebze de olması. Ben bu tarifi bazen sadece mantarla yapıyorum, bazen de evde hangi sebze varsa onlarla yapıyorum. Sebzeleri buharda haşladıktan sonra ,mantarları eklediğimiz aşamada ekleyebiliriz. Her türlü etin tavuğun yanına enfes oluyor. Artık pilavdan sıkılanlar için güzel bir alternatif. Üstelik çocuklar da bayılıyor.

Püreyi yapacağımız patatesler eğer tazeyse, kabuklarını iyice yıkadıktan sonra kabuklu haşlayın derim. Kabuklar patatesin o doğal topraksı tadını da saklıyor. Patateslerimizi yıkayıp doğradıktan sonra sütte haşlıyoruz. Bu önemli bir detay, damaktaki krema tadı için olmazsa olmaz. Bu aşamada, sevenler bir dal biberiye, bir diş sarımsak ekleyebilirler. Ben pürede biberiyeden çok hoşlanmıyorum ama sarımsak güzel oluyor.

Peynir olarak seçimi size bırakıyorum. Nasıl peynirden hoşlanıyorsanız onu ekleyebilirsiniz. Eğer yoğun damakta kalan peynir tadını seviyorsanız küflü peynir bile olur. Daha arada bir şey istiyorsanız permesan, İzmir tulumu .ya da çökelek . ‘Yok ben kaşar peyniri severim arkadaş’ diyorsanız o da olur.. 🙂

Gelelim mantarlara. Mantarları küçük küçük doğradıktan sonra, tuzunu ekleyip soteliyoruz.  Az yağla yüksek ısıda başlayın. Tava geniş olsun ki mantar suyunu salar salmaz hemen çeksin. Mantarımız iyice suyunu çekip hafif kızartma kıvamına gelecek, istediğimiz bu.Uzun uzun soteledikten sonra mantarımızı bir kenara alıyoruz.

Sebze olarak brokoli, bezelye hatta yeşil fasulye bile olur. Aslında bu tamamen size kalmış. Patatese her sebze yakışırmış gibi geliyor. Hem ne kadar çok sebze eklerseniz, o kadar az patates yersiniz.

İşte tarif…

Malzemeler :

  • 1 kg patates

  • süt

  • 2 tepeleme kaşık tereyağı

  • 1 tatlı kaşığı taneli hardal

  • 1 bardak peynir rendesi

  • 500 gr mantar

Yapılışı :

  1. Patatesleri iyice yıkayıp doğruyoruz. Bir tencereye koyuyoruz . Üzerini biraz geçecek kadar süt koyduktan sonra kısık ateşte haşlamaya başlıyoruz.  Bu aşamada isteyenler biraz biberiye ya da ada çayı, bir diş ezilmemiş sarımsak ekleyebilirler. O orada yavaş yavaş haşlanacak. Çok karıştırmayın ama dibini de tutmasın, patatesleri ezmeye çalışmayın. Patateslerinizi rahat bırakın J
  2. Patatesler suyunu çekip iyice yumuşayınca ocaktan alıyoruz. İçinden sarımsağı varsa biberiyeyi çıkarıyoruz. Ortalama 1 kg patates için 2 kaşık kadar tereyağını, tuzu, hardalı  ve peyniri  ekliyoruz. Çatalla ya da patates ezici ile püre haline getiriyoruz. Ben çok ezilmiş sevmiyorum. Benim sevdiğim görüntü biraz ezilmiş patates salatası gibi.
  3. Şimdi püremize mantar ve sebzeleri ekleme zamanı. Bunları da ekledikten sonra güzelce karıştırıyoruz.  Çok karıştırmamaya özen gösteriyoruz, çünkü patates püresi çok karıştırılınca sakızımsı bir hal alır ki, bu istemediğimiz bir şey…

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir