Kayısılı Çikolatalı Parfe Tarifi

Kayısılı Çikolatalı Parfe Tarifi

Kayısılı Çikolatalı Parfe Tarifi

Kayısılı Çikolatalı Parfe Tarifi

Herkese merhabalar. Bugün sizlere Fransız Mutfağından Türk Mutfağına gelmiş güzel ve hafif bir tatlı olan Kayısılı Çikolatalı Parfe’nin tarifini vereceğim. Bu arada parfenin de ne olduğunu hatırlatmakta yarar var. Parfe; Fransa’da ortaya çıkan dondurulmuş tatlı ürünlerine verilen addır.

Öncelikle güzelce yıkadığımız kayısıları bir tencere suyun içine atıp iyice pişiriyoruz. Kabukları kendini bırakmaya başlayınca ocaktan alıyoruz ve suyunu iyice süzüyoruz. Bir çatal ya da ezici yardımı ile pişirdiğimiz kayısıları iyice eziyoruz. Marmelat kıvamına gelen kayısı püremizin içine yarım su bardağı şekerimizi ilave edip karıştırıyoruz.

Başka bir tarafta bir buçuk su bardağı sütümüzü tencereye koyup ocağın altını yakıyoruz. Daha sonra bir su bardağı şekerimizi ve 2 çorba kaşığı unumuzu da tencereye ekleyip krema kıvamına gelene kadar pişiriyoruz.

Sıra geldi en güzel bölüme. 80 gram çikolatamızı da benmari usulü eritiyoruz. İyice erittiğimiz çikolatayı tatlıyı birleştireceğimiz kabın tabanına yayıyoruz ve donması için dondurucuya koyuyoruz.

Bir paket toz krem şantiyi 3 su bardağı süt ile güzelce çırptıktan üzerine önceden rendelediğimiz limon kabuklarını ekliyoruz. Hazırladığımız bu karışımı soğuyan krema ile karıştırıyoruz. Daha sonra kayısı püresini de karışıma ekleyip iyice karıştırıyoruz. Hazırladığımız bu karışımı buzlukta donan çikolatamızın üzerine döküp soğuyana kadar oda sıcaklığında bekletiyoruz. Soğuyan tatlımızı 1 gece dondurucuda bekletip servise hazır hale getiriyoruz. Şimdiden hepinize afiyet olsun.

Kayısılı Çikolatalı Parfe Tarifi Malzemeleri

  • 1 paket toz krem şanti
  • Yarım kilo kayısı
  • 80 gram çikolata(bitter de kullanabilirsiniz)
  • 4,5 su bardağı süt
  • 1,5 su bardağı şeker
  • 1 limonun kabuğu
  • 2 çorba kaşığı un

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir