İş Veren Maaş Ödemiyor – ”Ne Yapmalıyım?”

İş Veren Maaş Ödemiyor – ”Ne Yapmalıyım?”

İş Veren Maaş Ödemiyor – ”Ne Yapmalıyım?”

Soru:Ben evde verimsiz günler geçiriyordum, evde boş vakit geçireceğime para kazanayım diye bir tekstil firmasında işe başladım 3 Eylülde.

Maaşlar ayın 1’inde doluyormuş. Ben 3 Eylülde başladım, 1 ekim oldu eylül ayım doldu ama maaşları 20 ekimde vericez deyip ertelediler. 20 Ekim oldu patron gelip aynen şu ağızla ”valla belimi doğrultmaya çalışıyorum kriz var idare edeceksiniz. burda çoğununuz ne paralar kazandı, haketmediği halde. maaşlar gecikecek, arayın bankanızı, avukatınızı ev sahibinizi gecikeceğini söyleyin, yapacak birşey yok. siz çok devamsızlık yapıyorsunuz, ben bu işyerinin kapısına her sabah anahtarı soktuğumda 6000 tl kira ödüyorum. Her gün 6000. ben zor durumdayım belimi doğrultmaya çalışıyorum büyük bir iş aldım, o işi yaparsak herşey düzelecek ama bu işte beni yalnız bırakan olursa vallahi billahi parası içerde kalır vermem” deyip gitti. 45 dakikalık bir konuşma bu ama genel özeti bu. Bu konuşmadan sonra herkes sinirlendi ama sabretti. Ben de öyle. Ödemem yoktu benim, ev de geçindirmiyorum, paramı kendime harcayacağım ama gecikmemesini istemek en doğal hakkım. Her neyse, 13 ekimde bana para lazım olmuştu, inip aşağı avans istedim. 150-200 lira. Muhasebeci kadının bana dediği şey şu ”150-200 çok ayarlayamam. 100 ayarlamaya çalışıcam” Sonra ayarladı ama parayı verirken 2-3 kere dediği şey şuydu ”işyerindeki son para bu. sana veriyorum son kalan parayı”
Anlayacağınız ben 1 ayımı doldurmuş, 2.ayıma 13 gün çalışmış olduğum halde içerden sadece 100 tl alabildim. Onu da çocuk kandırır gibi ”işyerinde kalan son para” diye üstüne basa basa belirterek verdi.

Ekim ayında bizim laptop ödememiz vardı ve artık geciktirdiğimiz için bizi avukata vereceklerini söylediler. Biz de işyerinden para istedik, vermediler. Laptobu aldığımız yer bizi arayıp çarşamba gününe kadar ödeme yapmazsak avukatlık olacağımızı ve avukata da 1000 tl ödeyeceğimizi söyledi. Biz işyerine bunu kaç defa belirttik ama ilgilenmediler. İçerde 2 aylığımız olduğu halde alamadık, başkasından 2000e yakın borç bulup ödedik. Biz diye bahsettiğim annem bu arada, aynı yerde çalışıyorduk.

Şimdi diğer bir mevzu, bu işyeri sürekli olarak zorunlu mesai yapıyor. Panoda ise ”haftalık belirlenen çalışma saati dışında çalışılan saatler fazla mesaidir. Ekstra ücretlendirilir ve fazla mesai isteklilik ve gönüllülük esasına dayanır.” yazıyor. Ben bu işyerinde sabah 7,5 akşam 5,5 çalışıyordum. Yani mola dahil 10 saat. Ama adam her gün mesai yapıyor ve zorunlu kılıyordu, ben en erken 19:30 en geç 22:00de çıkabiliyordum. Hatta bir ara dozunu kaçırıp gece 02:00ye kadar mesaiye kalmamız gerektiğini söylemişti. Sonradan gelip, ”neyse bir yerden sonra diktiğiniz işin kalitesi düşer 22:00ye kadar kalıcaz” dedi. Yani yine kendi çıkarını düşünüyordu, insanların sabah 7,5tan gece 02:00ye kadar çalışacak olmasını değil.

Ben bu işyerinde mesailere kala kala bir sağlık sorunu yaşamaya başladım. Sağ kürek kemiğimin oraya bıçak batırıyorlarmış gibi ağrı sağlanıyordu. Bir süre sonra dayanılmaz hale geldi, artık acıdan refleks olarak sesli tepki veriyordum. İşe gelemedim 2 gün, rapor aldım. 3. gün işe gittim ağrı ile çalıştım, o günün akşamı doktora gittim skolyoz dedi. Sağ kürek kemiğin ve omurganda kayma var takip edilmesi gerekiyor yoksa ilerler dedi. O günden sonra da mesailer oldu, kaldım ama bir yerden sonra bünyem kaldırmıyordu. İş sonrası hiçbir aktiviteyi yapamıyordum, sinemaya gitsek uyuyakalıyordum. O derece yoruluyordum. 2 gün önce patrona mesailere kalamayacağımı söyledim. ”zorundasın, yok öyle birşey dedi.” ”zorunda değilim” dedim. ”İşimiz öyle gerektiriyor, sen mesaiye kalmazsan senin işini kim yapacak” dedi. ”Ben kalmayacağım, bünyem kaldırmıyor, çok yoruluyorum” dedim. ”Yorulcak birşey yapmıyorsun” dedi. ”Nasıl yapmıyorum? Çalışmıyor muyum ben? Yorulduğum konusunda yalan mı söylüyorum” dedim. ”Hayırda sen 21 yaşındasın en enerjik, genç çağın nasıl yorulabilirsin anlamıyorum yaaa, yorulcak hiçbir şey yapmıyorsun. yorulmuyosun tamamen zihinsel birşey alışman gerek alışamadın daha bu düzene” dedi. ”Ben alışmak istemiyorum, günümün 15 saatini burada geçiremem, benim hayatım buradan ibaret değil” dedim. Adam bana ”o zaman 7,5tan 5,5a kadar sana verilen işin hepsini bitireceksin” dedi. ”Ben zaten bitiriyorum, yedek yapıyorum” dedim. ”peki madem” deyip gitti. Ertesi gün yani dün yine mesai oldu, ben kalmayacaktım. Gidiyordum, beni giderken gördü ve ”Kader sen nereye” dedi. ”Eve” dedim. ”Mesai var ne evinden bahsediyorsun” dedi. ”Ben dün size mesailere kalmayacağımı söylemiştim” dedim. Adam salağa yattı ve dedi ki ”Ben öyle birşey hatırlamıyorum neyden bahsediyorsun sen” Sonra ben gerilmeye başladım ve bilale anlatır gibi adama dün aramızda geçen konuşmayı anlattım. ”Tamam ben sana izin vermedim, onaylamadım ki” dedi. ”Ben izin istemedim, sadece haber verdim” dedim. Aşırı gereksiz el kol hareketleri yapmaya başladı, asabileşti. ”Ne demek bu uyarsa devam uymazsa çıkartın mı” dedi. Ben de sinirlendim karşımda böyle basitleştiği için ”Aynen öyle” dedim. ”Ben sizi çok idare ediyorum siz benim mesailerimi idare edemiyorsunuz, haftada her gün 2 saat mesaiye dayanamıcak mısın” dedi. ”Hayır” dedim. ”Neden yoruluyorsun öyle mi? Böyle bir gerekçe olamaz” dedi. ”Benim çıkışımı verir misiniz” dedim. ”Hemen zaten böyle. Bön çıkçom bönüm çokoşomu vörün” diyerek garip garip hareketlere girerek taklidimi yaptı, basitleşti. Ben de onu orda öylece bırakıp çıktım gittim hiçbir şey demeden.

Komik olan şu, adamı idare eden biziz. Her gün yaptığı zorunlu fazla mesailerini, 1 ay geciktirdiği maaşları, gelmediğin günden fazla ücret kesmesini. Ama adama göre o bizi idare ediyor, biz çalışmıyoruz. Yorulcak hiçbir şey yapmıyoruz. Zaten adam da gönlünden koptuğu için bize maaş ödüyor, karşılıksız…

İşten ayrılacağım ama bu adam hakkında şikayetçi olabilir miyim?

Fazla mesai zorunlu değil, ama bu adam zorunda bırakıyor. Kalmazsan bağırıyor çağırıyor, böyle basitleşiyor karşında ve hemen işten çıkarmaya getiriyor lafı. Ayrıca sağ kürek kemiğimden sıkıntı yaşayıp işe gelemediğim günlerden 1,5 katı ücret kesmiş. Yani günlük ücretim 60sa, o 100 kesmiş. Haftalık saatimi tamamlamadığım için böyle yapabiliyormuş. Bunun doğruluk payı ve yasal dayanağı var mı? Ben kendimi enayi gibi hissediyorum çünkü. Fazla mesailer yüzünden omzum bu hale geldi, kötüleşti. Sonra kötüleştiğim için gelemedim, gelemediğim için adam kaldığım fazla mesailerimin üzerini çizdi. Gelmediğim günün ücretini fazla mesai parası olarak kesti. Herkese böyle yapıyor. Yani 2 gün gelme, 3 gün parası kesiyor. 2 gün gelmeyince kaybettiğim para 120 tl olması gerekirken adam 200 kesiyor, 3 gün gelmeyince kaybettiğim para 180 olması gerekirken adam 300 kesiyor. 10 gün rapor alsam, gelemesem, sonra gelip 20 gün çalışsam 1000 tl kesecek maaşımdan anlayacağınız. Zaten asgari alıyorum.

Ayrıca 2 ayda bir maaş veriyor neredeyse, 3 eylülde başlayıp 1 ekimde tamamladığım ayımın maaşını 2 kasımda alabildim. Tek maaş. Arada kalan ve 1 kasımda doldurduğum ekim ayımın maaşını vermiyor, yine en az 15 gün en fazla 1 ay geciktirecek. Üstelik bu süre zarfında aldığım avansları eylül ayı maaşımdan kesmiş kafasına göre. Zaten 1 ay geç verdiler, insanların 1 ayı içerde kaldı. ”İçerde kalan aydan keselim, insanlar 2 aydır maaş alamıyor mağdur etmeyelim” demek yerine bunu yapmışlar. Çok benciller, hep kendilerinin çıkarlarını düşünüyorlar.

Bu konuda yapabileceklerim nelerdir?
Maaşları geciktirmesinin bir cezası var mı?

İşten ayrıldığım halde içerde doldurmuş olduğum ayımın parasının kalması ve ödemesini yapmamasının bir cezası var mı?
Denetmenler geldiğinde görsün diye panoya astığı ”Fazla mesai zorunlu değildir” yazısından sonra, kendi kurallarını koyduğu ve mesaiyi zorunlu kıldığı için şikayet edebiliyor muyum?
Gelmediğim günlerin saatlik ücretini, 1,5 saatlik ücretim olarak kesinti yapmasının bir yasal dayanağı var mı? Raporlu olduğum gün de dahil.

İşveren Nereye Şikayet Edilir?

Cevap: İlk fırsatta SGK bölge müdürlüklerinden birine uğra ve bir iş müfettişi ile görüşmek istediğini ilet, Bimer‘e de acil yardım edilmesi diyerek dilekçe ver.

1.)Bulunduğunuz ildeki Baro ya gidip durumu anlatıp Ücretsiz hukuki yardım talep edin neler yapabileceğinizi anlatırlar .

2.)ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK İLETİŞİM MERKEZİ – ALO 170.

Çalışma hayatı ile ilgi her türlü ihbar, şikayet ve soru, Alo 170’e iletebilirsiniz. 7 gün 24 saat hizmet vermekte olup, herhangi bir saate arayıp yardım alabilirsiniz.

3. Sgk ya şikayet,

4. Çalışma bakanlığına şikayet,

5. Maliye ve vergi dairesine şikayet ,

6-Belediyeye şikayet ,

7. Savcılığa şikayet haklarınız varken ve kanunlar işçiden yanayken bu kadar kalitesizleşebilmesi çok ilginç,geçmiş olsun dileklerimle….

Alo 170’i aramak ve bulunduğunuz ildeki barodan ücretsiz yardım alıp sizi yönlendirmelerini istemek en doğrusu olacaktır.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir