Kuende Nedir? (KUE Token)

Kuende Nedir? (KUE Token)

Kuende Nedir? (KUE Token)

İCO öncesi Kuende, kripto emre, kripto sözlük gibi çeşitli kanallarda ve çeşitli kripto para haber sitelerinde sponsorlu olarak tanıtılmıştı. Bu yüzden olsa gerek, İCO’ya katılan yatırımcılar arasında pek çok Türk yatırımcıda bulunuyor.

İCO yatırımı ile KUE tokenlerine yatırım yapan kişiler şuanda paralarının büyük çoğunluğunu kaybetmiş durumdalar. (Elbette bunda en çok piyasanın genel düşüşü olmuştur.)  Aslında biraz düşünecek olursak, bir sosyal medya uygulaması daha Lansman yapar yapmaz tüm dünyada tanınamayacağını, uygulamanın geliştirilmesi, pazarlama aşamasına geçilmesi gibi süreçler için zamana ihtiyaç olduğunu anlayabiliriz. sosyal medyalar dünya çapında çok sayıda kullanıcı hedefler ve bunların gerçekleşmesi için zaman gerekir. Yatırımcı bu durumda acele etmeden sosyal medya uygulamasını ve kullanıcı sayısının artışını takip etmelidir. (Sahte kullanıcılara aldanmayın) Şuan dünyada Kuende uygulamasından haberdar olan insan sayısı neredeyse sadece İCO’suna yatırım yapan insanlardan oluşuyor. Uygulamaya kayıt olup, uygulamanın aktif olup olmadığı, kullanıcı sayısında artış olup olmadığı, google trendlerde uygulamanın arama sayısı gibi verileri inceleyerek kişinin karar alması daha doğru olacaktır.

KUE Tokenler hizmet tokenidir ve şirket üzerinde hisse-oy hakkı gibi haklar KUE token sahiplerine tanınmaz. Şirket hisseleri KUE tokenlerden bağımsız ayrı bir yapıdadır. Bu yüzden bu tarz tokenlerde çok daha fazla risk bulunuyor.

Kuende Nedir?

Kuende bir sosyal medya uygulamasıdır, kendisi sağlıklı sosyal medya olarak tanımlıyor. Mevcut sosyal medyaların insanların psikolojilerini olumsuz yönde etkilediği – bağımlılık yaptığı ve sosyal hayattan uzaklaştırdığı, bunun yerine insanları gerçekten gerçek dünyada buluşturabilecek gerçek bir sosyal medya yaratmayı hedefliyor.

Oyunlaştırılmış meydan okumalar ve blok zincir teknolojisi kullanarak, gerçek dünyada buluşarak eğlenceli
ve ödüllendirici şekillerde ilgi alanlarını paylaşan, dinamik, gelişen, sosyal toplulukları teşvik eden bir ağ
oluşturmayı amaçlıyor.

Uygulamanın temeli meydan okumalara dayanıyor (challange) Buz Kovası Meydan Okuması, Harlem Shake videolarını hatırlarsınız. Bu tarz içerikler kısa sürede viral olur ve yeni insanlarda bu meydan okumalara katılabilir.

Meydan okumalar temel 4 kategoriye ayrılıyor. Eğlence, kişisel gelişim,sosyallik ve hayırseverlik.Sosyal kategorideki meydan okumalar insanları dışarıda gerçek hayatta buluşturmaya ortak etkinlikler düzenlemeye teşvik edecek. Teşvikler için Kuende puanları ile  ödüllendirme sağlanacak. Kısaca örneklerle açıklarsam çok daha kolay anlaşılacaktır. X marka burger firması KUE tokenleri kullanarak bir meydan okuma başlatır. En yakın X marka burger firmasına giderek %50 indirimle menü sipariş edebileceklerini söyler. Ayrıca siparişlerini fotoğraflar ile kanıt sunarlar ise bir miktarda uygulama tarafından kuende puanları ile ödüllendirilirler.

Meydan okumalar için daha iyi bir örnek verecek olursak; bu sıralar popüler olan ”gençliğim bak talanda oldu” isimli şarkıyı duymuşsunuzdur. Bu şarkının patlama yapması TikTok isimli sosyal medya sayesinde olmuştur. Kuende challangelerına benzer şekilde insanlar bu şarkı üzerinden videolar çekmişler ve şarkıyı popüler etmişlerdir. Şarkısını meşhur etmek isteyen bir sanatçı KUE tokenleri kullanarak bir meydan okuma başlatır ve insanlar bu konuda videolar çekip uygulamaya yüklerler. Bu şekilde şarkıcı, şarkısını popüler ederken, bu etkinliğe katılan insanlarda Kuende puanları ile ödüllendirilirler.

Kuende başarılı olabilir mi?

Kuende İCO öncesi zaten geliştirilmeye başlanan bir uygulamaydı ve İCO öncesi toplamda 15 milyon yatırıma sahipti. İCO düzenleyerek ayrıca  3,2 milyon USD daha topladı. Fakat kripto paralara ilgi inanılmaz bir şekilde düştü. Token ekosistemine sahip bir sosyal medya, buna alışık olmayan sıradan insanlara pazarlanması çok zordur. Şuan bu uygulamayı merak edip indiren bir kişi ETH cüzdanı oluşturmak zorunda KUE tokenlerini borsalardan güç bela temin etmek zorunda, sistemin işleyişi için öğrenme süreçlerine katlanmak zorunda. Şuan ki mevcut hali ile başarılı olabileceğini düşünmüyorum. Uygulamanın biraz modifakasyona ihtiyacı var. Öncelikle dünya çapında token sistemlerinin benimsenmesi ve libra gibi bir para biriminin öncülük kazanması gerekiyor. Daha sonra KUE tokenler örneğin libra blockchaine geçirilmeli ve sıradan kullanıcılar ne ile ödeme yaptığını, challange başlatmak için yada ödül almak için ne ile ödeme yapacağı bilmesine ve öğrenmesine gerek kalmadan ödeme yapıp uygulamayı kullanabilmeli.

Uygulamanın ayrıca TikTok gibi güçlü bir rakibi rakibi bulunuyor. TikTok uygulaması çeşitli ödüllendirme mekanizmalarını aktif ederse piyasada diğer benzer uygulamalara şans tanımayabilir. KUE ve benzeri uygulama tokenleri için bir riskte brave browserin bat tokenidir. Brovser üzerinden ödüllendirme mekanizmasını, her yere uygulayabildikleri için, mevcut site yada uygulama üzerinden kendi ödüllendirme sistemini kuran uygulamaları işlevsiz hale getirebilir.

Uygulamanın pazarlama konusundaki avantajı ise zaten doğrudan viral etki yaratacak bir yapıya sahip olmasıdır.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir