En Sosyal Blog

Inception (2010) – Film Analizi

Inception (2010) – Film Analizi

Cobb, insanların rüyasına girerek fikir çalmayı meslek haline getirmiştir. Fakat edindiği bu meslek, onun hayatta en çok sevdiği şeyi kaybetmesine neden olurken, üzerine bir de aranan bir suçlu haline getirmiştir. Önüne gelen son işte ise bu suçlamaların kaldırılacağı teklif sunulur. Fakat fikir yerleştirme işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

Detay

  • Birbirine geçmiş kurmaca filmleri seviyorsanız, Inception, bu tarz filmlerin başında gelen yapıtlardan.
  • Filmin cast seçimi özenle yapılmış.
  • İzlerken, izleyiciye de söz hakkı tanıyan, hikayenin hepsini önünüze sunmayan bulmacalı bir film.
  • Kurgusal açıdan özlenilen ve inanılmaz dikkat isteyen başarılı yapıtlardan.
  • Şunu da söylemek gerekir ki,muhtemelen ilk izlendiğinde tam olarak kavranamayacak kadar karmaşık bir film. Daha iyi anlamanız için sizi ikinci kez izlemeye itebilir ve her izlediğinizde aklınızı biraz daha karıştırabilir.
  • Hiç ama hiç ilginizi çekmezse, en azından filmde kullanılan bütün takım elbiselerin Türk firmasının elinden çıkmasının incelemesini yaparak keyif alabilirsiniz. Zira kostümler de güzel bir görsellik sunmakta.

Sık Sorulan Sorular
Burası filmle ilgili akla takılan “ya neden neden” deyip kafayı yiyebilmeye kadar götürecek sorulara adanmıştır.Filmi seyretmeyenlerin okuması bir faciaya yol açabilir.

Karşımda, ilk izlediğimde  muhtemelen aklımı en çok karıştırmış olan film bulunmakta. Bu nedenle de sinemada kendisine 6 kez gittim. (Titanic’e gitme sayım ile aynı rekora ulaşıyor, Matrix 5’te kalmıştı)

İlk önce kritiğin başlangıcında Nolan’ın kurgusu aksine ben Inception’ın  ne olduğundan ve nasıl gerçekleştiğinden başlamak istiyorum.

Rüyalarımız bizi ne kadar etkiler? Uyandığımızda, yarım yamalak dahi hatırladığımız rüyalar bilinç altımızı ele geçirir mi? Biz bunun bilincinde olmazken, böylesi bir durumda nasıl bir tehlike içerisinde olurduk?

Bence Inception, filmdeki  anlatımı ile, başarılı bir şekilde uygulandığında, insan zihnini ve bilinçaltını kendine karşı muhalefet haline getiren, istenilen fikri ya da tepkimeyi, zihnin kendi kendine yaratmasını sağlayan operasyondur. Nasıl mı gerçekleştirilir? Filmin çeşitli yerlerinde parça parça öğreniyoruz bunu, toparladığımızda ise;

Inception’ın anlamı, bir kişinin rüyasına girerek ve bilinçaltına etki ederek, ona fikir empoze etmektir, belki de ondan bilgi kaçırmak. Birçok farklı yöntemde Inception’ı değerlendirebilirsiniz fakat esas amacı, kişinin kendisinin dahi haberi olmadan, bir fikri, kendisi karar vermiş gibi algılatmak için onun rüyasına girmek ve rüyada elde edilen bulgularla ilerleyerek, onu istenilen fikre ulaştırmaktır. Rüya sonunda kişi bunu kendi isteği ile yapmış olacağı düşüncesine kapılarak, zararsız ziyansız işlem amacına ulaşır. Peki bu anlatıldığı kadar kolay mıdır?

İnsan beyni, rüyada iken algılama ve yaratma sürecini aynı hızda tamamlar. Rüya gördüğümüzde, rüyanın gerçekten rüya olduğunu anladığımız anda bizim için o gerçekliğin hiçbir önemi kalmaz ve hatta uyanma sürecimizi tetikler. Inception’da da rüyasına girilen kişinin gerçeklikle olan bağlantısını koparmamak için titiz bir inceleme ekibi ve uygulaması gerekmektedir.

Filmimizde istenilen şey, Robert Fischer Jr.’ın babasından kalan hanedanlığını parçalara ayırma kararı almasıdır lakin babası ile oldukça zor bir ilişkisi varken, onun yolunda ilerlemek isteyip, onun için bir hayal kırıklığı olarak algılandığını düşünürken, babasının kendisine bıraktığı mirası parçalaması mantıken çılgın bir olasılıktır. Bu noktada Satio dediğimiz iş adamı, Cobb ile anlaşmaya girer. Fischer’a Inception yaptığı takdirde, ülkesi olan Amerika’ya giriş iznini elde edebilecek, hakkındaki suçlamaları tek bir telefonla kaldırabilecek, çocuklarına kavuşmasını sağlayacaktır. Bu teklif Cobb’a cazip gelir ve ekibini toplamaya başlar.

Ekip kimlerden oluşur?

Bir mimar, kolpazan, kimyager ve geri kalan oyuncular.

Mimar ne yapar?

Mimar, rüyanın içini dizayn eder. Dizayn ise labirente benzer, rüyaya girenler, dizaynı ya da mimariyi ne kadar iyi bilirlerse, gerçeklik o seviyede yüksek olur.

Kolpazan, rüyada kişinin aklına fikir yerleştirme süresince çevresindeki olan bitenlere yabancı olmamalıdır. Gerçek dışı bir terslik anında rüya patlayabilir, kişi uyanabilir. Bu noktada kolpazan devreye girer. Kişinin sosyal çevresini ve ilişkilerini araştırır. Bunun yanı sıra taklit yeteneği oldukça yüksektir. Jest ve mimiklerini ezberlediği kişinin yansımasını fikrin yerleştirileceği kişiye sunar. Bu sayede kişi, rüyada olduğu düşüncesinden oldukça uzakken, Cobb ve ekibinin fikri yerleştireceği safhada bir adet yandaşının olması avantajını sunar.

Uyku sırasında rüyanın stabil olması için belirli miktarda sakinleştirici gerekiyor. Rüyanın katmanı ise birden fazla olabileceği için bu noktada duyarlılığa uygun sakinleştirici üreten bir kimyagere ihtiyaç duyuluyor.

Peki Inception filminde  uygulanması istenen plan ve Inception’ın gerçekleşme hikayesi nedir?

Fischer’a uygulanılması istenen rüya üç katmanlıdır. Inception’da rüyadan uyanmak için kick-yani dürtü kullanılır. Yatağımızda uyuduğumuzda nasıl birden boşluk içerisinde hissedip zıplayarak uyanıyorsak, Inception’da da aynı yöntem uyanmak için kullanılıyor. Lakin bu süreç birbirine geçmiş 3 ayrı rüyayı kapsadığında ise kimyagerin güzelliği devreye giriyor ve hünerini burada gösterip, ne olursa olsun iç kulak dengesini etkilemeyecek bir sakinleştirici yaptığını, bu nedenle de iç içe geçmiş rüyalardan sırayla dürtü ile uyanıldığında sorun çıkmayacağını belirtiyor.

Peki Ficher’ın babasından kalan holdingini nasıl parçalatacaklar? Fischer Jr. ile Ficher’ın ilişkisi duygusal anlamda o kadar kötü ki, ekip bunu olumlu bir hale getirmeye çabalıyor. Cobb’un fikrine göre, olumlu düşünceler, olumsuz düşüncelerden her zaman çok daha ağır basar. Bu noktada babası ile uzlaşma durumunda, fikrin kendiliğinden ortaya çıkabileceği düşüncesine  inanmak durumunda kalırlar. “Babam benim kendim gibi olmamı isterdi, bu nedenle de şirketi parçalayıp kendi istediğim gibi bir hayat kuracağım.” düşüncesini ekilecek fikir olarak belirlerler.

Kolpazanımız, yani Tom Hardy’nin canlandırdığı Eamus’ımız ise, Fischer Jr’ın vaftiz babasını gerekli süre boyunca gözlemlemiş, rüyada onun fiziksel yansıması ile Fischer Jr’a görünerek istediği düşünceyi empoze edebileceği planını yapmıştır.

Peki rüyalarda zamanlama nedir? En uzun rüyamız 7 dakika sürüyor derken, bize saatler gibi gelmesi o sürenin ne anlama geliyor? Inception’da bize verilen zamansal program şu şekildedir;  üç katmanlı gerçekleştirilecek rüyada ;

1. katman – 1 hafta

2. katman- 6 ay

3. katman- 10 yıl

Bu süreyi günümüz yaşamına yansıttığımızda 10 saatlik bir süreye ihtiyaç duyulmakta. Bunu da uçak yolculuğu süresince gerçekleştirmek, Syney-Los Angeles seferini getirmekte arkasından. Peki bütün bu planı gerçekleştirmek için istenen ortam, yalnızlık? Saito’nun zengin bir iş adamı olması sayesinde satın alınan havayolları şirketi ile gerekli şartlar sağlanır.

Planda her şey başarılı görünse de, küçük bir sorun vardır. Cobb’un başarılı bir mimar olması fakat dizaynı gerçekleştirememe sebebi eski eşi Mal’dur. Mal, Cobb’un Inception yapma sürecinde birlikte çalıştığı ve aynı zamanda çok sevdiği eski eşidir. Cobb ile daha çok zaman geçirmek adına birlikte uyuyup, aynı rüyayı paylaştıklarında, Mal, gerçeklik algısını kaybeder ve uyandıktan sonra bile rüyada olduklarını düşünür. Gerçek hayata dönmenin tek yolu ise o rüyada kendini öldürmek ya da birisinin seni öldürmesidir. Mal, gerçek hayatta olmadığına inandığı için de kendini öldürme kararı alır ve intihar eder. Cobb’u da arkasında bırakmak istemediği için, üç farklı doktordan akıl sağlığı yerinde raporu alır ve avukatına hayat güvenliğinden şüphe ettiğini, eşinin onu öldürmek istediği bildirgesini verir. Yani Mal’a bir şey olduğu süreçte bütün objektifler Cobb’a dönecektir ve Cobb, istese de o hayatta barınamayacaktır. Bu da Cobb’un neden evinden ve çocuklarından uzakta olduğunun açıklamasıdır ama olay aslında sadece bundan ibaret değildir. Hiçkimse Inception’ın gerçekten uygulanılabilir olduğundan emin olmazken Cobb’un eminliği daha önceden birisinde Inception uygulamasından gelir. Bu kişi Mal’dur. Aslında Mal’un ölümünden de Cobb sorumludur. Cobb ve Mal, birlikte zaman geçirmek istedikleri süreçte , paylaştıkları rüyada Cobb gerçekliğin olmaması ile ilgili sorunlar yaşarken, Mal’un gerçekliği unutma seçimi onu huzursuz eder ve kişilerin rüyada olup olmadıklarını anlamak amacıyla varlıklarından ve ağırlıklarından sadece kendilerinin haberdar olduğu ve buna totem dedikleri eşyanın Mal’e ait olan topacı, bulunduğu yerde sadece bir çevirme hareketi ile onun bilinçaltına bu dünya gerçek değil düşüncesini yerleştirmiş olur fakat bu düşünce sadece bulundukları rüya için değil, malesef  Mal’un nefes aldığı her realite için geçerli olacağını Cobb,hesap etmemiştir. Bunun sonucunda da kendini suçlar ve bilinçaltında sürekli rüyalarında Mal karşsına düşmanı olarak çıkar. Adeta kabusu olmuştur.

Peki filmde aklımızı karıştıran etmenlerden başka neler var?

Fischer’ın rüyasına ilk katmana inildiğinde bir çatışma harbi görüyoruz.  Bunun sebebi, Fischer’ın önceden Inception için eğitilmiş olması. Bilinçaltı, kendisini koruması adına savurgan bir hale gelmiş ve eğitimli askerler ile onu koruma altına almıştır. Rüyada ölürsek uyanırız diye anlatılıyor bize filmde, fakat burada Cobb’un küçük bir hilesi giriyor araya. Arthur’un yeteri kadar inceleme yapmaması da Cobb’un göze aldığı bu tehlikeyi iki katı tehlikeli hale getiriyor çünkü kimyager Yusuf’un yaptığı sakinleştirice uyanmak mümkün değil. Rüyada öldüğün takdirde rüyanın en son seviyesi olan Limbo’ya düşüyorsun, yani arafa. Arafta da, öncesinde arafta bulunmuş kişinin kalıntı rüyaları mevcut. Zamanın dolana kadar orada bulunuyorsun ve zamanının bitiminden önce dönmediğin takdirde kendine ait her şeyi unutarak gözlerini açıyorsun. Bu şartlar altında, rüyanın ilk katmanında, Fischer’ın eğitimli askerlerinin Saito’yu yaralaması ile eğer ölürse  Saito’nun arafa düşmesi kaçınılmaz olur.

Filmin sonunda ise Mal, Fischer’ı rüyadayken öldürür, bunun sonucunda Cobb ve süper yardımcısı Ariadne, bir seviye daha aşağıya inip Fischer’ı bulmak için arafa inerler. Mal, Fischer’ı saklamıştır. Bu durumda Cobb, Mal ile yüzleşir ve onun zihnine dünyasının gerçek olmadığı düşüncesini yerleştirdiğini açıklar. Aslında bu kendisi ile yüzleşmesidir, kendisini bu davranışından dolayı affedememesi sürekli Mal’u karşısına düşman olarak çıkartır. Bu itirafı yaptıktan sonra Mal’e veda eder ve vedasında “Senin karmaşıklığını düşünemiyorum, kusursuzluklarını, kusurlarını. Sen sadece gerçek eşimin gölgesisin. Yaratabildiğim tek şey buydu ama üzgünüm… Sadece bana yeterli değilsin. ” kelimelerini kullanır.

Burada insanın aklına gelmiyor değil. Rüyalar gerçek olsa mutlu mu olurduk mutsuz mu? Bir güzelliğin içerisindeki kusur da ancak onun güzelliği kadar değerini vurgulamıyor mu? Kusursuz güzellik ya da mükemmel bir hayat, zıtlıklar, terslikler, kıymetini bilmemizi sağlayan acılar olmadığı sürece hala değerli olur mu?

Cobb, Mal ile yüzleştikten sonra Fischer’ı kurtarırlar ve Fischer, herkesin merak ettiği babasının ölüm döşeğine gider. Kasanın içerisindeki karar, ekibin başarılı olup olmadığını kanıtlayacaktır. Kasanın içerisinde çocukluğuna ve babası ile olan anısına ait rüzgar değirmeni çıkar. Evet, fikir işe yaramıştır. Babası ona “Benim gibi olmaya çalıştığın için hayal kırıklığına uğradım” der.

Meşhur, bir türlü köprüden düşemeyen aracın hikayesi…

Filmi sinemada izlediğim süresince sürekli “Abi şu araç da bir düşemedi gitti ne saçma…” cümlelerini havada işitir oldum.

Yukarıda rüya katman zamansalını açıkladığım gibi, bir sonraki rüyanın zamansal ilerlemesi, bir önceki rüyadan daha ağır olduğu için, aracın 17 saniyede düşmesi, ikinci rüyada bunun daha fazla bir oranına, üçüncü rüyada ise çok daha fazla oranına denktir. O nedenle yaklaşık 40 dakika gördüğümüz aracın yavaş hareketlerle köprüden düşmesi gayet olasıdır.

Peki esas soruya gelelim, Filmin sonu rüya mı değil mi?

Inception’daki totemlerin amacını yukarıda da anlattım. Rüyada olup olmadığını anlamanın tek yolu, ağırlığını ve şeklini sadece senin bildiğin bir cismi ellemek, ona hakim olmaktan geçiyor. Mal’un eskiden bu gerçekliği ayırdığı totemi ise bir topaç. Topaç durmadan döndüğü takdirde, rüyadasın ama topaç duruyorsa eğer, gerçek hayattasın. Bunu Cobb’un Mal’e günah çıkardığı zaman, totemini sakladığı yere girip, duran topacı çevirdiği andan itibaren de anlayabiliyoruz. Kişinin gerçeklik algısı ile oynamış oluyor.

Filmin en sonunda Cobb, çocuklarını görmeden önce topacı çeviriyor. Tam durup durmayacağına bakacakken çocuklarını görüyor ve gerçekliği unutuyor. Kadrajda biz de göremiyoruz topaç duruyor mu durmuyor mu… Peki nasıl emin olabiliriz rüya olup olmadığından? Koca filmi boşuna mı izledik? Hayır. Nolan, aslında bunun cevabını iki önceki sahnede veriyor.

Rüyalarda Cobb’un sol eline dikkat ederseniz alyansı var. Lakin gerçek hayatta alyansı yok. Havaalanı görevlisine pasaportunu uzatırken, eline dikkat ettiğinizde Cobb’un alyansı yok. Bu da onun rüyada değil, gerçek hayatta bunları yaşadığını gösterir.

Bu filmin bana anlattığı en önemli şey, hayattaki her şeyin kusuru ile güzel olduğudur. Mal, buna harika bir örnek. Mal ve Cobb, 50 sene arafta zaman geçirmiş olabilirler fakat bu Cobb’u memnun etmemiştir. Bir şeyin gerçek olmama duygusu, yapaylık duygusu insanı tatmin etmeyen en önemli sebeplerden birisiyken, kusursuz bir şey sizi ne kadar tatmin edebilir. Başta evet belki ama zaman geçtikçe, her şeyin kusuru ile güzel ve dengeli olduğunu algılıyor insan.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.