Kripto para düzenlemeleri ve kayıt dışı bitcoin kavramı

Kripto para düzenlemeleri ve kayıt dışı bitcoin kavramı

Kripto para düzenlemeleri ve kayıt dışı bitcoin kavramı

Pek çok haber sitesinin ne yazık ki görmezden geldiği ve görenlerinde üzerinde pek üzerinde durmadan yüzeysel olarak geçtiği bazı düzenlemelerden bahsetmek istiyorum.

Mali Eylem Görev Gücü (FATF) kripto paralar hakkında tavsiyelerini bildirmişti, bu tavsiyelere borsaların ve diğer kripto paralarla alakalı tüm uygulamaların (cüzdan uygulamaları v.s..) uyması zorunlu olacak.

FATF Nedir?

1989 yılında G7 ülkeleri tarafından karapara ve terör finansmanına karşı kurulmuş OECD bünyesinde kurulmuş uluslarası bir kuruluştur. Aralarında Türkiye’ninde bulunduğu toplam 34 üye ülkesi bulunmaktadır. Bunu dışında kalan ülkelerde yine bu kurumun yapacağı düzenlemelere seve seve uymak zorunda olduklarını belirtelim.

FATF kripto paralara uluslar arası standart getirmek için kolları sıvadı ve ilk kez şubat 2019’da belli başlı tavsiyelerini sıraladı. Bakın FATF ne diyor? 

”Yapılacak her türlü işlemin kimin tarafından yapıldığının kaydının tutulması gerekir. Paranın nereden geldiği ve nereye gittiği kayıt altına alınmalıdır.”

Borsa yada cüzdan hesapları kimlik onayı ile kimin tarafından yapıldığının kaydı tutulabilir fakat gönderilen adresler bilinmediği için kime gönderildiğini bilmenin imkanı yok. Bazı büyük borsa yöneticileri bunun mümkün olmadığını, bunu yapmak için tüm borsalar arasında bir haberleşme mekanizması yada bir blokzincir inşa edilmesi gerektiğini belirttiler. Fakat yine burada gözden kaçan bir detay, x borsasında kimlik onaylı bir cüzdandan, y borsasındaki kimlik onaylı bir hesaba gönderilen kripto varlıklar bir şekilde takip edilebilir. Fakat ya kullanıcı borsadaki tokenlerini offline hiç bir borsaya bağlı olmayan bir cüzdana çekmek isterse ne olacak?

İşte pek çok haber sitesi tarafından es geçilen yerde burası. offline cüzdanın sahibi bilinmiyor o halde offline cüzdanlar fatf regülasyonlarına uyumlu değil. o halde borsaya gönderilmiş bir kripto varlık, bir daha offline cüzdana çıkış yapamaz. bu tokenler borsalarda alınıp satılabilir yada fiat olarak çekilebilir, yada farklı bir fatf uyumlu borsa yada cüzdan uygulamasına aktarılabilir. ama bu kripto varlıkların soğuk bir cüzdana aktarılması mümkün değildir. Tabi ki buradaki açıklama tamamen benim yorumum. Çünkü FATF tavsiyelerini okuduğum zaman  bu anlam mı çıkarıyorum.

Kayıt Dışı Bitcoin

Bu kelimeden ilk kez bahseden kişi oluyorum, bakalım gelecekte bu kavramı duyacak mıyız? Şimdi tıpkı küresel güçlerin dünyadaki tüm altınları ve paraları ellerinde tutukları gibi, kripto varlıklarıda ellerinde kendi sistemlerinin içinde tutmak isteyeceklerdir.

Yani distopik sitem şu şekilde olacak;

Kripto parası olan bir kişi bunu bir borsaya attığı zaman, artık bu parayı ya tekrar başka bir borsaya atabilir yada bunu fiat olarak çekebilir. bir daha asla soğuk cüzdana para girişi olmaz. fakat soğuk cüzdanlardaki paralar borsalara kabul ederek sistemin içine sokulması beklenir. zamanla er yada geç soğuk cüzdanlardaki paraların bir çoğu çeşitli sebeplerle sisteme dahil olacaktır. Sisteme dahil olmayan hala soğuk cüzdanda bekleyen kripto paralara ise kayıt dışı kripto para gibi bir tanım getirilebilir.

Böyle bir durumda borsalarda bitcoin farklı bir değer görürken, kayıt dışı bitcoinler ise farklı bir değer görebilir. Tabi böyle bir düzenleme yapıldığı andan itibaren, kripto para kripto para olma özelliğini kaybedeceği için değer olarak düşüş yaşayacaktır. Kimse borsadan soğuk cüzdanına çekemeyeceği bir paraya yatırım yapmak istemez. Fakat yinede kayıt dışı kripto paralar, yani sisteme entegre olmayan paralar içinde bir kara borsa ortamı kurulacağını ve borsa fiyatlarlarından daha yüksek miktarlarda burada fiyatlanma yaşanacağını düşünüyorum. borsada bitcoin 5000 usd’den işlem görüyorsa kayıt dışı piyasada bu 8000 usd olabilir. Kayıt dışı kripto paralar, sistemin içerisine girmiş olan paralardan daha fazla değer görürler çünkü kayıt dışı para istediği zaman sisteme katılabilir fakat sistemin içerisindeki bir para ise sadece borsada bir sayıdan ibarettir. Bu söylediklerimi abartı olarak görenler olabilir, fakat şuan ki para sistemi de zaten böyle, pek değişen bir şey olmuyor. Dünyadaki altınların çoğunluğu ellerinde tutanlar bu altınların karşılığında insanlara kağıt parçası vermiştir. Şimdide küresel finans sistemine ve doların egemenliğine çomak sokma potansiyeli olan btc ve eth gibi para birimlerini de kontrol altına almak isteyeceklerdir. Pek çok bitcoin fütüristinin toz pembe dünyasının daha fazla kontrolün olduğu bir distopyaya dönüşeceğini düşünüyorum.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir