Kiralık diploma ile eczane açılır mı?

Kiralık diploma ile eczane açılır mı?

Kiralık diploma ile eczane açılır mı?

Soru: Diyelim ki ben eczane açmayı düşünüyorum ama eczacı değilim ve işten te anlamıyorum varsayalım. Bir eczacının diplomasını kiralayıp eczacı kalfa tutup eczane açabiliyor muyum? -Prosedürde bu oluyorsa , eczacı diplomasini ne kadara kiralıyor ve eczacı kalfası ne aliyor bilgilendiriseniz, bu konuyu çok merak ediyorum.

Cevap: Muvazaalı eczane açmaktan bahsediyorsunuz. Bu yasal bir durum değildir. Bir eczacının diplomasını kullanarak eczane açabilirsiniz ama suç işlemiş sayılırsınız. Ha ispat edilir mi çok zor..
Bilen bilir mi, elbette bilir. İspatı halinde ağır yükümlülükleri vardır. Bulunduğunuz ilin eczacılar odası bu tarz şeylere ne kadar esneklik gösterir bilinmez.

Eczacı kooperatifleri muvazaalı eczanelere mal vermez, kar payı ve ciro paylaşımı yapmazlar. Otomatik olarak Alliance ve Selçuk gibi ticari firmaların fiyat dayatmalarıyla mal almak zorunda kalırsınız.

Diplomasını kullanacağınız eczacı eczacılık ile alakalı başka bir girişim (kamu ya da ticari) yapamayacağından sizden ciddi bir para isteyecektir.

Benzer bazı sorular;

Bir diploma ile kaç tane eczane açılabilir?

Yeni düzenlemeler ile bir diploma ile sadece bir tane eczane açılabilir.

Eczane açmanın maliyeti ne kadardır?

Eczane açmanın maliyeti 500.000 lira ve üzerindedir.

Eczacı diplomasının kiralamak ne kadar tutar?

En yukarıda belirttiğimiz gibi yasal bir ortalık ile ortak iş yapabilirsiniz, lakin kiralama diye bir şey hukukta yoktur. Fakat yinede merakınızı gidermek için eczacı diploma kirasının 7.000 – 10.000 lira arasında olduğunu söyleyebilirim.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir