En Sosyal Blog

Kitap Satın Alma Hastalığı Nedir?

Kitap Satın Alma Hastalığı Nedir?

Soru: Kitap satın alma hastalığına yakalandım satın alıyorum sürekli almak istemiyorum diyorum sürekli satın alıyorum. Ayda 12-15 tane kitap okuyorum ama her ay en az 50 kadar da satın alıyorum, okuyacağım kitap sayısı azalmıyor sürekli artmış oluyor. Kitaplarla ilgili paylaşım sayfalarında bu sorunu paylaştım çoğu kişi normal birşeymiş gibi karşıladı ama bunun ciddi bir sorun olduğunu düşünüyorum. Sorum şu; kitap satın alma hastalığında nasıl kurtulabilirim?

Cevap: Bunun bir hastalık olduğunu kabul ediyorsan çözüm de üretebilirsin. Zaten çözümsüzlüğe giden birçok psikolojik vakalarda hasta, hastalığının ya farkında değildir ya da bilinci hastalığının çözümlemesini yapabilecek, onu kavrayabilecek durumda değildir. Hastalığına yabancılaşmıştır. Bana göre bunun bilincinde olan bir insan, zevklerini ihtiraslarını ve ya takıntılarını sınırlandırabilir. Bu, kitap alma basit bir alışveriş takıntısı gibi aslında sendeki. Oniomania, kendine engel olamadan alışveriş yapma isteği. Seninki tam olarak bu seviyede değildir elbet ama ihtiyaç fazlası olmasına rağmen “daha sonra giyerim” diye alınan ve giyilmesine fırsat dahi olmayan bir elbisenin, senin “daha sonra okurum” diye aldığın kitaplardan çok az farkı vardır. Her ikisinin “kullanılma” amacı farklı olabilir ama onu “edinme” konusundaki his benzerdir. Çözüm olarak, kendini şartlandırmanı öneririm. Mesela “yeni bir kitabı, bir öncekini bitirdikten sonra alacağım”, diyerek kendini şartlandırabilirsin. Kendi bilincini bir anlamda oyuna getirebilir ona küçük bir çocuğun arzuladığı istekleri gibi koşul koyabilir ve sınırlayabilirsin. “Ödevini yaparsan, istediğin şekerlemeyi alabilirsin”.
Bir süre de sahaflardan kitapçılardan uzak dur, seni oraya çeken birazds merak. İçinde her biri farklı hikayelerden olan yüzlerce farklı kitap ve sen bu bilinmezliğin içeriğini öğrenme dürtün ile onu edinmekte istiyorsun. Ve belki biraz da ‘koleksiyoner’ takıntısına sahip de olabilirsin. Koleksiyoncular takıntılı olduğu bir nesneyi edindikçe mutlu olurlar, senin de kitap alma arzunu tetikleyen şey sonunda mutlu olacak olmandır, bir nevi bununla kendini ödüllendirmiş olmak gibi bir his. Öyle hissetmemiş olsaydın hiç böyle bir takıntıya sahip olmazdın, ki sonuçta ay’da ortalama 15 kitap okuduğunu da söyleyen birinden bunu çıkarabiliriz. Ama maddi olarak olumsuz etkileyebilir, buna harcadığın zaman ve para seni diğer eylemlerinden, sorumluluklarından küçükte olsa mahrum bırakabilir, seni burada bu başlığı iten sebepte bunun verdiği o küçük endişe de olabilir. Dediğim gibi dostum, bunun farkındaysan sınırlayabilirsinde.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.