En Sosyal Blog

Kuralsız – Veronica ROTH Kitap Özeti

Kuralsız – Veronica ROTH Kitap Özeti

Selam millet! Mükemmel bir kitap ile karşınızdayım. Kitabımız, Veronica Roth tarafından kaleme alınmıştır. Ağustos 2013 tarihinde basılmıştır. Artemis Yayınları ile biz okurlarla buluşturulmuştur.

Uyumsuz kitabının devamı olan Kuralsız yine harika bir üslupla yazılmış. Güzelliğinden bahsetmeden önce olaydan azıcık bahsedelim. Tabi ki ana karakterimiz yine Beatrice Prior. Ee tabi Dört’te olayda bulunuyor. Savaştan sonra cesurlar ikiye ayrılmıştır. Cesurlar ve hain cesurlar. Hain cesurlar, bilgelik ile işbirliğinde bulunmuştur. Bilgeliğin ordu eksiğini cesurlar tamamlamıştır. Bilgeliğin bir amacı vardır. Uyumsuzlar. Uyumsuzlar her zaman topluluklar için tehdit oluşturmuştur. Beyinlerinin çok yönlü olması onların her zaman bir adım önde olması demektir. Bilgeliğin lideri olan Jeanine de bundan oldukça rahatsızdır. Aslında onun istediği uyumsuz, Beatrice’dir.

Beatrice, eski topluluğu olan Fedakarlığı her ne kadar terk etmiş olsa da, hala bir fedakardır. Ve fedakarların hareketlerini sergiler. Kendini başkasının uğruna feda eder. Jeanine de onun bu özelliğini kullanır. Beatrice’i kendi arkadaşlarıyla kışkırtır. Simülasyonlar ile intiharlar gerçekleştirir. Saldırılar düzenler. Son simülasyonda sevdiklerinden bir kaç kişi robottan farksız olur. Hepsinin söylediği şey şudur: İki günde bir Bilgelik Merkezi’ne uyumsuz teslim olmazsa bu olay tekrarlanacaktır. Bu olay dediği de intiharlardır.

Bu olay üzerine Beatrice Bilgelik Merkezi’ne doğru yola koyulur. Teslim olmaya karar vermiştir. Teslim olduğu andan itibaren testler başlamıştır. Jeanine, ona işi bittiğinde öldürüleceğini söyler. Tabi her şey planlandığı gibi gitmez ve Beatrice’in ölüm günü erkene alınır. Beatrice bir masaya yatırılıp ölüm serumuyla öldürülecektir. Ve gün gelmiştir. Acaba Prior ölecek midir?

Okumayanlar için ya da okuyacaklar için gerçekten mükemmel bir yerde bıraktım 🙂 Aslında mantıklı düşünürsek ölmesi hiçte akıllıca değil. Neden? Bizim ana karakterimiz zaten Beatrice. Ee ana karakter ölürse Yandaş nasıl yazılsın? Kurtulabileceğini elbette biliyoruz. Ama nasıl? Asıl olay burada.

Uyumsuzu beğendiğim kadar beğendim diyebilirim. Ancak bunda biraz sıkıcı yerler vardı sanki. Ama çok az. Sonunu çok beğendim. Eminim siz de okursanız beğeneceksiniz. Devamı için acayip can atıyorum. O yüzden Yandaş için yola koyuluyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.