Köpekler Yazın Terler Mi?

Köpekler Yazın Terler Mi?

Köpekler Yazın Terler Mi?

Köpekler Yazın Sıcaklar Mı?

Soru: Selamlar, aklıma bir soru takıldı. Kediler köpekler için kışın pek üşümedikleri , o yoğun kılların vs. çok işe yaradığı söylenir. Peki bu hayvanlar 30 °C havada çok sıcaklamazlar mı? Nasıl serinler bu hayvanlar o yoğun kılları ile?

Cevap: Kıllar yazın serinletici, kışın ısıtıcı etki gösterir. Yaz kılları kış kıllarına göre daha seyrektir. Yine kışın kılları daha dik tutarlar böylece kılların arasında kalan hava ısı yalıtımına da katkı sağlar. Yazın serinlemek için de kedilerde yalanma, köpeklerde dil çıkararak serinleme sık yapılan davranışlardır. Yazın traş olan köpekler ısıyı daha çok alır. Kıllar sıcaktan da soğuktan da belli dereceye kadar korumaya elverişli yalıtım unsurlarıdır.

Köpekler Kışın Üşümez Mi?

Kışın üşüyüp, ölüyorlar. Sadece tüyleri nedeniyle insandan daha dayanıklılar. Yazın da sıcaktan, susuzluktan hastalanıyorlar. Tüy değişimleri nedeniyle bir parça mukavemet kazanıyorlar tabii. Her canlı kendi türüne göre soğuk ve sıcaktan farklı derecelerde etkilenir. Tüyleri var, bunlara bişey olmaz denilemez.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir