Kara Liste Nedir, Kimler Kara Listeye Girer?

Kara Liste Nedir, Kimler Kara Listeye Girer?

Kara Liste Nedir, Kimler Kara Listeye Girer?

Kara Liste Nedir, Kimler Kara Listeye Girer?

Dünya üzerindeki her ülkede en aktif şekilde işleyen kurumlar hiç kuşkusuz bankalardır. Her gün hatta her dakika bankalar üzerinden milyarlarca akış işlemi yapılmaktadır. Bu durum göz önüne alındığında bankalar artık günümüzde ve bundan sonraki dönemlerde en vazgeçilmez kurumlar olarak tanımlanabilir.

Maddi olarak her işlem günümüzde bankalar üzerinden yapılır. Günümüzde en büyükten en küçüğe tüm işletmeler, tüm işlemlerini yasal kanıt olarak belirtebilmesi için bankadan yapmalıdır b-ve yine elemanlarının maaşlarını da elden değil banka üzerinden vermelidir.

Bankaların Kişilere Sağladığı Avantajlar

Banka kişilerin birikimlerini saklayabileceği ve işleyebileceği en güvenilir ortamdır. Kişiler bankalar aracılığı ile sahip oldukları taşınır mal varlıklarını güvenle saklar. Ayrıca bankalar sayesinde kişiler az ya da çok tüm birikimlerini değerlendirerek arttırabilme avantajına sahiptir.

Bankalarda açılan vadeli hesaplar sayesinde kişiler paralarını belirli bir dönem bankada bırakarak işletir ve vade süresi dolduğunda daha karlı bir şekilde geri alabilirler.

Bankalar diğer nakit ihtiyaçlarında da insanların yanındadır. Paraya ihtiyacı olan kişilere farklı yöntemler ile nakit desteği sağlayan bankalar, kişilere tümden ya da taksitler ile borçlarını geri ödeme yöntemleri de sunar. Farklı ihtiyaçlar için belirlenmiş farklı tutarlardaki nakit desteğini krediler ile kişilerin imkanına sunarken, daha küçük ihtiyaçlar için de insanlara kredi kartı hizmeti verir. Dünya üzerindeki insanların yüzde yetmişinin bankalar tarafından verilen kredi kartlarını kullandıkları bilinir.

Hangi Durumlarda Bankaların Verdiği Hizmetlerden Yararlanılamaz

Bankalar genellikle müşterilerine kendi gelir seviyeleri ile doğru orantılı hizmetler sunar. Fakat her insan bankalardan belli başlı hizmetleri alabilir. Vadeli ya da vadesiz hesap sahipleri aylık para yatırma ya da çekme işlemlerini banka üzerinden her koşulda halledebilir. Hesap kullanımı için bankalar genelde kişilerde özel bir koşul aramazlar.

Ancak bazı banka hizmetlerinden bazı durumlarda kişiler her ne kadar ihtiyacı olsa da yararlanamazlar. Bu durumlar için insanların kendilerine alternatif çıkış yöntemleri bulmaları söylenir.

Bankaların verdiği hizmetlerden en yaygın olan kredi kartı kullanımıdır. Kişiler kredi kartı kullanmaktan bazı durumlarda men edilebilir. Daha önce kredi kartı kullanmış ya da kredi çekmiş kişilerin banka ile uzlaştığı ödeme planının dışına çıkması, ödemelerin gecikmesi ya da hiç yapılmaması, bankaların kişilere olan güveninin kırılmasına sebebiyet verir ve bu durumlarda kişiler uzun süreler boyunca bankaların kredi ve kredi kartı hizmetlerinden faydalanamaz.

Düzensiz Ödemenin Kişilere Kaybettirdiği Durumlar

Bankalar insanlara uygun koşullar sağlandığında her türlü ihtiyaçları için nakit desteği sağlamaktadır. Ev ya da araba almak için insanların çok uzun seneler birikim yapması gerekir. Ancak bankaların insanlara sağladığı kredi desteği ile, kişiler uzun yıllar beklemeden ev ya da araba sahibi olabilir. Elbette bu nakit desteği için kişilerin bankalara sağlaması gereken bazı koşullar vardır.

Bankalar kişilere taşınır ya da taşınmaz mülk edinebilmeleri için çok büyük nakit destekleri sağlar ancak kişilerden bazı koşulları yerine getirmesini bekler. Kişilerin bu yüksek meblağlardaki ödemeleri yerine getirebilecek kadar gelir sahibi olması gerekir. Kredi ile alınacak olan ev ya da araç tapuları, bankalardan çekilen kredi bedeli tamamen ödenene kadar bankalara teminat olarak verilir. Borç tamamen kapandığında bankalar kişilere mülklerinin tapusunu devredecektir. Düzenli ödeme yapılmadığı durumlarda bankalar kişilerin almak istediği ev ya da arabaları ipotek edebilme hakkına sahip olurlar. Kişiler böyle durumlarda büyük bir maddi kayba uğrar.

Kara Listeye Girmek Kolay Çıkmak Zor

Bankalardan alınan kredi kartlarının her ay, en azından asgari tutarının ödenmesi kişilerin kara listeye girmemesini sağlar. Aynı şekilde bankalardan kredi çekmiş kişilerin kredi taksitlerini aylık düzenli olarak yatırmaları beklenir. Bu düzenli ödemeler yapılmadığında kişiler bankaların kara listesine girer.

Kara listeye girmek bankaların tamamında yapılan bir uygulamadır ve bir nevi bankaların kendi haklarını koruma altına alması anlamına gelir. Bankalara ödemesini geciktirmiş kişiler bankaların kara listelerine alınır. Bu kişiler çok uzun süreler boyunca bankaların listelerinden çıkamaz ve bankalardan nakit desteğine başvuru yapamaz.

Kara listeye alınmış kişiler belirli bir dönem sonra bankalara borçlarını kapatsa ve bankanın istediği tüm koşulları sağlayıp iyi bir gelire sahip olsalar bile kara listeden çıkamazlar. Ayrıca bir bankanın kara listesine giren kişiler, diğer bankaların da kara listesine düşer ve bu kişiler hiçbir bankadan hizmet alamaz. Bu nedenle banka ödemeleri kişilerin sandığından çok daha önemlidir.

3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir