Kolon Kanseri Genetik Testi, DNA Testi Nedir?

Kolon Kanseri Genetik Testi, DNA Testi Nedir?

Kolon Kanseri Genetik Testi, DNA Testi Nedir?

Colorectal Cancer (CRC) testi kolon kanserinin erken tanısında kullanılan bir çeşit kan testidir. Alınan kan örneği laboratuvar ortamında analiz edilir.  Analiz sonuçları yaklaşık bir hafta içinde belli olur. Her yıl 500.000′den fazla kişi kolon kanserinden ötürü hayatını kaybetmektedir. Akciğer kanserinden sonra en çok ölüm gözüken kanser türü yine kolon kanseridir. Kolon kanserleri erken dönemdeki tanı ve tedavi ile yüksek oranda önlenebilmektedir. Özellikle 50 yaşından sonra kolon kanseri taraması rutin sağlık taramalarının içinde yer almalıdır.

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Tıbbi Genetik Uzmanı Dr. Yaman Sağlam’ın verdiği bilgiye göre, kolon kanseri riski bulunanların kolundan 10 cc kan almak yetiyor. Bu örnekte kana karışmış kanserli hücreye ait DNA materyalinden kanserin varlığını gösteren yapı değişikliği aranıyor.

7-10 gün içerisinde çıkan test kişide kanser oluşumunun var olup olmadığını gösteriyor. Kanser oluşumu saptanmamışsa bile kişi belirli aralıklarla takip ediliyor. Dr. Sağlam: “Yaş, aile riski, coğrafi bölge ve beslenme şekli itibariyle riski yüksek olan herkese kolayca uygulanabilecek bir test. Genetik test yapılarak elde edilen sonuçlar çok hassas çalışmalarla elde edildiğinden güvenilirdir.”

Test, Amerika ve Avrupa’da son bir yıldır uygulanıyor. Sadece ABD’de 2011’in ilk altı ayında yaklaşık yaklaşık 30 bin risk altındaki bireye yapıldı.

Septin 9, SEPT9 geni tarafından üretilen bir çeşit proteindir. Hücrenin kontrolsüz ve çabuk bölünmesinde bir çeşit tümör baskılayıcı olarak hareket eder. Hücre büyümesini düzenler veya çok hızlı kontrolsüz biçimde bölünen hücreleri tutar. CRC testi ile kanda metil Septin9 DNA’sı tespit edilir. Testin uygulaması belirtildiği gibi oldukça pratiktir. Diğer yöntemlerde olduğu gibi uzun sürmez, invaziv değildir ve dışkının alınıp incelenmesine gerek yoktur.

CRC testinde sonuç pozitif çıkarsa kolon kanserine yakalandığımımı düşünmeliyim?

Kesin olarak değil. Pozitif sonuç bağırsak kanserinde yüksek risk taşıdığınızı gösterir. Pek çok tarama testinde olduğu gibi yanılma payı bulunmaktadır. Bu açıdan uzman doktorunuz sizi kolonoskopiye yönlendirebilir. Süreçler ilgili gerekli yönlendirmeleri takip etmek gerekir.

Ayrıca unutmamak gerekir ki, hiç bir tanı metodu ve testi mükemmel değildir. Yanlış pozitif sonuç kadar yanlış negatif sonuç riski de yer almaktadır. Bu süreç CRC için de geçerlidir. Kolon kanseri yaklaşık 10-15 yıllık bir süre içerisinde gelişir. Sonuç negatif olsa bile düzenli kontrolleri ihmal etmemek gerekir.

CRC testi kolonoskopiye alternatif midir?

Hayır değildir. FOBT (Feccal Occult Blood Test) tarzı bağırsak kanserinin ilk aşamasındaki teşhise yönelik testlerin alternatifi olarak görülebilir. CRC testi kolonoskopi ihtiyacını açığa çıkartır ve gerektiğinde hastaları kolonoskopiye yönlendiren bir araç konumundadır. CRC testi invaziv değildir ve diyet tarzı medikal sınırlılığı yoktur. Hızlı ve kolay uygulanır, her zaman yapılabilir.

Sonuçlar ne kadar sürede geliyor?

Kan örneğiniz alındıktan sonra yaklaşık 7-10 gün içerisinde sonuçlar alınabilmektedir. Bir sonraki adımın ne olacağına doktorunuzla karar vermeniz daha doğru olacaktır.

4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir