En Sosyal Blog

KUZEY AVRUPA’NIN YALNIZ AMA GÜZEL ŞEHRİ: RİGA

KUZEY AVRUPA’NIN YALNIZ AMA GÜZEL ŞEHRİ: RİGA

Hayatımda hiç Riga kadar tarih, kültür, sanat, alışveriş, yemek, gece hayatı konularında bu kadar dolu olup yeteri kadar turistin gelmediği bir şehir görmedim. Kuzey Avrupa’da bulunan Letonya’nın başkenti Riga sizi hem doğal güzellikleri hem de hareketli hayatıyla büyüleyecek. Ayrıca 2003 yılında Sertab Erener’in Eurovision Şarkı Yarışması’nda birinci seçildiği şehir olmasıyla da kalbimde ayrı bir yeri vardı her zaman.

Çoğu insan tek gidişinde üç Baltık ülkesini – Letonya, Litvanya, Estonya – bir arada çıkarmaya çalışsa da ben kısıtlı zamanda birden fazla ülke görmeye karşı biri olarak böyle yapmadım ve Letonya’nın keyfini doyasıya çıkardım. En çok zamanı da elbette başkent Riga’da harcadım. İşte Riga’da gezdiğim bazı yerler:

Riga Daugava Nehri tarafından iki parçaya bölünmüş bir şehir. Nehrin doğu tarafında kalan Tarihi Merkez Letonya’nın UNESCO tarafından koruma altına alınmış iki yerinden biri. 13. yüzyıldan itibaren etkili olan Hansa kültürünün mimari yansımasını ilk günkü haliyle görebileceğiniz bu yerde bol bol fotoğraf çekilmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca yine bu bölgede İkinci Dünya Savaşı öncesi ve Sovyet mimarilerine sahip binalar da görebilirsiniz.

Riga’nın pazar yeri bir şey almayacak olsanız bile görülmeye değer. Renk renk taze meyve ve sebzelerin Riga’nın muhteşem atmosferiyle birleştiği bu pazar yerinde tüm lokal insanları görebilirsiniz. Ayrıca Letonya’da da turşunun çok meşhur olduğunu belirtelim. Turşusunu yapmadıkları sebze kalmamıştı neredeyse.

Riga’nın Özgürlük Anıtı için şehrin en önemli simgesi diyebiliriz. 1918-1920 Letonya Özgürlük Savaşı’nda hayatını kaybeden askerlerin anısına dikilen bu anıtı görmeden gitmeyin. Anıtın önünde askerler nöbet tutuyorlar.

Riga’ya kuşbakışı bakmak isterseniz gitmeniz gereken yer St. Peter’s Kilisesi. 1209 yılında inşa edilen bu kilise Riga’nın en eski kilisesi olma özelliğine sahip. Asansör yardımıyla çıktığınız kulesinden mükemmel bir Riga manzarası yakalayabilirsiniz.

Riga’nın sırrı çözülemeyen bir yeri de çatısında iki siyah kedi heykeli bulunan Siyah Kedinin Evi. Şu an bir puba ev sahipliği yapan bu bina rivayete göre Letonya’nın tüccarlar birliğine kabul edilmeyen iki tüccarın öfkelerini göstermek için eve iki tane siyah kedi aldığı yermiş.

Riga’nın en sevdiğim yanı küçük bir başkent olmasına karşın şehirde birçok park ve yeşil alan bulunmasaydı. Ben Bastejkalna isminde kanalları da kapsayan ve Özgürlük Anıtı’na çok yakın olan parka gittim ve sadece yarım saatte bile huzur doldum.

Riga pek belli etmese de gece hayatı ünlü bir şehir. Ben pek club insanı olmadığım için biraz daha sakin ve güzel içkilerin bulunduğu bir pub arayışına çıktım. Daha önceki araştırmalarıma dayanarak Easy Wine isminde, birçok farklı şarabı çeyrek, yarım veya tam bardak ölçülerinde deneyebildiğiniz barı tercih ettim.

Daha çok anlatılamayıp yaşanan deneyimlerle döndüğüm Riga’yı daha havalimanında özlemeye başladım. Siz de bu güzel şehri gezmek isterseniz THY‘nin uygun fiyata direkt uçuşları olduğunu hatırlatayım. Riga’nın değerinin bilinmesi dileğiyle şimdilik iyi gezmeler…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.