Kuzu Etli Kereviz Tarifi

Kuzu Etli Kereviz Tarifi

Kuzu Etli Kereviz Tarifi

Hazır mevsimi geçmek üzere olan sebzelerden dem vurmuşken, kerevizi anlatmasam olmazdı. En sevdiğim sebzelerden biridir. Genelde portakal suyuyla ve zeytinyağlı pişirilir. Ama benim bu sitedeki misyonum değişik tarifler vermek ya, bunu gözönünde bulundurarak bu yazıda size kuzu etli kereviz tarifi vereceğim.

Aslında bu tarifin özgün halinde tavuk eti var. Ama  tavuklu börek  yazımda anlattığım gibi, tavuk artık tavuk değil. O başkalaşmış bir şey, hatta yaratık, mutant… Dolayısıyla, ya gerçek köy tavuğu ya da organik tavuk bulacağız ya da bu tavuk mevzusunu sonsuza dek kapatacağız. Maalesef başka çare yok. Bu durumda eğer bulursanız ya da ‘yok arkadaş ben yine de tavuğumu yerim’ diyorsanız bu yemeği aynı biçimde tavuk göğsü ile de yapabilirsiniz.

Bu tarifi, İzmir’de yaşayan çok sevdiğim bir akrabamız olan Ayşe Teyze’den öğrenmiştim. Şimdi gelelim Ayşe Teyzem’in tavuklu/kuzu etli kereviz yemeğine…

Malzemeler :

 •         1 kg kereviz
 •         250 gr kuzu kuşbaşı ya da 1 tavuk göğsü
 •          1 orta boy havuç  
 •          1 orta boy kuru soğan
 •          1 yumurta sarısı
 •          1 limonun suyu

Yapılışı :

 1. Soğanı küp halinde doğruyoruz. Ve kavurmaya başlıyoruz. Bir iki dakika sonra ince yuvarlak dilimlediğimiz havuçları da soğanlara ekleyip kavurmaya devam ediyoruz.
 2. Kavrulmakta olan malzemelerimize kuşbaşı doğranmış kuzu/tavuk etimizi de ekleyerek 5 dakika kadar daha kavuruyoruz.  
 3. Soyup küp küp doğradığımız kerevizlerimizi de ekliyoruz. Kerevizleri ayıklarken yeşilliklerini atmayın. Taze olanları ayırın. Yemeğe ekleyin.  
 4. Bir müddet kavrulan malzemeye, üzerini biraz geçecek kadar kaynamış su ve tuz ekliyoruz. Pişirmeye devam ediyoruz.
 5. Bir limonun suyuna yumurta sarısını ekliyoruz. İyice çırpıyoruz. Pişen kerevizlerimize bu karışımı yavaşça yediriyoruz. 1-2 dakika daha kaynattıktan sonra ocağımızı kapatıyoruz.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir