Kilo Aldırmayan Hamur İşi Tarifleri Nelerdir? 

Kilo Aldırmayan Hamur İşi Tarifleri Nelerdir? 

Kilo Aldırmayan Hamur İşi Tarifleri Nelerdir? 

Kilo kadın, erkek ve çocuk fark etmeden en çok muzdarip olunan konulardan bir tanesidir. Özellikle son yıllar da sağlıksız beslenme şeklinden dolayı obezite sorunları artarak, baş problemler arasına girmiştir. Kilonun fiziksel görüntüyü bozmasının dışında, iç organların işleyişini bozduğu, kalp ve damar hastalıklarına yol açtığı da gözlemlenmektedir. Bundan ötürü, son yıllarda özellikle, kilo aldırmayan yemekler, hamur işleri, tatlılar araştırılmaya başlanmıştır.

Kilo almadan istenilen her şeyi yemek, kuşkusuz herkesi çok mutlu eder. Peki, hem tatlı ve hamur işi yiyerek nasıl kilo alınmaz? Elbette ki pişirme teknikleri bu konu da en önemli faktördür. Pişirme yöntemine dikkat edilerek, sağlıklı hamur İşi hazırlanıp, afiyetle tüketilebilir. Bunun için önemli püf noktaları bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat edilerek, hem sağlıklı beslenip hem de istenilen şeyler rahatlıkla tüketilebilir.

Kilo Yapmayan Hamur İşi Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Yemekleri yaparken, kızartma seçeneğinden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Kızartma yapmak, besinlerin değerini düşürürken, kalorisini de oldukça yükseltir. Yapılan yemek ve hamur işlerinin besin değerinin yüksek kalması için, haşlama usulü, ızgara veya buhar yöntemi kullanılabilir. Yine fırına atılarak da pişirilebilir.

Yiyeceklerin içerisine olabildiğince az tuz koyulmalıdır. Tuz yerine ölçülü bir şekilde baharatlar eklenebilir. Tuzsuz ve yağsız da lezzetli yemekler elde edilebilir.  Hangi yağın kullanıldığı önemlidir. Ama önemlisi de, en az ölçüde yağ kullanmaktır.  Yağ çeşidi yapılacak yemeğe göre belirlenmelidir.

Yemek ve ya hamur işi eğer kızartılacaksa, ayçiçeği yağı yerine hafif olması için, mısırözü yağı kullanılmalıdır. Zeytinyağı ve ya tereyağı kullanılmamalıdır çünkü bu yağlar çabuk yanar. Yine yağları karıştırarak kullanmakta mümkündür. Soya ve kanola yağları karıştırılabilir. Bunlara zeytinyağı da eklenebilir.

Kilo Yapmayan Tatlı Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Tatlı türü yapılırken şeker yerine; pekmez, bal, çeşitli meyveler ve bu meyvelerin kuruları eklenebilir.  Kurabiye tarzın da tatlı yaparken, çavdar ve kepekli unlar tercih edilebilir. Bu şekil de tatlının hem kalorisi düşer hem de, lif bakımından yüksek içerikli besinler tüketilmiş olur.

Şerbetli tatlılar kilo yapacağından, sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Hamur işi tatlı yaparken zararsız, bitkisel tatlandırıcılar kullanılabilir. En çok tüketilen hamur işi türü poğaça denilebilir. Sabah kahvaltıların da tercih edilen poğaça, aynı zaman da kalorisi yüksek ve kilo yapan bir hamur işidir. Poğaçayı faydalı bir hale getirmek mümkündür. Hem besin değeri yüksek hem de kilo aldırmayan poğaçayı kolay bir şekil de yapmak mümkündür.

Kilo Aldırmayan Poğaça Tarifi

Malzemeleri:

  • 1 bardak ılık süt
  • 1 yumurta akı
  • 1çay kaşığı esmer şeker
  • 1 çay kaşığı kuru maya
  • Dereotu
  • Yeşil zeytin
  •  Aldığı kadar çavdar unu

Yapılışı;

Derin bir karıştırma kabına, ılık olan süt koyulur ve maya erimesi için içine atılır. Maya tamamen eriyince, içerisine yumurta akı ve esmer şeker eklenerek, hepsi karışana kadar çırpılır.

Dereotu ince kıyılır ve halka doğranmış zeytinle birlikte, karışıma eklenir. En son aldığı kadar çavdar unu eklenerek, pürüzsüz bir hamur elde edilir. Hamura şekil verilerek, yağlı kağıt serilmiş tepsiye dizilir. Üzerlerine fırçayla hafif su sürülebilir ve çörek otu serpilebilir. 180 derece fırın da, alt üst kızarana kadar pişirilir.

Hamur işleri, bu tür işlemlerle ve malzemelere dikkat edilerek yapılırsa, hem sağlıklı bir beslenme şekli ortaya çıkacaktır hem de, kişinin fiziksel görüntüsü de bozulmadan, bedeni de zarar görmemiş olacaktır.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir