Kremalı Zerdeçallı Şevketi Bostan Yatağında Somon Izgara

Kremalı Zerdeçallı Şevketi Bostan Yatağında Somon Izgara

Kremalı Zerdeçallı Şevketi Bostan Yatağında Somon Izgara

Ne havalı bir isim olmuş değil mi? Tıpkı gurme restoranlardaki uzun yemek isimlerine benziyor. Sadece ismi değil kendi de pek havalı bir yemek oldu aslına bakarsanız. Bir arkadaşım verdi bu fikri. Aslında kendisi safranla, ve haşlanmış levrekle yapıyormuş. Ben biraz değiştirdim, ortaya bu çıktı.
Hem yapımı kolay, hem kısa sürüyor, hem de mükemmel bir davet yemeği olur. Çok başarılı bir karışım, hemen deneyin derim.
Şimdi diyeceksiniz ki şevketi bostanı nereden bulacağız. Valla güzel soru, çünkü ben İzmir’de bile zor buluyorum. Belli pazarlara geliyor. Ama sorun değil bunu herhangi bir sebzeyle de rahatlıkla yapabilirsiniz. Örneğin pazıyla, ıspanakla ya da pırasayla. Artık gerisi sizin hayal gücünüze kalmış.
İşte tarifimiz…

Malzemeler :

 • 2 dilim somon balığı
 • 1/2 kg şevketi bostan
 • 1 paket krema
 • 1/2 tatlı kş zerdeçal
 • iri öğütülmüş karabiber
 • 1 küçük soğan

Yapılışı :

 1. Şevketi bostanı güzelce yıkayıp ayıklayın. Çok sert kısımlarını kesip atın. Topraklı kısımlarını da güzelce yıkayın. İri iri doğrayın, yapraklarını da doğrayın.
 2. Yıkayıp doğradığınız şevketi bostanları düdüklüye koyup az suda 15-20 dk haşlayın. Arada tadına bakın, yeterince yumuşamamışsa biraz daha haşlayın. 
 3. Soğanı sıçan dişi denilen büyüklükte, yani olabildiğince küçük doğrayın, bir tavaya az zeytinyağı koyup, soğanı güzelce kavurun.
 4. Soğanların üzerine bir paket kremayı boşaltın, hafifçe kaynayınca altını kapatın. Üzerine iri öğütülmüş karabiber ve zerdeçalı ekleyip, karıştırın.
 5. Bu karışıma haşladığınız şevketi bostanları da ekleyin güzelce karıştırın. 
 6. Diğer tarafta somonları güzelce ızgara yapın. 
 7. Bir tabağa önce ılık şevketi bostanlı karışımı koyup üzerine de somon balığını koyarak,  sıcak servis edin.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir