En Sosyal Blog

İnsanlar Neden Öpüşür ?

İnsanlar Neden Öpüşür ?

Soru: Öpüşmenin asıl nedeni cinsellik gibi gelmiyor bana. Öpüşme nasıl icat edilmiştir, öpüşmeyi kim çıkarmıştır ve insanlar neden öpüşüyor. Öpüşmenin bilimsel olarak açıklaması nedir?

Öpüşmek Bağ ve Güven Pekiştirir

Çoğu fiziksel temas, bağ kurmak ve güven ilişkisini pekiştirmek için yapılır. Öpüşme, ek olarak ciddi bir yakınlık işaretidir, çünkü bedenin çok sinir ucu içeren bölgelerini kapsar. Zorla veya zoraki yapıldığında bir o kadar rahatsız edici olur.

Başka türlerden canlıları da öptüğümüze göre, cinsellikle bağlantısı görece az olmalı. Gözlere yakın noktaların (alın, burun, yanak, şakak) birbirine temas ettirilmesi, bir bütünleşme ve şefkat arayışını yansıtıyor. Kendimizi en fazla göz hizamızda algılarız ve gene karşımızdakinin yüz ifadesi ve gözleri, en duyarlı olduğumuz özellikleridir, malum. Dudaklar da, yüzün en hareketli kısmı, “dokungacı” bir anlamda… yani uzanıp başka birine dokunmak için en uygun bölge. (Yoksa hijyen ve hastalık taşımak açısından en sakıncalı kısım aslında)

Öpüşürken Feromon Hormonu Ölçmek

Feromon dediğimiz hormon var. Sosyal etkileşimde ilişkileri, çiftleşme dürtülerini yönetirler. Salgılandıkları koku molekülleri burun ucundadır. Burunda bulunduğu içinde insanlar öpüşerek bu molekülleri daha iyi hisseder, algılar ve birbirine bağlanır.

Kültürlere ve İnançlara Göre Öpüşme

Öpmek insanın en özel eylemidir. Dini inançlarda da öpme eylemi vardır. Kişi inandığı dinin nesnelerine ve din adamların ellerini eteklerini öperek saygı gösterisinde bulunur. Tüm dini inançlarda öpmek ve cinsel ilişki kutsal bir eylem olarak görülür.

•Bizim kültürümüzde nimet öperek yerden kaldırılır.
•Kutsal emanetler öperek yerinden alınır ve yerine konur.
•Dini ve resmi nikâhtan sonra damat gelini alnından öper.
•Dini bir liderin adı geçince kişi elini öper ve göğsüne koyar ( niyaz eder )
•Büyüklerin ya da büyüklük yapanın eli öpülür.

Japonlar hiç öpmezler! Genel Asya kültüründe öpmek cok yaygın değildir! Afrikadada öpmek öpülmek yaygın değil.
Öpme kültürü Kuzey amerika, Avrupa, Rusya kültürlerinde da yaygın, biz her yerden biraz almışız.

Psikolojiye göre öpüşme

Freud’un Psikoseksüel Gelişim Evreleri‘ni incelemenizi öneririm. Oral dönemle ilgiili olmalı diye düşünüyorum velhasıl üniversite bilgilerimin üzerinden biraz zaman geçti fakat anal ve oral doyum üzerinden hazzı açıklamaya çalışmasını genel olarak mantıklı buluyorum.

Biz aslında sadece zihinden ve ağızdan oluşan bir varlığız, gerisi biyolojik teferruat. Ağzımızla konuşuruz, güleriz, anlatırız, bağırırız, küfrederiz, tebessüm ederiz, iltifat ederiz, kendimizi ifade ederiz, kızarız, öfkeleniriz, müzik yaparız, şarkı söyleriz, birbirimize sesleniriz, tüm bu psikolojik hazların yanında en büyük biyolojik hazlara ve doyuma da gene ağzımızla ulaşırız; misal su içeriz, yemek yeriz, nefes alırız, öpüşürüz ve öpüşmenin de ötesini arzularız.

Ağzımız ve zihnimiz olmadan bir hiçiz. Ha ama niye bu bölge ağız da başka bir yer değil? Herhalde biyolojik bir yapıda besinlerin bedene girdiği yer en önemli bölge olsa gerek. Çünkü yaşamın ilk şartı bu, beslenmek ve enerji elde etmek, dolayısıyla hayatta kalmak. Ağız, biyolojik bir yapıyı hayatta tutan mekanizmanın o altın varaklı giriş kapısı bir bakıma.

Bizim gibi psikolojik bir yapıda ise bu kadar önemli bir yere yüklenen sembolik anlamlar elbette ki sıradan olamaz, çok daha büyük anlamları olmalı böyle özel bir bölgenin.

Aşk, zihnimizin icat ettiği en büyük anlam olduğu için de sanıyorum ağzımızla yaptığımız öpüşme/emme gibi bir eylemi bu büyük zihinsel anlamın içine dahil etmişiz diye düşünüyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.