Kuyruk Sokumu Kemiği Çürür mü?

Kuyruk Sokumu Kemiği Çürür mü?

Kuyruk Sokumu Kemiği Çürür mü?

Soru:Bugün biyoloji dersinde hoca kuyruk sokumu kemiğinin çürümediğini, İslam dininde insanların kuyruk sokumundan tekrar yaratılınacağını söyledi. Bunu biraz araştırdım ancak hiç bir şey bulamadım. Bu kemiğin olayı nedir gerçekten çürümüyor mu?

Kuyruk sokumu, dini kitaplarda geçen adıyla aczüb-zeneb, kemiğinin çürümediği iddiası doğru mudur? Bilimsel açıklamaları nelerdir?

Evrim ile ilgili bir tartışma içerisinde iken bana kuyruk sokumu kemiğinin hiç çürümediği söylenildi. Internette detaylı bie araştırma yaptım ancak sözüm ona yalnızca dini ‘makalelerde’ bununla karşılaştım. Bu çürümeme iddiasının bilimsel açıklaması nedir?

Kısa Cevap: Evet, “kuyruk kemiği” bozulur, fakat diğer kemiklere nazaran bu bozulma ortalamadan daha uzun sürer.

Cevap: Tıbbi terimlerin kökenindeki bazı makamlar bu kemiğe sakrum adı vermişlerdir. Çünkü antik anatomistler insan ruhunun yeri olduğunu düşünüyorlardı ve bu nedenle kutsaldı .

Kuyruk sokumu (sacrum/coccyx) çürür mü?
Evet, çürür.
Çürümeseydi zaten paleontolojik kazılarda sürekli sacrum bulunurdu.

Ancak kuyruk sokumu kemiği ortalamadan daha yoğun bir kemiktir ve iskeletin geri kalanının çoğundan daha yavaş bozulur. Böylece, uzun bir süredir gömülü (veya açık bir şekilde döşenmiş) bir iskelet bulunduğu zaman, kuyruk sokumu son kalan kemiklerden biridir.

Dini açıdan düşüncem: İnanışa göre insan topraktan yaratılmıştır. Topraktan yaratabilen, tekrar yaratmak için neden çürüyebilen bir kemiğe gereksinim duysun ki?
Öğretmeniniz büyük olasılıkla ders kitabından Kuran dahil olmak üzere başka kitap okumamış. Ayrıca bu kemiğin bozulmadığına dair kuranda herhangi bir ayet bulamadım. Ne dini açıdan nede bilimsel açıdan kemiğin çürümediği iddiası doğru değildir.

Mitolojik ve Tarihsel Açıdan Düşüncem: Bir dayanağım yok ama bu da yine Sümerlerin “kuyruğunu yiyen yılan” ile sembolize ettikleri yeniden doğuş ve sonsuzluk mitleri ile yakından ilgili olabilir. Bu mite eski Mısır, antik Yunan ve hatta Nordse mitlerinde de rastlaniyor. Zaten bu konunun yine Kuran’da bahsi geçmeyip Hadis olduğu iddia ediliyor.

2 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. Neye dayanarak çürüdüğünü iddia ediyorsunuz elinizde bir kanıt varmı. İnsanları yanlış yönlendirmeyin.

  2. 2 ay önce

    Aptal olma, dini sitelere, makalelere ve dini taraf araştırmacıların sözlerine bakarsan hepsi “çürümez der” fakat bilimsel olarak o kemik kesinlikle çürür. O da diğer kemiklerimiz gibi kalsiyum yapılı fakat yoğun olduğundan çürüme işlemi biraz daha yavaş. Tarafçıl araştırma yaparsan kendini gerçeklikten soyutlamış olursun. O küçük beynini kullan biraz 😂

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir