Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu, bankalardan herhangi bir yardım talep etmeniz halinde sizin bu yardımı hak edip etmediğinizi gösteren bir nevi karne notudur. Bankalar bu kredi notunu referans alırlar. Kredi notunun düşük veya yüksek olması bankanın size yardımcı olabileceği durumların genişliğini etkiler. Bu not bireyin isteği doğrultusunda kullanacağı kredi kartı ile karşısına çıkar.

Kredi Notu Nasıl İşler?

Bu not bireylerin kredi kartı hesap hareketlerine göre Kredi Kayıt Bürosu (KBB) tarafından hesaplanır. Kredi Kayıt Bürosu’nun kurmuş olduğu Findeks hizmeti ile bireyin finansal geçmişi kayıt altında tutulur ve hangi banka olduğu fark etmeksizin bireyin finansal bilgileri her yerde karşısına çıkar. Dolayısıyla finansal geçmiş ile şekillenen kredi notu hangi bankaya giderseniz gidin değişmez. Buradaki kilit nokta finansal geçmişinizi temiz, yani kredi notunuzu yüksek tutmaktır. Kredi notu yüksek bir bireyin karşılaşacağı avantajlar bankadan bankaya göre değişebileceği gibi, kredi notu düşük bir bireyin karşılaşacağı zorluklar da bankadan bankaya göre değişir. Yani bir banka kredi notunuzun düşük olması dolayısı ile size yardımcı olamazken başka bir banka size yardımcı olabilir.

Kredi Notu Nasıl Yüksek Tutulur?

Kredi notunun asıl amacı müşterinin parasal durumunu ölçmek değil, borcuna sadık olup olmadığını anlamaktır. Dolayısıyla bankadan küçük miktarlarda kredi çekip bunu düzenli bir şekilde ödemek notunuzun yükselmesine yardımcı olur. Fakat maalesef kredi borcunun aylık asgarisinin ödenmesi kredi notunun yükselmesini etkilemez. Kredi notunuzun yükselmesindeki başka bir kilit nokta da bankaya vadesi dolmuş hiçbir borcunuzun bulunmuyor olmasıdır. Fatura borçları dahil, bütün ödemelerini zamanında ödemek kredi notunu yükselten bir etmendir.

Kredi Kartı Alamayacak Kadar Kredi Notunuz Düşük İse

Kredi kartı alamayacak kadar notu düşük olan müşterilerin yapabileceği başka bir yol daha mevcuttur. Kredi notu kredi kartı alamayacak kadar düşük olan müşteri kendisine bir banka hesabı açtırarak tüm giderlerini bu karta yüklediği para üzerinden gerçekleştirerek kredi notunu yükseltebilir. Fakat unutmamak gerekir ki kredi notu anında yükselmez, istikrar ve zaman ister. Bu adımları uygulamanız halinde kredi notunuz yükselecektir.

3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir