En Sosyal Blog

LinkedIn Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

LinkedIn Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Sosyal medya aracılığıyla iş arayan ve işverenlerin sıklıkla tercih ettiği bir kuruluştur. Diğer sosyal ağlara göre tek farkı, iş amaçlı kullanılmasıdır. İş hayatı ile ilgili bilgiler paylaşılır, iş arayanlar ilanlara bakar ve işverenler uygun kişiyi bu hesaplar sayesinde bulabilirler. Meslektaşlar için oluşturulan gruplar sayesinde, iş hakkında bilgi sahibi olunabilir ve arkadaş edinilebilir.

LinkedIn Nedir?

LinkedIn; iş arayan, çalışan ve işverenler tarafından kullanılan, profesyonel kullanımı ile tasarlanan bir sosyal ağdır. Link, yani bağlantı oluşturma anlamına da gelmektedir. Bu sosyal ağı kullananlar, aynı Facebook kullanıcıları gibi arkadaş edinebilir, bununla beraber aynı meslekteki kişilerle de bağlantı kurabilirler.

LinkedlIn Ne İşe Yarar?

LinkedIn aracığıyla iş başvuruları yapılabilir, hazırlanmış sunumlar ve okunmuş kitaplar paylaşılabilir, kişiye özel olan blog reklamı yapılabilir. LinkedIn, birçok özellikleriyle ücretsiz hizmet vermesine rağmen, bazı özellikleri için üyelerinden para talep eder. Ücretsiz olarak, profile kimin baktığını ve dünya üzerinde diğer tüm kullanıcıların profillerini görebilirsiniz. Paralı olan üyelik hesabında ise bağlatınız olmamasına rağmen başka kişilerle mesajlaşmak, profilleri kaydetmek, otomatik arama sonuçları gönderip nitelikli arama filtresi oluşturmak, her hangi bir profile not yazma veya profilin sahibiyle iletişime geçebilirsiniz.

Bu özellikleri kullanabilmek için, aylık 25 dolardan başlayan bir ücret karşılığında ağa üye olmanız gerekmektedir. Bunları dışında LinkedIn, bilgi ve görüş alışverişi amacı ile konu hakkında uzman kişileri soru sorarak bilgilenmenizi sağlar. Başka kişilerin sormuş olduğu sorulara cevap verebilirsiniz. Verdiğiniz cevapların beğenilmesi durumunda tecrübe puanınız artar ve ilgilendiğiniz sektördeki insanların dikkatini çekmeyi sağlayabilirsiniz.

LinkedIn Nasıl Kullanılır?

LinkedIn’e üye olmak oldukça basit bir işlemdir. Hazırladığınız özgeçmişiniz, doc veya pdf uzantılı şekilde siteye yükleyerek kolayca profil oluşturabilirsiniz. Kuracağınız ağın bağlantılarını tek tek eklemenize gerek yoktur. Kullanmış olduğunuz e-posta hesabındaki kişileri, takip ederek kolayca LinkedIn hesabınıza ekleyebilirsiniz.

LinkedIn’in Diğer Sosyal Ağlarla İlişkisi

LinkedIn, iş hayatına yönelik fırsatlar sunmasıyla daha çok kariyer amaçlıdır. Facebook, günlük hayata dair bir sosyal ağdır ve video izlemek, oyun gibi, arkadaşlarınızla mesajlaşarak hoş vakit geçirilmesini sağlar. Twitter, LinkedIn bağlantısı kurulabilir. Bağlantısı kurulması nedeniyle, bir hesabınızda değişen durumunuz diğerinde de senkronize bir şekilde değişmektedir.

LinkedIn Neden Kullanılmalıdır?

Gün geçtikçe gelişen teknoloji ile birlikte, internet ortamından rahat bir şekilde iş bulabilme ve iş alımları gerçekleşebilir. İşe alınacak kişilerin hesapları incelenerek, iş alımları olmaktadır. Bu durumda ise sosyal ağların önemi her geçen gün artmaktadır. Üye olmak, diğer hesaplara daha kolaydır. Yalnızca CV yüklemeniz yeterli olacaktır. Üye olduktan sonra, işinize yaracak birçok bilgi ve tecrübeye sahip olmanızı sağlayacaktır.

LinkedIn Neden Kullanılmalıdır?Gün geçtikçe gelişen teknoloji ile birlikte, internet ortamından rahat bir şekilde iş bulabilme ve iş alımları gerçekleşebilir. İşe alınacak kişilerin hesapları incelenerek, iş alımları olmaktadır. Bu durumda ise sosyal ağların önemi her geçen gün artmaktadır. Üye olmak, diğer hesaplara daha kolaydır. Yalnızca CV yüklemeniz yeterli olacaktır. Üye olduktan sonra, işinize yaracak birçok bilgi ve tecrübeye sahip olmanızı sağlayacaktır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.