Kulak tıkacı kullanmanın zararları

Kulak tıkacı kullanmanın zararları

Kulak tıkacı kullanmanın zararları

Kulak tıkacı genellikle havuza yada denize girerken kullanılmaktadır. Olası zararlarını sizler için paylaşmak istedik.


Ağrıya sebep olur!
Kulak tıkacını özellikle kulak kanalının çok derinine iterseniz ağrıya neden olur. Genellikle genişleyen köpükten üretilen kulak tıkaçlarını, kulak kanalının çok derinine itmek kanaldaki basıncı bir anda değiştirerek kulak zarına baskı yapar ve böylelikle ağrıya neden olur.

Özellikle köpük kulak tıkaçlarını kulağınıza sokmadan evvel, güzelce sıkıştırmanız gerekmektedir. Ayrıca kulak tıkacının kanalın dışına taşması kulak zarına ters basınç uygular ve tekrardan ağrıya sebep olur.Bunun olmaması için kulak tıkacını hafiften kıvırın ve kulağınıza tam oturtun. Bu sayede kesinlikle ağrı yapmayacaktır.

Kulak Enfeksiyonlarına neden olur!

Uzun süre kullanılan kulak tıkaçları bakteri ve enfeksiyona neden olmaktadır. Bunun en büyük belirtisi ise kulaktan gelen sarımsı sıvı ve kulak akmasıdır.

Böyle belirtiler ortaya çıkarsa, derhal kullanmayı bırakınız. Bahsetmiş olduğumuz bu sarımsı akıntı daha çok kulak patlamasından dolayı oluşmaktadır. Enfeksiyon ve bakteri riskini azaltmak için ” Kullan ve at” kulak tıkaçlarını kullanmalısınız.

Kulak Kiri Birikmesine sebep olur!

Bazı tıp kitaplarında yazılan bilgilere göre, uzun süre kullanıldığı zaman kulak kirinin birikmesine neden oluyor ve kulağı tıkıyor. Eğer kulak kiri birikir ve fış kulağa kadar ulaşırsa bunun sonucunda enfeksiyon ve hatta duyma kaybı yaşanabilir.

Kulakta biriken kirleri hassas bir şekilde temizlemelisiniz. Çok fazla derine inmeyin zararlıdır! Bazı uzmanlar kulak çöpü kullanılmasını tavsiye etmemektedir.

Hafiften temizlemenizi tavsiye ederiz. Çok fazla derinden temizlemek, kulak zarını delebilir. Bize göre köpük kulak tıkaçlarını kullanmak zararlıdır.

Yukarıda oluşan zararları özellikle bahsettik. Seçim sizin. Ayrıca kullanma konusunda doktorunuza başvurabilir, ondan tavsiye alabilirsiniz.


1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir