En Sosyal Blog

İKİ CAMİİ, BİR AŞK HİKAYESİ; MİHRİMAH SULTAN CAMİİ…

İKİ CAMİİ, BİR AŞK HİKAYESİ; MİHRİMAH SULTAN CAMİİ…

İstanbul’da pek çok camii bulunur ve hepsinin hikayesi ile beraber adları da farklıdır. İkisi hariç; İstanbul’da Edirnekapı’da ve Üsküdar’da iki tane Mihrimah Sultan Camii bulunur. Her ikisini de üstad Mimar Sinan, Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan için yapmıştır.

ÜSKÜDAR MİHRİMAH SULTAN CAMİİ

1547 yılında yapımı tamamlanan camii, bugün Üsküdar iskelesinin tam karşısındadır. Mimar Sinan’ın ilk defa denediği bir teknik olan caminin ana kubbesi üç yarım kubbe üstüne oturtulmuştur. Avlusunda  bir şadırvan bulunur ve mermer mimberi de işlemelerinin güzelliği ile bilinir.

EDİRNEKAPI MİHRİMAH SULTAN CAMİİ

İstanbul ahalisi tarafından daha çok Edirnekapı Camii’si olarak bilinir.

1565 yılında yapımı tamamlanmıştır. Kubbe yüksekliği 37 metredir. Mimar Sinan’ın eserleri arasında ona sınıf atlatan bir camiidir.

MİHRİMAH SULTAN’A ADANAN İKİ CAMİİ

Tarihçiler, Mihrimah Sultan’ın dillere destan güzelliğini yazarlar. Anlatılanlara göre, 17 yaşına geldiğinde 2 kişi Mihrimah Sultan’ı ister. Birisi Diyarbakır Valisi Rüstem Paşa, diğeri de Mimar Sinan’dır. Ancak kısmet Rüstem Paşa’nın olur. Mimar Sinan da aşkını kalbine gömer ve sanatıyla anlatmaya çalışır.

MİHRİMAH SULTAN CAMİİLERİN ÖZELLİKLERİ

Mihrimah, Farsça “güneş ve ay” anlamına gelir. Üsküdar Mihrimah Sultan Camii, padişahın emriyle yapılırken, Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii ilk kez fermansız yapılmaya başlanır. Üsküdar’daki camiinin dış görünüşü, sanki etekleri yerleri süpüren bir kadına benzetilirken, Edirnekapı Camii’nin içinde bulunan sarkıtlar ve pencerelerindeki işlemeler, saçları topuklarını döven bir kadın gibidir.

MİHRİMAH SULTAN CAMİİNİN ÇÖZÜLEMEYECEK SIRRI

Mihrimah Sultan’ın doğum günü, aynı zamanda da gece ile gündüzün eşit olduğu 21. Mart tarihinde, Edirnekapı ve Üsküdar Camiilerini aynı anda görebileceğiniz bir noktada durduğunuzda Edirnekapı Camii’nin tek minaresinin arasından güneş tepsi gibi batarken, Üsküdar Camii’nin arkasından ay doğar.

Yani güneş ve ay gökyüzünde buluşur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.