En Sosyal Blog

Kahvenin Yararları ve Psikolojik Etkisi

Kahvenin Yararları ve Psikolojik Etkisi

Kahve önce bir keyif mutluluk hissi yaratıyor ancak kısa süre sonra karamsarlık, çekingenlik ve de gerginlik yaratıyor peki neden başkalarında yaratmıyor? Her sabah aç karnına kahve içiyor, günde 3-5 çay kahve vs yine içiyor ama banamısın demiyor…

Panik atak hastalarına ve depresyondakilere kahve, çay içmemeleri öneriliyor…

Merak ettiğim konu şu; Kahvenin negatif etki gösterdiği kişilerle göstermediği kişilerin beyin ve psikolojik farkları nelerdir?

Cevap: Aslinda soylediginiz kadar yogun bir etkisi yok. Ictiginiz kahve miktari elbette onemli ama asil olay ictiginiz kahveye oranla aldigini kafein miktari. Her kahve ictiginizde ayni miktarda kafein almazsiniz. Panik atak vb hastaliklarda yasak olmasinin sebebi bazi kisilerde kalp carpintisi yapabiliyor olmasi. Bipolar hastalar ise tamamen farkli bir dunya.

Bazi kisileri etkileyip bazinlarinda hic etki etmemesi ise kafein toleransi ile alakali. Benim gibi gunde 4-5 kahve icen kisiler bir zaman sonra tolerans esigini ilerletiyor. Ayrica mide rahatsizliklari uzerinde cok ciddi etkileri oldugu soylenemez. Burada ictiginiz kahveyi sorgulamak gerek.

Nescafe tarzi instant kahveleri iciyorsaniz evet mide uzerine asit salgisini etkileyerek ciddi yan etkilere sebep olabilir cunku bu kahvelerin asidik oranı yuksektir. Onun disinda cekirdegin turu ve demlenme sekilleri de etki edecektir. 

Kafein düşük dozda psikostimülan etki(zihinsel çeviklik, dikkati artırma, yorgunluğu giderme) gösterirken yüksek dozda anksiyojenik etki(kaygı bozukluğu, bunaltı) gösterir. Kafeine(kahve, çay) kullanılan miktara ve kullanım sıklığına bağlı olarak tolerans gelişir. Yani bir süre sonra aynı miktarda kullanılan kafein aynı etkiyi göstermez, tatmin etmeyici olabilir dolayısıyla. Aynı doz kafein herkeste aynı etkiyi yaratmaz, kullanan kişiler arasındaki fizyolojik farklılıklara bağlı olarak etkisi değişecektir. İlaç gibi düşünmekte fayda var.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.