En Sosyal Blog

Klimanın mucidi kimdir? Klima nasıl icat edildi?

Klimanın mucidi kimdir? Klima nasıl icat edildi?

Dijital çağ olarak adlandırdığımız günümüzde, hem sıcak hem de soğuk havalar için birer kurtarıcı görevi üstlenen klimalar hayatımızda geniş yer tutmaktadır. Klimalar iş yerlerinde, büyük şirketlerde, stadyumlarda, evlerde, metrolarda kısacası hayatın her alanında büyük yer kaplamaktadır. Özellikle otomobillerin, evlerin, otellerin vazgeçilmez birer parçasıdırlar.

Eski çağlardan beri insanlar kendilerini serinletmek için yapay serinleticiler kullanmışlardır.  Willis Haviland Carrier, Batı New York’a bağlı Angol’a kasabasında 26 Kasım 1876 yılında dünyaya geldi. Küçük yaşlarda babası, onun mekanik işlerde olan yeteneğini keşfetti. Mekanik işlerdeki yeteneklerini annesinden aldığı söylenmektedir. Çevresindeki insanlar tarafından çalışkan biri olarak anılmıştır. 20.yy’ın başında Cornel Üniversitesi Elektrik Mühendisliği’nde master programını tamamladı. Daha sonra Buffalo Forge Company’de çalışmaya başladı. Dünyanın modern anlamda ilk klimasını Willis Haviland Carrier geliştirdi. İlk modern klimayı tasarlayan ve geliştiren Carrier, 1906 yılının başında klima alanındaki ilk patent belgesini aldı. Willis Carrier 1915 yılında birkaç ortakla birlikte Carrier Mühendislik şirketini kurmuş ve bu şirketin başkanlığını üstlenmiştir. 1927 yılına kadar sadece fabrikalar için klima üreten Carrier Mühendislik, daha sonra evlere özel de klimalar üretmeye başlamıştır. Gittikçe büyüyen ve gelişen firma Carrier Corp olarak tarihteki yerini almış ve yönetim kurulu başkanlığı görevini yine Willis Carirer yapmıştır. 1939 yılına gelindiğinde gökdelenler için klima üretimine başlayan şirket bir dünya markası haline gelmiştir. Her yıl gelişen, yenilenen teknolojisiyle üretim alanını genişletmiştir.

Nasıl öldü

Willis Haviland Carrier ise 7 Ekim 1950 yılında ABD’de kalp yetmezliğinden dolayı vefat etmiştir.

Klima olmasaydı neler olurdu?

Willis Carrier’ın ürettiği klimalar olmasaydı dünyada çok farklı şeyler yaşanırdı. Örneğin; maden araştırmaları yapılamaz, dünyanın en büyük teleskopu çalıştırılamaz, derin deniz balıkçılığı yapılamaz, tarihi eserler ve yazmalar bozulur ve parçalanırdı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.