Kapıcı Hukuku Nedir? Kapıcı Hukuku Hakkında Her Şey

Kapıcı Hukuku Nedir? Kapıcı Hukuku Hakkında Her Şey

Kapıcı Hukuku Nedir? Kapıcı Hukuku Hakkında Her Şey

Soru: Merhaba apartmanimizin kapıcı dairesinde oturan görevlimiz vardı daire karşılığı temizlik ve çöp islerine bakti. 8 yıl çalıştı sigorta istemedi paraya ihtiyacım var parasını bana verin dedi. Ve biz sigortaya vereceğimiz 350 tl yi her ay ona verdik. Simdi işten ayrılırken bizi sigortasız calistirdilar diye şikayet etmiş avukat tutmuş. Arabulucu avukat görüşmeye çağırdı. Nasıl bir yol izlemeliyiz yardımcı olursanız memnun olurum. Apartman yöneticisi olarak ben gideceğim.

Cevap: Kapıcı dairesinde kiraya karşı iş yaptıramazsınız yasal değil. Apartmanlarda kapıcı dairesi olarak bulunan yer zaten ücretsiz olarak apartman görevlisinin kullanımında olmalı. Ayrıca adam çalıştıran olarak sorumluluk dahilinizde bulunan en az asgari ücretle çalıştırma zorunluluğunuz bulunmaktadır.Bu aylık olarak 30 günlük çalıştırmadada diğer bir zaruri hal olan sigortayı bildirmeniz ve ona göre ödemelerini sgk kurumuna yapmanız gerekmekteydi. Yani uzun lafın kısası, 8 sene kapıcının aklı nerdeydi demekten ziyade kurallara gerektiği gibi uymak aksi halde bu gibi kötü veya iyi niyetle oluşmuş olumsuzluklarla karşılaşılabiliyor. Bu kişiye elden para vermeniz sizi sigorta sorumluluğunuzdan kurtarmaz. Günlük yedi buçuk saatin altında çalıştı ise kısmi zamanlı çalıştı diyebilirsiniz apartmandan birkaç kişi şahit gösterebilirsiniz.

Kapıcı Kıdem Tazminat Fonunu Kim Öder?

Soru: Kapıcı kıdem tazminat fonunu kiracı mı yoksa ev sahibimi öder, kanunda hükmü nedir?

Cevap: Apartman demirbaş ve personellerin kıdem giderleri ev sahibine , hizmet giderleri kiracıya. Kapıcı kıdem tazminat fonu ev sahipleri tarafından ödenir, kiracı sadece aidat vermekle yükümlüdür.

3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir