Kuyruk Sokumu Kemiği Çürür mü?

Kuyruk Sokumu Kemiği Çürür mü?

Kuyruk Sokumu Kemiği Çürür mü?

Soru:Bugün biyoloji dersinde hoca kuyruk sokumu kemiğinin çürümediğini, İslam dininde insanların kuyruk sokumundan tekrar yaratılınacağını söyledi. Bunu biraz araştırdım ancak hiç bir şey bulamadım. Bu kemiğin olayı nedir gerçekten çürümüyor mu?

Kuyruk sokumu, dini kitaplarda geçen adıyla aczüb-zeneb, kemiğinin çürümediği iddiası doğru mudur? Bilimsel açıklamaları nelerdir?

Evrim ile ilgili bir tartışma içerisinde iken bana kuyruk sokumu kemiğinin hiç çürümediği söylenildi. Internette detaylı bie araştırma yaptım ancak sözüm ona yalnızca dini ‘makalelerde’ bununla karşılaştım. Bu çürümeme iddiasının bilimsel açıklaması nedir?

Kısa Cevap: Evet, “kuyruk kemiği” bozulur, fakat diğer kemiklere nazaran bu bozulma ortalamadan daha uzun sürer.

Cevap: Tıbbi terimlerin kökenindeki bazı makamlar bu kemiğe sakrum adı vermişlerdir. Çünkü antik anatomistler insan ruhunun yeri olduğunu düşünüyorlardı ve bu nedenle kutsaldı .

Kuyruk sokumu (sacrum/coccyx) çürür mü?
Evet, çürür.
Çürümeseydi zaten paleontolojik kazılarda sürekli sacrum bulunurdu.

Ancak kuyruk sokumu kemiği ortalamadan daha yoğun bir kemiktir ve iskeletin geri kalanının çoğundan daha yavaş bozulur. Böylece, uzun bir süredir gömülü (veya açık bir şekilde döşenmiş) bir iskelet bulunduğu zaman, kuyruk sokumu son kalan kemiklerden biridir.

Dini açıdan düşüncem: İnanışa göre insan topraktan yaratılmıştır. Topraktan yaratabilen, tekrar yaratmak için neden çürüyebilen bir kemiğe gereksinim duysun ki?
Öğretmeniniz büyük olasılıkla ders kitabından Kuran dahil olmak üzere başka kitap okumamış. Ayrıca bu kemiğin bozulmadığına dair kuranda herhangi bir ayet bulamadım. Ne dini açıdan nede bilimsel açıdan kemiğin çürümediği iddiası doğru değildir.

Mitolojik ve Tarihsel Açıdan Düşüncem: Bir dayanağım yok ama bu da yine Sümerlerin “kuyruğunu yiyen yılan” ile sembolize ettikleri yeniden doğuş ve sonsuzluk mitleri ile yakından ilgili olabilir. Bu mite eski Mısır, antik Yunan ve hatta Nordse mitlerinde de rastlaniyor. Zaten bu konunun yine Kuran’da bahsi geçmeyip Hadis olduğu iddia ediliyor.

Beğen

Yapılan Yorumlar

 1. Neye dayanarak çürüdüğünü iddia ediyorsunuz elinizde bir kanıt varmı. İnsanları yanlış yönlendirmeyin.

  • Kuyruk kemiğinin hücreleri çürümez veya parçalanamaz.

   kuyruk sokumunu oluşturan birincil kordon ve ilk düğüm embriyonun oluşumundan sorumludur.

   1931’de Spemann bu birincil organizatörü seçti ve tekrar yerleştirdi. Deneyim üzerinde bir etkisi yoktu, ikinci bir embriyo hala oluşuyordu.

   1933’te Spemann ve diğer araştırmacılar aynı deneyi tekrarladılar, ancak bu sefer implantasyondan önce birincil düzenleyiciyi kaynattılar.

   Ancak buna rağmen ikinci embriyo oluşuyordu. Bu hücrelerin etkilenmediğini gösterdiler.

   1935’te Spemann, bu birincil organizatörün keşfi için Nobel Ödülü’ne layık görüldü.

   Doktor Othman Jilani, Şeyh Abdel Majid Ezzedani’nin katkılarıyla 1424 Hegira (2003) yılında Ramazan ayında Sana’a (Cemen) ‘deki evinde kuyruk sokumu üzerine bir deney yaptı. 5 kuyruk sokumu kemiğinin iki omurundan birini aldılar ve onları kırmızıya sonra siyaha dönene kadar on dakika boyunca taşların üzerinde gaz tabancasıyla yaktılar.

   Böylece onları steril kutulara koydular ve Sanaa’daki (El Awlaki Laboratuvarı) bir laboratuvara verdiler. Sana’a Üniversitesi’nde histoloji ve patoloji profesörü olan Doktor Saleh al Olaki, parçaları teşhis etti ve koksiks kemiğindeki doku hücrelerinin değişmez ve hala canlı olduğunu buldu. Yanık sadece kasları, lipoid dokuyu ve omuriliği etkiledi. Koksiks hücreleri bozulmadan kaldı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir