Kediler için süt zararlı mı?

Kediler için süt zararlı mı?

Kediler için süt zararlı mı?

Kediye süt verilir mi? Kediler süt içer mi? Kedilere inek sütü verilir mi?

Bir veteriner teknikeri olarak, inek sütü yavru kedilerde çok ciddi, yetişkin kedilerde ise daha az ciddi sağlık sorunlarına sebep oluyor.

Ama kedi sütü içiyor?

Kediler çukulata vs, doğada bulunmayan başka bir çok şeye daha bayılırlar. Bu onların zararsız olduğu anlamına mı gelir ? Doğada kedi sütü annesinden başka nerede bulacak ki ?

Öte yandan, “ben yüzde yüz havyansal gıdalar tüketiyorum, bir şey olmadı” demek, “ben ondört yaşımdan beri sigara içiyorum, bir şeyim yok” demeye benziyor. Etrafımızda fosur fosur sigara içen ve gayet sağlıklı olduğunu söyleyen bir sürü insan var. Gidin bakın barlara, kafelere. Bu insanların hiç bir şeyi yok. Hatta sigara içmiş ve bilmem kaç yaşına kadar yaşamış insanlar duyarız. Peki şimdi sigara sağlığa zararlı değil mi ?

sıklıkla yapılan hata gözlem eksikliğidir. Kediye sütün zarar verdiğini anlamak için, önüne koyduğunuz sütü içtikten beş dakika sonra düşüp ölmesini mi görmeniz gerekiyor ?

Bir kedi, süt veya başka bir şey nedeniyle sindirim sorunu yaşarsa tüm gün midesi ekşise mesela, bunu size nasıl söyleyecek ? Onlar insanlar gibi değil ki. Ne acı çekerse çeksin, her zamanki rutinini devam ettirmeye çalışan canlılar.

Benzer bir tartışmayı iş yerimdekilerle yapıyorum arada sırada. “Köpeklere bu verilmez” diyorum “Bir şey olmaz, dışardaki köpeklerde yiyor” diyorlar. “Peki kaçı hasta kaçı sağlıklı” diye sorduğumda cevap alamıyorum. Oysa biliyorum ki, bir sene içinde üç tane yavru köpek öldü civarda ve kimsenin haberi yok.

Bu gözlem eksikliği iyice ileri boyuta taşındığında şu meşhur çift yumurta ile zehirlenen köpeği tedavi videosu na kadar gidiyor iş. İşin trajikomik yanı, ülkemizdeki hayvanseverler arasında bile yaygın bir inanış haline geldi. Konunun uzmanı onlarca insanın video altına yorum yazdiği ve videoyu şikayet ettiği halde; ne insanlar vazgeçiyor bu inançtan ne de youtube videoyu kaldırıyor (reyting maalesef).

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir