İshal Nasıl Geçer – İshale Ne İyi Gelir

İshal Nasıl Geçer – İshale Ne İyi Gelir

İshal Nasıl Geçer – İshale Ne İyi Gelir

İshal Nasıl Geçer – İshale Ne İyi Gelir

Sık rastlayabileceğimiz, günlük hayatımızı etkiyen rahatsızlıklardan biri de ishaldir. İshal de bir çok rahatsızlık gibi asıl nedeni  beslenme alışkanlığı olan bir hastalıktır. Asla hafife alınmamalıdır . Şiddetli ishal durumunda vakit kaybetmeden doktora gitmek gerekir. Çünkü ishal bir çok hastalığın belirtisi olabilir.

İshal durumunun şiddetlenmesi ve uzun sürmesi vücutta aşırı su kaybına sebep olmaktadır. Sırf bu yüzden çok nadir de olsa ishal ölüme sebep olabilmektedir. Bu nedenle ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır.

İshalde dışkı sıvı olmaktadır. Bu şekilde vücuttan çok miktarda su dışarı atılmaktadır. İshal anında bol su ve diğer sıvılardan tüketilmelidir. Vücuttan atılan su vücuda geri kazandırılmalıdır. İshali öncelikle fark ettiğimiz anda kendimiz kolay yöntemlerle kesmeyi deneyebiliriz. Bu yöntemlerin bir çoğu da kesin sonuçlar vermektedir. Bir tatlı kaşığı türk kahvesine 4 5 damla limon damlatarak yutabiliriz. Bir süre beklemeli ve hemen ardından başka bir yiyecek veya içecek tüketilmemelidir.

Bir bardak suya bir çay kaşığı toz şeker ve yarım çay kaşığı tuz ekleyerek çözülmesi için karıştırmalıyız. Tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra birer bardak içmeliyiz. Eskiden beri bilinen bir diğer yöntem ise kola ve fantayı eşit miktarlarda karıştırıp tüketmektir. Üstelik tadı da çok güzel olduğundan tüketilmesi ve ishalin tedavisi için oldukça iyi bir yöntemdir.

İshal anında kayısı, incir gibi bağırsak çalıştıran meyvelerden uzak durulmalıdır. Muz ishale iyi gelen meyvelerden biridir. Muz tüketimi dışkının sertleşmesini sağlayacaktır. Sulu gıdalardan uzak durmalı, kuru ve haşlama yiyecekler tüketilmelidir. Haşlama patates ishal olan çocuklara çok yedirilen bir yiyecektir.

Pirinç pilavı, kuru ekmek yemek de yardımcı olan yiyeceklerdendir. İshali olan kişi süt ve süt ürünlerinden bir süre uzak durmalıdır. Çikolata, çiğ sebzeler ve yağlı gıdalar ishali tetikleyeceği için iyileşene kadar asla tüketilmemelidir. İçme ve arıtma sularındaki bakteriler de ishale sebep olacağından günlük hayatta kullandığımız sulara dikkat etmeli, sağlıklı ve temiz olduğundan emin olmalıyız.

Midemizi rahatsız edecek gıdalardan uzak durmalı, iyi pişmiş gıdalar tüketmeliyiz. Dengeli ve sağlıklı beslenmek, bol sıvı tüketmek bu tip rahatsızlıklardan korunmak için yeterlidir.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir