İncir Uyuşması Tarifi

İncir Uyuşması Tarifi

İncir Uyuşması Tarifi

İncir uyuşması da ne ki diyenleri duyar gibiyim. İlk duyduğumda bana da çok acayip gelmişti. Çok yakın arkadaşım Burcu ve eşiyle birlikte gittiğimiz bir yerde tattım ilk kez bu tatlıyı. Yöresel yemekler yapan bir yerdi burası. Mütevazı ama çok özel yemeklerin olduğu bir yer. En son incir uyuşması getirdiler. Sütlü, incirli muhallebi gibi bir şey.

Beni tanıyanlar bilirler. Eğer bir şeyi bir yerde yiyip beğendiysem onu ne yapıp edip yaparım. Tabi ki o günde bu tatlıya taktım kafayı. Ben bunu yaparım dedim. Arkadaşlarım benim bu halimle çok dalga geçerler. Gerçi yaptığımda da bayıla bayıla yerler.

Neyse internette küçük bir araştırma yaptım. İncir uyuşması deyince bir sürü tarif geldi. Bunlardan en aklıma yatanı denedim. Kendimce değişiklikler yaptım ve ortaya bu leziz, çok hafif, sağlıklı ve besleyici
tarif çıktı.

O kadar basit ki inanamazsınız. Sadece kuru incir ve sütten oluşuyor. Ve çok ilginçtir ki, kaynamış süte kuru inciri ekleyip 6 saat kadar bekledikten sonra, tıpkı bir muhallebi gibi sertleşiyor. Mayalanıyor sanki, yoğurt gibi. Sonra buzdolabına koyuyorsunuz. İstediğiniz zaman muhallebi gibi tüketiyorsunuz. Üstelik şeker yok, nişasta un yok.

Ben incirlerimi Tariş’in doğal kurutulmuş incirlerinden alıyorum. Tavsiye ederim, gayet güzel.

İşte tarifimiz…

Malzemeler :

  • 1 litre süt
  • 12 adet kuru incir

Yapılışı:

  1. Sütü bir tencereye koyup kaynatıyoruz
  2. Bir kenarda da incirlerimizi küp küp doğruyoruz. İncirlerin içini kontrol etmeden doğramayın, kurtlu küflü olabilirler. 
  3. Doğradığımız incirlerimizi, kaynattıktan sonra 10 dakika kadar beklettiğimiz sütümüzün içine atıp ‘blender’ dan geçiriyoruz. 
  4. Daha sonra küçük kaselere bölüştürerek, üstlerini kapatıp 5-6 saat kadar bekliyoruz. 
  5. Süre bittikten sonra buzdolabına koyuyoruz. Servis ederken üzerine bolca ceviz serpiyoruz. 

Afiyet olsun.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir