İşten Atılmam İçin İş Veren Tuzak Kurdu. Ne Yapmalıyım?

İşten Atılmam İçin İş Veren Tuzak Kurdu. Ne Yapmalıyım?

İşten Atılmam İçin İş Veren Tuzak Kurdu. Ne Yapmalıyım?

Soru:Merhabalar yaşadığım olayla ilgili sizlere sormak istediğim bir kaç sorum olacak. Ben kurumsal bir markette kasadan sorumlu olarak çalışıyordum. Bir kaç gün önce evli olan bir çift geldi kasama mağazanın kapanışına doğru. Bayan alışveriş esnasında alması gereken bir kaç ürün olduğunu söyleyip kasadan kayboldu. Daha sonra eşi on- onbeş dakika geçtikten sonra eşini telefonla aramak istedi. Fakat telefonun şarjının bittiğini söyledi tabi ben o arada aldıkları araba dolusu eşyaları geçtim bayanı bekliyoruz alışveriş tamamlansın diye. Bekle bekle gelen yok. Bu sefer beyefendi telefonumdan eşini aramamı rica etti. Bende bir an önce alıp gitsinler diye tabi arayabilirim dedim. Numarayı verdi çevirdim adamın cebinden telefon çalmaya başladı tam o sırada bayan geldi. Vay siz birbirinizin numarasını mı alıyorsunuz gözümün içine baka baka bunu nasıl yaparsınız diye ortalığı ayaga kaldırdı. Bir de o yetmedi şikayetçi oldu. Adam da ifadesinde o benim telefon numaramı istedi demiş. Bu işin içinden çıkamıyorum. İfademi verdim, bugün de işten çıkarıldım. Bununla ilgili ne yapabilirim? Nasıl haklarım var? Nolur bana yardımcı olun! İyilik yapayım derken bunlarla karşılaştım. Şu iki günü bir ALLAH bir de ben biliyorum. Ben daha çok bu durumda tazminatsız atılmam için işverenin tuzak kurduğunu düşünüyorum fakat çalıştığım yer kurumsal bir firma böyle bir şey olmasınında imkanı yok gibi. İşin içinden çıkamadım birde size danışmak istemedim.

Cevap: 1-) Eğer markette çok uzun zamandır çalışıyor iseniz işvereniniz size kıdem ihbar tazminatı vermemek için casting ajansından adam kiralayıp göndermiş olabilir mi?

Bir ikincisi Bu sizin yaptığınız Türk Ceza kanunları ne göre suç değil, Siz Gayet tabii kasa başında Beklerken bir bayandan hoşlanıp eşim marketin içerisindeyken ondan telefon numarasını isteyebilirsiniz, bu işveren açısından sizin iş akdini haklı sebeple fesih olur, özel hukuk çerçevesinde sizinle iş akdini fesh eder ama burada savcılığa ilgilendiren bir konu yoktur.

Kaldı ki diyelim Siz adamdan telefon numaranısını istediniz, bu durumda da gene ortada suç oluşturabilecek bir durum yoktur. Savcılığı ilgilendiren bir konu yoktur. Türk ceza kanununa göre suç olan bir durum yoktur. Ama işveren açısından iş akdinin feshi sebebi oluşur. Sizden hangi madde sebebiyle şikayetçi oldu?

Marketin kasayı çeken güvenlik kameraları ses almasada mutlaka vardır. O görüntülerde vücut dili ile iletişimin hangi noktadan hangi noktaya geldiği tespit edilebilir. Şikayetçi olmaktan kastınız savcılık şikayetiyse çalıştığınız yerden bu görüntüleri isteyin. 30 gün geçmemesi bazı kamera markalarının 30 günlük veri tabanı oluşturması ve sonrasında kayıda ulaşamamanızı sağladığından önemlidir. 

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir