Kanser Nasıl Oluşur? Küba’da Kansere Çare Bulundu mu?

Kanser Nasıl Oluşur? Küba’da Kansere Çare Bulundu mu?

Kanser Nasıl Oluşur? Küba’da Kansere Çare Bulundu mu?

Kanser Nedir Nasıl Oluşur?

Mitoz bölünme sırasında oluşan DNA hasarı. Her gün bölünen hücrelerin mutasyona uğrayıp tümör denilen yapıları oluşturması. Kanser erken teşhis bir yana, tümörün histopatolojik durumuna, konumuna, mutasyon sayısına, evresine, başka hastalıkların yapısına, metastaz sayısına göre iyileştirilebilir bir hastalık.

Herkesin anlayabileceği dilde özetlersek;

”Bir tetikleyici var diyelim alerji olabilir bir enfeksiyon olabilir vb. Hasarlı bir yapı olabilir. 1 adet hücre mansızca onarım için çoğalmaya başlıyor. Ve kontrolden çıkıyor sürekli ve devamlı aynı hücre çoğaldığı için mutasyona uğruyor. ”

Normalde vücudumuzdaki bütün hücreler bizi hayatta tutmak için işbirliği gösteriyor degil mi? Hücre bölünmeleri esnasında genetik kod aktarımlarında hatalar yaşanabiliyor. Bu hatalar sonucunda oluşan yeni hücreler vücudun bir parçasıymış gibi davranmak yerine başlı başına bir tek hücreli canlıymış gibi hayatını sürdürmeye başlıyor.

Tek hücreli bir canlı uygun ortamı bulunca nasıl çoğalır ve yayılırsa kanserli hücreler de aynısını yapmaya başlıyor. Önce oluştuğu yerde çoğalıyor. Sonra çoğalan hücreler kan dolaşımına girerek akciğer ve karaciğer gibi besince/oksijence zengin organları istila etmeye başlıyor. Sonrası organ yetmezliğine gidiyor. Normalde bu tarz hücreler bağışıklık sistemi tarafından yok ediliyor ama bazıları bağışıklık sistemini yenmeyi ya da ondan yeterli süre saklanmayı başarıyor.

Dnamız hücre yenilenirken veya zararlı ışınlardan etkilenerek sık sık mutasyona uğruyor. Karşılıklı olan adenin-timin ve guanin-sitezinlerden birinde bir eksilme olabiliyor ve bu yenileniyor.

Eğer karşılıklı taraflardan birinde eksilme olduğunda yenilenmesi çok kolay ama iki taraf da eksildiğinde mutasyon olabilir. Bunlar gün içinde sık sık yaşanan bir durum ve gen düzeyinde düzelmezse de zaten bağışıklık sistemimiz hemen o hücreyi etkisiz hale getiriyor. Olur da etkisiz hale getirmezse kanser oluyoruz.

Kanserin Tedavisi Var Mı?

Tedavisi var. Sadece Küba’da değil. Günümüz teknolojisine sahip ülkelerde son evreye gelmediği sürece kurtulma ihtimalin oldukça yüksek. Bu Türkiye için de geçerli.

Ayrıca kanserin kalıcı bir tedavisi yoktur. Kanser dışarıdan virüs vb etkilerle oluşan bir şey değil. Tamamen kendi hücrelerimizin dnasına sahip. Eğer ameliyat, kemoterapi, radyoterapi gibi bir tedavi değil de bahsedildiği gibi mucize bir ilaçla(?) tedavi edilse bile her ilaç kişiye özgü olur. Her kanser hastasına uygulanacak olan o müthiş ilaç gerçeklik dışıdır, olması mümkğn değildir.

Kanser Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle kanserli hücreler yani hastalıklı hücreler her insanın vücudunda zaten var. Doğduğumuz andan itibaren zaten var. Bu aslında genlerimizin bize en kötü kalıtsal hediyesi.
Gelelim nasıl aktif hale geldiğine.

Bazen genetik,bazen vücut deformasyonu ya da fazla stres-şeker-alkol gibi şeyler var olan kanserli hücrenin daha hızlı bölünmesine ve sağlıklı hücrelerin onlarla savaşamayacak derece fazlaşmamasına sebep olan faktörler. Yani;onların üremesine ve vücutta sağlıklı bölgelerin deformasyonuna yol açıyor.

Genelde de şeker kanserli hücreleri besleyen en önemli şey. Onların temel besin kaynağı şeker. Deformasyon başlayınca tedavi sürecinin de başladığını var sayarsak eğer doktorlar önce PET-CT yapıyorlar. Ve aynı zamanda da kan sayımlarına ve biyopsi sonuçlarına bakıyorlar. (PET-CT: Kanserli hücrelerin yayılmasına bakılması için yapılan bir çeşit röntgen)
Sonrasında tedavi şekillendiriliyor.
Gel gelelim tedavinin kesin sonuç verip vermemesine. Riskli kanser türleri ve risksiz ama çabuk yayılım gösteren kanser türleri var. En tehlikeli kanser kolon kanseri olarak biliniyor. En çabuk yayılan kanser de mide kanseri. Eğer ilk evrede farkedilir ve gerekli tedaviler yüksek moral eşliğinde yapılırsa kanserli hücrelerin fazla çoğalmasının önüne geçirilir ve durdurulur.

Metastaz Nedir?
Eğer önüne geçilmezse ki buna da metastaz deniyor,kanserli hücreler bütün vücuda yayılıyor ve sağlıklı hücreler baş edemiyor.
Yani aslında hepimiz birer kanser adayıyız. Çok fazla çevresel ve genetik faktörler var. Tedavisi olmayan bir hastalık asla değil. Fakat erken farkındalık çok önemli.

Küba’da Kanser Tedavisi Gerçek Mi?

Küba çare bulmadı.Sadece kucuk hucreli dışı adenokarsinom nuksetmesini geciktiren bir aşı buldu.Yani sadece 2 yıl fazla yaşama imkanı.
kanserin çaresi erken teşhis. Bunun için herkes yılda 1 check up yaptirirsa kimse kanserden ölmez.

Küba’daki Aşı Hangi Kanser Türü İçin?

evet 1 aşı var ama hayat kurtarmıyor süreyi uzatabiliyor o da akciğer kanserinin 1 çeşidi için. (Küba kar odaklı değil de insan odaklı bir sağlık kültürüne sahip olduğu için diş hekimliği, kanser tedavisi gibi alanlarda ileri bir ülke. ABD ambargosu olmasa, imkanları kısıtlanmasa kim bilir neler başarabilirdi.)

 

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir