Kavanozdan Çok Güzel Mumluk Yapımı

Kavanozdan Çok Güzel Mumluk Yapımı

Kavanozdan Çok Güzel Mumluk Yapımı

Bugün kavanozda turşu, salça değil de, kavanozda mum ışığı tarifi var. Bu ışık, bedenin değil ama ruhun gıdası… 

Bazen sırf yemek yapıp sofraya koymak yetmiyor. İnsan kişisel bir dokunuş katmak istiyor sunduğu şeye. Mum olayına kendimi bildim bileli düşkünümdür. İnsan bir mum yakınca birdenbire içini bir umut, keyif, sıcaklık kaplıyor. Bu nedenle, en sevdiği ev aksesuarlarından biri de mumluklardır. Bugüne kadar hep satın almıştım mumlukları.

İlk defa kendim yapmayı denedim. Bu konularda pek maharetli olduğum söylenemez ama denemekten ne çıkar diyerek, sevdiğim bir blogda tarif edilen kavanoz mumlukları yapmaya koyuldum. Bir gün önce içinde salça olan şu canım kavanozun, şimdi çayımın yanında titrek bir mum ışığını yansıtıyor olması pek hoşuma gidiyor.

Bence  bu mum ışığının yanında artık ne olsa yenir. Buzlu cam efekti verilmiş bu kavanozlardan irili ufaklı yapıp bir kenara koymak niyetindeyim. Evde düzenleyeceğim ilk teras partisinde, kavanozların içiine birer mum atıp köşe bucağa yerleştirme hayallerini kurmaya başladım bile.

İlk denemem pek başarılı değil ama bu kolay tekniği paylaşmadan edemeyeceğim. Yaza pek bir şey kalmadı. Mumlukları yapıp saklamakta fayda var.

Bahçede, balkonda ya da terasta yenilecek bir akşam yemeğinde, ucuza mum ışığından daha baştan çıkarıcı ne olabilir ki?

İhtiyaç duyduğumuz malzemeler şöyle;

  • Beyaz Tutkal
  • Metalik renkte akrilik boya
  • Cam kavanozlar
  • İnce uçlu resim fırçası
  • Sünger

Kavanozu elimize alıp önce bir yarısına, zikzaklı bir biçimde tutkaldan sürüyoruz. Süngerin yumuşak tarafıyla tutkalı iyice yayıyoruz. Aynı işlemi kavanozun diğer yarısına da uyguladıktan sonra kavanozu kurumaya bırakıyoruz.

Bu işlemi, kavanozda beyaz buzlu cam görüntüsünü elde edene kadar sürdürüyoruz. Buzlu cam efektini yakalamak için kavanozun yüzeyinde parlak noktalar kalmamasına dikkat ediyoruz.

İşlem bu kadar basit. Kavanozlar iyice kuruduktan sonra, resim fırçasını elimize alıp yaratıcılığımızı harekete geçiriyoruz. Benim bu konuda özel bir yeteneğim olmadığı için içimden geldiği gibi, gümüş renkli noktalarla süsledim. Siz kar taneleri çizmeyi de deneyebilirsiniz. Şahane oluyor. 

Desenler de kuruduktan sonra geriye sadece kavanozun içine bir mum atıp keyfini çıkarmak kalıyor.

 

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir