Kolay Balık Çorbası Tarifi

Kolay Balık Çorbası Tarifi

Kolay Balık Çorbası Tarifi

Her ne kadar denizden babam çıksa yerim diyen biri olsam da; ne yalan söyleyeyim, balık çorbası fikri benim içimi kaldırırdı. Ta ki bir lokantada balık çorbası içene kadar.

Esat’ta küçücük bir yerdi. Öyle küçük ki iki masalık, toplam 10 kişi ya alır ya almaz. Adını hatırlamıyorum şimdi geçmiş zaman. Ama sahibi Suat Abi’ydi. Küçücük mekanın duvarı tamamen Atatürk resimleriyle doluydu. Çok keyifli bir yerdi.

Gündüzden arardık Suat Abi’yi. Ne yapacaksın bize derdik, bana bırakın derdi. Giderdik akşam kafasına göre bir sürü şey hazırlamış. Buğulamalar, tavalar, ızgaralar. O kadar samimiydi ki; gelir tabağımızdan balık alır, bizimle beraber rakı içip balık yerdi.

Bir gün dedi ki, size balık çorbası yapacağım. Hayatımda içtiğim ilk balık çorbasıydı. Enfesti. Ama anlattığına göre yapması zordu. İskorpit balığıyla yapmıştı. Gözüm korktu.

Ondan sonra muhtelif denemelerim oldu. Patatesli, pırasalı, çeşitli sebzeli balık çorbası tarifleri denedim ama en çok hoşuma gideni bu tarif..

Çok sevdiğim arkadaşım aynı zamanda ortağım Hülya, Sakarya Cd.’sinde sürekli balık aldığımız bir yerde, bir gün balık çorbası içmiş. Anlata anlata bitiremedi. Bir gün beraber de içtik gerçekten çok güzeldi. Buranın işletmecilerinden birinin eşi de müşterim, yıllardır. Hemen O’na rica ettim. Sağ olsun beni kırmadı tarifi aldı ve bana verdi.

İşte o tarif. Kış günleri bitmeden bolca yapıla, keyifle içile…:)

Malzemeler :
( 4-6 kişilik)
·         Bir büyük levrek
·         Bir kalın dilim Norveç somonu
·         2 kuru soğan
·         5-10 adet tane karabiber
·         1 adet defne yaprağı
·         Bir orta boy havuç
·         3-4 kaşık un
·         1 bardak süt
·         Üzeri için kıyılmış dereotu

Yapılışı :

1.       Büyükçe bir tencereye yaklaşık 3 lt suyu koyuyoruz. İçine balıkları, 2 adet soyulmuş kuru soğanımızı, tane karabiberlerimizi ve defne yaprağını koyuyoruz. Haşlanmaya bırakıyoruz. Burada balıkların çok fazla haşlanıp dağılmamasına dikkat ediyoruz. Balıklar haşlandıktan sonra dışarı çıkarıyoruz. Tencerede kalan karışım biraz daha kaynamaya devam ediyor.
2.       Bir tavada tereyağı ve sıvı yağla unu kavuruyoruz. Havucu da ince rendeleyip unla birlikte kavurmaya devam ediyoruz. Daha sonra sütü de ekleyerek kaynatıyoruz. Eğer hamur topaklanırsa biraz daha süt ekleyebilirsiniz ya da tel çırpıcıyla çırpabilirsiniz.
3.       Balık suyundan soğanları ve defne yaprağını çıkarıyoruz. Ve sütlü karışımı bu suya ekliyoruz. Yine topaklanma olursa tel çırpıcıyla güzelce çırpıyoruz.
4.       Karışım kaynadıktan sonra yoğunluğuna bakıp, sevdiğiniz kıvamı yakalamak için biraz daha su ya da yoğunlaştırmak için biraz suda eritilmiş un ekleyebilirsiniz. Tadı çok etkilemez ama zamanla kendi ölçünüzü bulmanızda fayda var.
5.       Daha sonra ayıklayıp irice diddiğimiz balıkları bu karışıma ekliyoruz. 1-2 dakika daha kaynatıp altını kapatıyoruz.
6.       Dereotuyla servis ediyoruz.

Afiyet olsun…

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir