Kan Gruplarına Göre Kanser Riski Var mı?

Kan Gruplarına Göre Kanser Riski Var mı?

Kan Gruplarına Göre Kanser Riski Var mı?

Soru: Böyle bir paylaşım gördüm, kan gurupları ile hastalıkların arasındaki bağlantı daha öncede gözlemlendi mi?

İsveç’teki Karolinska Enstitüsü’nde bulunan bilim insanları, kan grubu ve kanser geliştirme olasılığı arasında bir bağlantı olup olmadığını inceledi.Uzun yıllar boyunca toplanan hasta verilerinin sonucunda 0 (Sıfır) kan grubuna sahip olan bireylerin kansere yakalanma risklerinin diğer kan gruplarına göre daha az olduğu belirtildi.

Cevap: Bu yönde oldukça makale var. Özellikle Italya’dan (kenti tam hatirlayamadin) kan merkezinden. Kan guruplarini seker yapisindaki maddeler olusturuyor.

Bu seker yapilarinin kirmizi kan hucrelerine tutunmasinda gorev alan glukozil hidroksilaz enziminin ozellikle ca ile savasta daha on planda olan T lenfisitleri ile,arasindaki etkilesinden oldugu yonunde teoriler var. A ve AB guruplarinda pankreas, meme kanserleri daha sik goruluyormus. Arastirma sonucunda makalelerin cogu, daha cok vakayi kapsayan prospektif calisma yapilmasi gerekir diye bitiriyorlardi.

Konu hakkında yapılan bilimsel çalışmalara göz atmak isterseniz;

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/ girin “blood group and cancer” diye arama yaptığınızda 140 a yakin makale bulunuyor.(Dökümanlar İngilizce’dir, sağ tıklayıp Türkçe’ye çevir diyerek inceleyebilirsiniz.) Bazi araştırmalarda kan grupları arasında herhangi bir anlamlı fark bulunmasada bazı ülkelerde yapılan araştırmalarda 0 gruplarının daha dirençli olduğu yönünde çalışmalar var. Yukarıda sözünü ettiğim gibi A ve AB gruplarında ise meme kanseri ve pankreas kanseri daha sık görülüyor.

Pankreas Kanserinin Kan Grupları ile İlişkisi

Milan Üniversitesinde Tümör kayıtlarında, 2000-2003 yılları arasında Tedavi gören 15.359 kanser hastasından alınan verilere göre, AB kan grubu ile pankreas kanseri arasındaki ilişki üzerine bir meta-analiz yapıldı. Ekzokrin pankreas kanseri olan hastalarda diğer kanser türlerine göre anlamlı derecede düşük kan grubu 0 sıklığı gözlemlenmiştir. (% 29 ve% 44; P <0.001; oran oranı (OR), 0.53; % 95 güven aralığı (CI), 0.33-0.83). 

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir