Izgara Somon Kafası Tarifi

Izgara Somon Kafası Tarifi

Izgara Somon Kafası Tarifi

Denizden babam çıksa yerim deyip, balık yerken kafasını tatlı niyetine sona bırakanlardansanız; dikkat!!

Şimdi size öyle bir tarif vereceğim ki, ben bu tarife daha önce herhangi bir yerde rastlamadım.  Dolayısıyla tarifin kendi icadım olduğunu düşünüyorum. 

Hikaye annemle babamın balıkçıda gördükleri Norveç Somonu kafasını alıp eve getirmeleriyle başlar. Önce ne yapacaklarını bilememişler, sonra buharda haşlamaya karar vermişler. Evet, buharda haşlamak mantıklı. Bir de o kokusu olmasa. Haşlandıktan sonra ortaya leziz bir şey çıkıyor, ama eve öyle bir koku yayılıyor ki, balığı yeme isteğinizi yok ediyor. 

Neyse, dayanılmaz kokuyu alınca ben acaba bu kafaları ızgara yapsak nasıl olur diye düşündüm ve ortaya hayatım boyunca vazgeçemeyeceğim bir lezzet çıktı.

Kafaları bulmak biraz zor olabiliyor, çünkü balıkçılar ya çöpe atıyorlar ya da restoranlara satıyorlar. Restoranlar ise bu kafalarla çorba yapıyorlar. Eğer sürekli alışveriş yaptığınız bir balıkçı varsa, ona önceden söyleyip balık kafalarını ayırttırabilirsiniz. Ben bulduğumda fazlaca alıp derin dondurucuda da saklıyorum. Tadından hiçbir şey  eksilmiyor.

Yanına da çok güzel bir salata yapacağız. Çok sevgili arkadaşım Burcu’nun tarifinden. Ne zaman ona gitsem yaklaşık 6 kişilik bir salata yapıp iki kişi yeriz. Ben olmadığımdaysa Burcu o salatayı tek başına yer:)

Bu arada fotoğraftaki balık boğazlanmış gibi duruyor ve pek iştah açıcı görünmüyor, biliyorum. İnsanın baktıkça acıyası bile geliyor.:) Ama siz o görünüşe aldanmayın. Dedim ya enfes oluyor, mutlaka deneyin…

Gelelim tarife…


Malzemeler :

 • Somon kafası
 • Kıvırcık
 • Maydanoz
 • Roka
 • 1 orta boy kuru soğan
 • 7-8 adet gün kurusu domates
 • Parmesan ya da İzmir tulumu


Yapılışı :

Önce salatayı yapıyoruz. 

 1. Tüm yeşillikleri yıkayıp güzelce kurutuyoruz.
 2. Kurutulmuş domatesleri bir cezveye koyup, üzerlerini geçmeyecek şekilde su koyup haşlıyoruz. Domatesler çok ezilmeyecek sadece yenebilecek yumuşaklıkta olacak. Hatta ben hafif sertçe daha çok seviyorum. Haşlama suyunu dökmüyoruz, sosta kullanacağız. 
 3. Şimdi salatamızın sosunu hazırlayalım.  Domatesin haşlama suyundan 3-4 çorba kaşığı, limon, zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı kadar hardal, seviyorsanız 1 çorba kaşığı kadar sirke… Hepsini güzelce karıştırıyoruz. 
 4. Yeşillikleri ve kuru soğanı güzelce doğradıktan sonra salata sosunu ekleyerek iyice karıştırıyoruz. Sos salatanın her yanına ulaşmalı. Daha sonra salata kasemize salatamızı koyuyoruz. Üzerine küp doğradığımız kurutulmuş domatesleri serpiyoruz. 
 5. En son dokunuş olarak peynirimizi rendeleyip salatamızın üzerine kar gibi yağdırıyoruz.

Şimdi sıra kafaları pişirmeye geldi :

 1. Fırınımızı maksimum derecede ısıtıyoruz.
 2. Balık kafalarını güzelce yıkıyoruz. Eğer solungaçları temizlenmemişse solungaçlarını temizliyoruz. Ama bu zor bir işlem. Balıkçınıza yaptırmanızda fayda var. 
 3. Balık kafalarımızı yıkayıp suyunu süzdürdükten sonra tuzluyoruz ve yağlıyoruz.
 4. Fırınımızı ızgara konumuna getirdikten sonra, balık kafalarını fırına koyuyoruz. 
 5. Pişme süresi kafanın büyüklüğüne göre değişiyor ama ortalama yarım saat diyebiliriz.
 6. Kafayı iki çatalla yokladığımızda ortadan kolayca ayrılıyorsa pişmiş demektir.

Afiyet olsun…

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir