”İnsanlara Eksik Hissettirin”, İnternet Pazarlama Taktiği

”İnsanlara Eksik Hissettirin”, İnternet Pazarlama Taktiği

”İnsanlara Eksik Hissettirin”,  İnternet Pazarlama Taktiği

İnternet öncesinde insanlara, siz bir kaybedensiniz o yüzden bu ürünü satın almalısınız temalı ürünler işe yaramazdı. İnsanlar bunu bilse bile kendilerine bunu kabul ettirmekte oldukça zorlanıyorlardı. Alışveriş sepetinde şişmanlar için, yaşlılar için, pis kokanlar için gibi bunu yüksek sesle bağıran ürünlerden uzak dururlardı. İnsanlar kendilerine yetersizliklerini hissettiren ürünleri almazlardı. Bu konuya ilişkin bir çok vaka üniversitede ders kitaplarında yer almaktadır. Pazarlamacılara söylenen ilk şeyler şunlardı; isminizde ki olumsuz yanları değil olumlu yanları vurgulayın. Düşünsenize Red Bull’un sloganı “Kanatlandırır” yerine “Kendinizi bitkin hissediyorsanız kullanın” olsaydı. Ya da İpana’nın “Sağlıklı Gülüşler” yerine “Çürük Dişlerinizden Kurtulun” gibi bir sloganı olsaydı tam bir fiyasko olurdu.


Bir nesil önceki pazarlamacılar bu kurallara sıkı sıkıya bağlıydı artık değişim zamanı. İnsanlar artık internet üzerinden alışveriş yapmaya başladılar. Kimse onların ne aldıklarını görmüyor. Faturalarından bile aldıkları ürün yerine genel kapsamda bir başlık kullanılabiliyor. Tüketiciler artık internet üzerinde araştırma yaparken yorum ve propaganda yerine gerçekleri istiyor. Artık gerçekleri insanların yüzüne bir pasta gibi yapıştırabilirsiniz fakat doğru pasta seçiminde bulunmanız gerektiğini de unutmayın. İnsanlara neden kötü koktuğunu daha iyi nasıl kokabileceklerini ve bunun onlara ne kazandırabileceğini internet üzerinden kolaylıkla anlatabilirsiniz. Bunu sokakta yapmanız tam bir çılgınlık olabilecekken internet üzerinden yapmanız normal karşılanacaktır.


“Hızla yetenekleri zayıflamaya başlayan, altmış yaşındaki golfçü için”* gibi makaleler pazarlamacılar tarafından örnek gösterilmeye başlandı çünkü insanlar bunu okuyor ve takip ediyor hedefli içerik açısından pastayı doğrudan yetenekleri zayıflamaya başlayan golfçünün yüzüne yapıştırıyor. Fazla kilolarınız mı var o zaman x ürünün kullanmalısınız gibi ürünlerin satış rakamları internet ile birlikte inanılmaz bir şekilde yükselmeye başladı. Artık insanlara gerçekleri söylemenin zamanı geldi.

Neler dönüyor bir bilseniz

Yine SosyoBlog’ta okuduğum bir yazıydı ama şuan yazıyı arayıp bulamadım. Bulursam yazıyı düzenleyip ekleyeceğim. Bir blog yazarı çeşitli televizyon programlarındaki gizli mesajları tek tek açıklamıştı. Program içerisindeki psikolojik alt yapılar program arasındaki reklamlara göre çok ince bir şekilde tasarlandığını iddia ediyordu. Bir kadın programına katılan konuk yarışmacı kilolu bir kadındı, pijama yada eşofman benzeri bir şeyler giyerek programa katılıyor. Ve programdaki çok yakışıklı boylu poslu çocuktan hoşlanıyor bunu belli ediyor ve çocukta buna yüz vermiyor. Ve tüm izleyiciler bu kadının davranışlarından ötürü onu küçümsüyor. Fakat burada işlenen mesaj nedir? Bu programı zaten izleyen kesim zaten ev hanımı bir çoğu kilolu ve evde eşofmanla oturarak bu programı izliyor. Burada program aslında izleyiciye derinden derinden şu mesajı veriyor. ”Sen Eksiksin” ve bu gördüğün yakışıklı adamlar ancak seninle dalga geçer. Bak hatta tüm seyirciler nasılda gülüyor. Ve programın reklam arası geldiğinde ise kişisel bakım ve güzellik ile alakalı reklamlar birden ekrana düşüveriyor. Size bunlar tesadüf mü yoksa planlı bir pazarlama politikası mı? Bu arada kişisel bakımına özen göstermeyen ve kilolu bir komşum vardı. Çok fazla dizi izliyordu ve son zamanlarda inanılmaz bakımlı. Market poşetleri çeşitli markaların kişisel bakım zamazingoları ile dolmaya başlamış. Bu markalar bu ürünlerini satmak için insanlara kendilerini eksik hissettirmek zorundalar. Hiç bir eksiklik hissetmeyen bir kişi asla bu ürünleri satın almayacaktır.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir