Kızartmasız Mücver Tarifi

Kızartmasız Mücver Tarifi

Kızartmasız Mücver Tarifi

Mücveri herkes gibi ben de çok severim. Bol yeşilliklidir, sağlıklıdır, yemesi de keyiflidir. Ama şu kızartma kısmı yok mu? İşte o aşamada mücverle arama ister istemez bir mesafe giriyor. Benim naçizane mücver tarifim, yine bir doğaçlama halinde mutfaktaki malzemeleri eşelerken ortaya çıktı. Kızartmaya gerek yok, hatta içinde un bile yok. Bu mücver kahvaltılık! Bir dilim kızarmış zeytinli ekmekle birlikte hop diye mideye indiriyorsunuz. Üstüne bir yudum da kahve alınca hayat şahane….Uzun Pazar kahvaltlarını sevenlere duyurulur!

Malzemeler:
1 büyük boy yeşil kabak ( yerine 2 adet top Girit kabağı da kullanılabilir)
2 yumurta
1 avuç maydanoz
1 avuç nane
1 sap yeşil soğan
2 kibrit kutusu kadar beyaz peynir
3-4 yemek kaşığı zeytinyağı
Tuz-karabiber

Yapılışı:

  1. Kabağı kabuklarıyla birlikte rendeleyip, suyunu iyice sıkıyoruz. 
  2. İçine kıyılmış taze nane, maydanoz ve yeşil soğanı ekliyoruz.
  3. Yumurtaları ve son olarak çatalın arkasıyla ezdiğimiz peyniri de karışımın içine kattıktan sonra tüm malzemeyi biraz tuz ve karabiber ekleyerek harmanlıyoruz.
  4. Zeytinyağını tavada kızdırıp üzerine karışımı döküyoruz. Tavanın dibine iyice yaydığımız karışımı, altı kızarana kadar pişiriyoruz. 
  5. Karşım biraz gevşek olacağından, diğer yüzünü kızartmak için bütün olarak çevirmekte zorlanabilirsiniz. Bu durumda dörde bölüp parça parça da çevirebilirsiniz.
  6. Son olarak, bu yeşil kabak takıntısı da nedir diye bana kızıyorsanız, kızmayın. Çünkü bu kabak bizim bildiğimiz kabağa göre çok daha az su içeriyor ve lezzeti kesinlikle daha farklı. Ha bir de ben buralarda bizim sakız kabaklardan zaten bulamıyorum. Elim mahkum, yoluma  yeşil kabakla devam ediyorum. 

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir