En Sosyal Blog

Kötü Kızlar Ölmez – Katie ALENDER

Kötü Kızlar Ölmez – Katie ALENDER

Taptaze bir kitapla daha karşınızdayım. Kitabımız Katie Alender tarafından kaleme alınmış. Kitap, Haziran 2015 tarihinde, Yabancı Yayınları tarafından okuyucularla buluşturulmuştur. Kitabı İngilizce’den çeviren de Özlem Özsoy’dur.
Kitabı okumadım. İtiraf ediyorum. Korkumdan okuyamadım. Tanıtım bültenini okuduktan sonraki korku bana yetti de arttı bile. Anladığım kadarıyla kitapta ki ana karaketimiz olan Alexis’in eski evinde anormal olaylar oluyor. Evdeki eşyalarda, ailesinde ve kardeşi Kasey’deki garip hareketler Alexis’i korkutuyor. Yanmayan ocağın üstündeki su kendi kendine kaynıyor, kapılar kendiliğinden açılıp kapanıyor, Kasey’in mavi gözleri bazen yeşile dönüyor. Bazen öyle zamanlar oluyor ki Kasey yabancı kelimeler kullanıp kendinden geçiyor. Ancak Kasey yapmış olduğu bu garip hareketlerin farkında değildir.

Ve kitapta beni benden alan asıl noktaya gelelim. “Ya bu yeşil gözlü kız artık Kasey değilse?” Ciddi anlamda bu cümleyi okuduktan sonra ‘tırstım’. Ürkütücü bir roman açıkçası. Bu nedenle kitabı alıp okumaya cesaret edemedim. Sonra kitabı biraz araştırdım. Baktım ki bu düşünceye sahip olan tek ben değilim. Bir çok yazar ‘ürkütücü, korkunç, gerilimli, tüyler ürperten’ gibi kitabı tam anlamıyla niteleyen kelimeler kullanmışlar. Publishers Weekly, Melissa de la Cruz, Margaret Stohl, Kami Garcia benimle aynı fikirde olan yazarlar arasında yer alıyor.
Adında pekte bir korkuyu andıran anlam yok. Hiç değilse bana öyle geldi. Ayrıca kapak tasarımında kullanılan renkleri de ve kapaktaki kızı da pek ürkütücü bulmadım. Açıkçası kapaktaki kıza ve renklere baktığımda benim aklıma şu geliyor. ‘Yaptığı aykırı davranışlardan dolayı çevresinde dışlanan bir kızın mücadelesi’ gibi bir olay örgüsü uyanıyor. İlk bakışta bunu düşünmedim değil. Tabi bu düşüncem tanıtım bültenini okumadan önceydi.
Eğer korkuya dair hiçbir şey taşımıyorsanız okuyabilirsiniz. Ürkütücü olmanın yanı sıra ilgi çekici, heyecanlandırıcı bir yapıta benziyor. Ama benden tavsiye bu ve bunun gibi kitapları okurken odanın lambasını açık tutun. Maazallah bir şey olursa korkup odadan kaçarken önünüzü görebilesiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.