Kronik Egzama Nedir? Egzamayı Engellemek İçin Neler Yapılmalı?

Kronik Egzama Nedir? Egzamayı Engellemek İçin Neler Yapılmalı?

Kronik Egzama Nedir? Egzamayı Engellemek İçin Neler Yapılmalı?

Soru: Kronik egzemam var. Aileden gelme, annem teyzelerim kuzenlerim vs. 15 yıldır yaşıyorum. İlk yillarda (ortaokuldaydim) parmak uclarimda kurumaya bağlı yarilmalar ve yaralanmalar seklindeyken şu an parmak uclarimdan ziyade elimin genelinde kuruluk ve yogun kaşıntı şeklinde. Kaşıntı her zaman oluyordu ama son 2 yildir dayanilmaz boyutlara ulaşıyor.

Kortizollu kremler geçici olduğu ve bu hep benimle olduğu icin kullanmaktan kaçınıyorum. Kantaron yağı kaşıntıyı bir nebze hafifletiyor.
Sorum şu; kaşınmaya sebep olan şey temelde nedir?

Kaşıntılarımın kurumaya bağlı olmaktan başka bir şeylerden kaynaklandığını düşünüyorum.
Not: Bir kaç alerji testi yaptırdım. Belirli bir şeye alerjim yok.

Cevap:  Kaşıntı, tıpta pruritus diye geçer ve yavaş ağrıyı taşıyan C tipi sinir liflerindeki pruriseptörler ile algılanır. Bu reseptörleri uyaran inflamasyon süreçlerinin hepsi kaşıntı yapar.

Liken planus, atopik dermatit, seboreik dermatit veya psöriyazis (sedef hastalığı) olabilir. Kesin tanı için üniversite hastanesi dermatoloji kliniğine başvurmanızı öneririm.

Egzama Olmamak İçin  Cilt Bakım Ürünü Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çeşitli etken maddelerin birleşiminden oluşturulan cilt bakım ürünleri bazen yanıklara varan ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Cilt tipi ve cilt kalitesine göre kişiye özel seçilmesi gereken bu ürünler, bilinçsiz kullanım ya da güvenilir olmayan markaların tercih edilmesiyle sağlığı tehdit eden boyutlara varıyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Füsun Bilgin Karahallı, bilinçsiz cilt bakım ürünlerinin kullanımı ve yol açtığı zararlar hakkında bilgi verdi.

Peeling yapmadan önce mutlaka uzmana danışın

Cilt yanığına varan ileri derece sorunlar genellikle peeling amaçlı kullanılan ürünlerde meydana gelebilmektedir. Peeling, cildin kimyasal ajanlarla kontrollü bir şekilde soyulması işlemidir.

Peelinglerin topikal formları olabileceği gibi kış aylarında dermatolog kontrolünde uygulanan su bazlı çeşitleri de vardır. Aynı zamanda kozmetik marketlerde satılan krem formları da bulunmaktadır. Bu ürünlerdeki konsantrasyon miktarı yani etken maddelerin ölçüleri çok önemlidir. İçeriğinde yüksek konsantrasyonda kimyasal soyucu olan kremler yanma reaksiyonu yapabilmektedir.

Bazen bu durumlar sadece yanıkla kalmayarak, ciltte pigmentasyona yani kalıcı renk değişimine ya da kalıcı yara izi oluşmasına sebep olabilmektedir. Cilt yanıkları da tedavi sonrası iz bırakabilmektedir. Uzman kontrolünde gerçekleştirilen peeling uygulamaları genellikle kış aylarında yapılmaktadır. Kozmetik marketlerden satın alınarak yapılan peeling işlemlerinde bu tür faktörler göz ardı edilmektedir. Bu uygulamaların güneşle etkileşimi yüksek olduğundan bilinçsiz kullanımı zararlı sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle peeling gibi hassasiyet gerektiren uygulamaların dermatolog kontrolünde ya da dermatolog tavsiyesiyle kullanılması önem taşımaktadır.

Kremin kokusuna aldanmayın

Kremlerin içerisindeki etken maddeler reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Etken maddelerin yanı sıra koku vermesi ve kıvamlı olması için kullanılan çeşitli yardımcı etken maddeler de birçok zararlı sonuç doğurabilmektedir. Bazense etken maddeler ve yardımcı etken maddelerin girdikleri kimyasal reaksiyon cilde kalıcı zararlar verebilmektedir. Bu zararlar basit alerjiler olabileceği gibi cilt yanığına dahi varabilmektedir.

Cilt bakım ürünü kişiye özel olmalı

Hangi etken maddelerin hangi amaçla karışım haline getirildiği çok önemli bir faktördür. Her cilt tipine ve cilt kalitesine göre özel nemlendiriciler uygulanmalıdır. Lekeli ciltlerde hafif soyuculu kremler kullanılabilirken, yağlı ciltlere su bazlı, kuru ciltlere hafif yağlı kremler gibi çeşitli ayrımlar gözetilmelidir. Aynı zamanda bu kremlerin uygulanacağı gece, gündüz, yaş kış gibi zaman dilimleri de önem taşımaktadır.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir