Kanser olmamak için neler yemeliyiz? Ne Yememeliyiz?

Kanser olmamak için neler yemeliyiz? Ne Yememeliyiz?

Kanser olmamak için neler yemeliyiz? Ne Yememeliyiz?

Kanser Riskini Azaltan Mucizevi yiyeceklerin Listesi

Kanserden korunmak için önlem almak tedavi aşamasından önce gelir. Hemen ilaç kullanmak yerine , doğada doğal olarak bulunan  besinlerin ilaç niteliğini taşıdığını unutmamak lazım.

Öncelikle kanserden korunmak için , kanser riskini arttıran gıdaların bazılarını  bilmemizde fayda var. Bu tarz gıdalardan olabildiğince uzak durmak  kanser riskini azaltır.

Kanser Riskini Arttıran gıdalar

-Yağda kızarmış ,tütsülenmiş , tuzlanmış gıdalar
– Salam , sosis gibi kanserojen madde içeren gıdalar
-Ateşe çok yakın pişirilmiş , dumana maruz kalmış etler
-Hamburger , yağ içeriği yüksek olan etler ve iç yağı

Kanser riskini önleyen besinleri , besin gruplar halinde sıraladık ,aşağıdaki listede yer alan besinler , günlük hayatımızda çoğu zaman tüketilen besinler arasında yer almaktadır.
Kanser riskini önleyen Besinler

Kanser riskini önleyen bitki ve sebzeler

– Sarımsak  ve soğan
-Lahana ,  marul , salatalık
-Ispanak , pazı , asma yaprağı
-Havuç, turp , kırmızı pancar ,şalgam
-Karnabahar , pırasa ,kabak
-Fasulye , bakla , bezelye ,bamya
-Roka ,nane ,tere , maydanoz , biber , domates

Kanser riskini önleyen meyveler

– Turunçgiller ,limon
-Böğürtlen , ahududu , kızılcık , kuşburnu
-Erik , incir ,dut , nar ,üzüm
-Ayva , armut , elma
-Vişne , kiraz ,çilek , yeni dünya
-Muz , karpuz , kavun , hurma

Kanser riskini önleyen tahıl ve kuruyemişler

-Buğday ,arpa , bulgur .
-Kepekli ekmek ,çavdar ekmeği
-Badem , ceviz , fındık , fıstık , antep fıstığı, leblebi , kestane

Kanser riskini önleyen hayvansan gıdalar
-Balık , karaciğer ,böbrek , yumurta , yağsız peynir , yoğurt ve çökelek.

Kötü diyet kanser yapıyor

Amerikalı uzmanlar tarafından paylaşılan verilere göre sağlıksız ve özensiz yapılan diyetler kanser riskini diğer bireylere göre daha fazla arttırıyor. Diyet, iyi beslenme ve sonucunda fit bir vücuda sahip olma arzusuyla yapılan beslenme düzeni olduğundan beslenme düzeninde yer alan yanlış tercihler kanser riskini tetikliyor. Diyet menülerinde protein alacağım derken yüksek doymamış yağ oranı bulunan malzemelerden tüketenler için tehlike çanları alarm veriyor.

Hücrelerimize ve dolayısıyla dokulara zarar veren yağ çeşitleri doymuş yağlardır. Margarin olarak tabir ettiğimiz ürün çeşitlerinde oldukça fazla bulunan trans yağ da bu etkiye sahip. Trans yağ doğal yollardan üretilmeyip fabrika ortamında oluşturulan yağ çeşitleridir. Buradan çıkarılacak sonuç ise doğal olmayan her besinin birtakım sağlıksız beslenmelere yol açtığıdır.

İyi bir diyet menüsü nereden elde edilir ve nasıl uygulanır? Bu konuda internette ve basında yüzlerde diyet listesi bulabilirsiniz ancak ciddi bir çalışmanın eseri olmayan diyet listelerini kesinlikle uygulamayın. Kim tarafından söylendiği ve yazıldığı belli olmayan diyet listelerine itibar etmeyin. Bitki kürlerinin yaygınlaşmasıyla ekranlara birçok profesör çıkmaya başladı. Bu durum kilo vermek isteyenlerin duygularının sömürülmesine ve popülist söylemlerle yanlış diyetlerin önerilmesine sebep oluyor. Popülist söylemlerle önerilen diyetlere karşı önlem alın ve kanser riski taşıdığını unutmayın.

En sağlıklı diyet önerileri sizin yağ oranınıza, boyunuza ve kilonuza göre uzman doktorlar tarafından yani diyetisyen tarafından önerilen diyet listeleridir.

Diyetisyenler hastaları düzenli kontrollerle hem rehabilite ediyor hem de diyetin sağlıklı işleyişini kontrol altına alarak risk tablonuzu ortaya çıkarıyor. İmkanı olanların ister devlet hastanelerinde isterse de özel hastanelerde destek alabileceği diyetisyenler var.

Hangisinin en iyi olduğundan ziyade hangisinin en tecrübeli olduğunun ve en çok yayınının olduğuna bakmak daha mantıklı.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir