Mandela Etkisi Nedir? Mandela etkisi gerçek mi?

Mandela Etkisi Nedir? Mandela etkisi gerçek mi?

Mandela Etkisi Nedir? Mandela etkisi gerçek mi?

Mandela Etkisi

Mandela etkisi denilen olay adını 2013’te Mandela’nın pek çok insan tarafından 1980 yılında hapishanede öldüğüne inanmasından alır. Mandela etkisini bilmeyenler için kısaca şöyle tanımlayalım: Bir olayı aslında binlerce insan farklı bir şekilde hatırlamasına rağmen gerçeğin farklı olması durumudur. Mandela etkisinin gerçekliğini savunan insanlar bunu paralel evrenler ile ilişkilendirip olayı ilginç hale getirmektedirler. Mandela etkisine örnek olarak Türkiye’de Hugo’ya küfür edilmesi örneği vardır. Çeşitli platformlarda bu ana şahit olduğunu yazan binlerce insan vardır fakat Hugo’nun sunucusu ”Tolga Abi” böyle bir olayın hiç olmadığını hatta böyle bir şeyi kanıtlayan olursa ona sıfır km araba alacağını söylemiştir.

Hugo olayını biraz açıklayalım söz konusu küfür 1992’de olduğunu söyleniyor ve o zamanlar internet olmaması sebebi ile yapılan yayınlara ulaşmak mümkün değil sadece bu varsa kanalın kayıtları arasındadır. Fakat 1992 yılında pek çok kişi canlı yayında Hugo’ya küfür edildiğini iddia ediyor. Bunlardan bir tanesi de benim babam. Şöyle anlatıyor o günü O gün çocuğun biri oyuna bağlandı çevirmeli eski model telefonla Hugo oynadı ve tüm haklarını kaybetti bunun üzerine sinirlendikten sonra hugonun……. diyerek küfür etti. Bu olayı bu şekilde anlatan pek çok insan var fakat programın sunucusu böyle bir şeyin hiç olmadığını açıklıyor. Bana göre 1992 yılında canlı yayında hugoya küfür edildi fakat kayıtları kanal sakladı program sunucusu Tolga ise yalan söylüyor ve kanıtlayana araba alacağını söylüyor. Kanal kayıtlarını kanal sakladıysa ulaşılması mümkün değil muhtemelen tolga kayıtların güvende olduğunu bildiği için bu şekilde konuşuyor. Mandele etkisi savunucuları ise bu olayın farklı paralel evrenlerde olduğunu ve bir paralel evren çakışmasını olduğunu söylüyor. Bu tarz olaylar sadece Türkiye’deki hügo olayı değil dünyada farklı onlarca örneği olan bir olay olduğunu söylüyorlar.

Mandela Etkisi Örnekleri

Volkswagen: Mandela etkisi savunucuları Volkswagen markasının logosunun ortasındaki çizginin aslında  olmadığını iddia ediyor. Yukarıdaki eklenmiş resimde bunu görebilirsiniz. Bu örnek pek çok kişi tarafından aynı zamanda yalanlanmaktadır.

Kit-Kat çikolata: Kit Kat logosunda arada çizgi olduğunu savunanlar var fakat kit kat logosunun arasında çizgi yoktur.

Monopoly oyunu: Monopoly adlı oyunun logosundaki adamın gözlüklerinin olup olmadığı tartışılıyor. Ben bu oyunu oynamadım ama sanki düşündüğümde bu adam gözlüklü gibiydi geliyor bana. Fakat orjinal logoda gözlük görünmüyor.

Pikaçhu: Mandelacılar Pokemon çizgi filminde pikaçhunun kuyruğunda siyah bir şeridin olduğunu söylüyorlar. Aslında pikaçhunun kuyruğunda bugün baktığımızda şerit olmadığını görüyoruz.

En bilinen mandela etkisi örneklerini verdik fakat benim dikkatimi çeken şey genelde çeşitli markaların logolarında oluyor bu sözde mandela denilen etki. Ben burada gizli reklam olduğunu düşünüyorum mandela etkisi televizyonlarda anlatıldı ardından internet sitelerine eklendi ve insanlar bu konuyu araştırmaya başladı. Ne hikmetse markaların logolarına kilitlediler bizi acaba kitkat çikolatısında çizgi var mıydı yok muydu derken bu kit kat çikolatasının logosunu beynimize kazıdılar. Bundan sonra çizgi var mıydı yok muydu artık çok iyi biliyorsunuz. Bana göre bu etki bir reklam kampanyası. Diğer mandela etkisi örneklerinde volvo-macdonald gibi markalarda var ve sürekli logoların farklı hatırlanması durumu var. Dediğim gibi bana göre mandela etkisi bir reklam kampanyasından ibaret ve bence çokta başarılı olmuş ama insanları bu derece keriz yerine konulmamalı mistik bir olay varmış gibi milyonlarca insana markalarının logolarını incelettiler bu yüzden ben sırf tepki olsun diye bundan sonra bu markaların ürünlerini kullanmayacağım.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir